DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

URSUS. Za nami IV edycja Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”


„Zwierciadła” znów w Ursusie


Na scenie Ośrodka Kultury „ARSUS” pod koniec marca zmierzyły się młodzieżowe grupy teatralne w ramach Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” wchodzących w skład ogólnopolskiego projektu „Spotkajmy Się Teatralnie” realizowanego przez Fundację „Teatrikon” oraz Stowarzyszenie „Polska Rada Przedsiębiorczości”. O główną nagrodę rywalizowały również teatry z Ursusa.

 

Tegoroczną edycję Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” zorganizowali: LVI Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Ursusie oraz OK. „ARSUS” i Polska Rada Przedsiębiorczości. Siła i magia „Zwierciadeł” tkwi w tym, że są one realizowane przez młodzież dla młodzieży, a ich formuła łączy angażowanie młodych osób w aktywność kulturalną zarówno pod względem artystycznym, jak i organizacyjnym. – Trudno występować na scenie, zwłaszcza przed takim szanownym gremium – zwrócił uwagę na początku imprezy Zdzisław Woźny, dyrektor LVI LO. W skład Jury weszli: Sławomir Kosyl (animator kultury, pedagog, założyciel, opiekun i reżyser Teatru FOYER w Rembertowie), Krzysztof Wilkowski (instruktor teatralny, twórca warsztatów z zakresu kultury słowa i reżyserii form scenicznych, juror ogólnopolskich festiwali teatralnych i recytatorskich) oraz Andżelika Piechowiak (aktorka i producentka, zagrała ponad 30 ról, m.in. w serialach „Lokatorzy”, „M jak Miłość”). Występy obserwowała również Anna Michalak-Pawłowska (Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej, twórca i dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych dla dzieci i młodzieży „Dorożkarnia”, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie).


Szansa dla lokalnych teatrów

Obserwując grę młodych aktorów widać było ogromne zaangażowanie. Z Ursusa wystąpiły 2 zespoły. Jako 1. zaprezentował się „MIR” – 8-osobowy zespół prowadzony przez Radosława Mazura w OK. „ARSUS”. Zobaczyliśmy fragmenty ze „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry. Reżyserem spektaklu była Marta Paleczna. Liceum z Ursusa reprezentowała natomiast grupa „Teatr Crow”, która przedstawiła spektakl pt. „Nie będziesz.....”. Spektakl autorstwa nauczyciela Marcina Kostyry stawia pytania o wolność, w tym wolność wyznania i granice rodzicielskiej ingerencji w życie dziecka. - Po raz pierwszy występujemy na scenie w takim składzie. Mamy plany na udział w innych konkursach, np. w Teatrze Stara Prochownia – zdradziła Wiktoria Kazimierczak z „Teatru Crow”.


„Assunta” zagra w Lublinie

Na scenie „ARSUSA” wystąpiła też młodzież z grupy „Skotopaska” z LO im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. W ich wykonaniu obejrzeliśmy inscenizację „Świętoszka” Moliera w reżyserii i autorskim opracowaniu opiekunki grupy – Joanny Dąbrowskiej. Zwracały uwagę eleganckie stroje z epoki. Duże wrażenie wywarła szczera gra chłopaków z „Teatru Moralnego Niepokoju” działającego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie. Instruktorem, reżyserem, scenarzystą zespołu jest działający w Ursusie Marcin Kostyra. Grupa pokazała spektakl pt. „Wyspa” (oparty na motywach powieści Williama Goldinga „Władca much”). Zastosowali także efekty pirotechniczne. Wszystkich zaskoczyła natomiast grupa teatralna „Assunta” – działająca przy Zespole Szkół nr 120 w Warszawie. Mimo niepełnego składu (4. aktorów zachorowało) zdecydowali się wystąpić. Rewelacyjnie zagrali spektakl „Brzydkie królewiątko” i tym samym… zdobyli I miejsce Mazowieckich Spotkań Teatralnych. Reżyserem, scenarzystą i opiekunem młodych aktorów jest Monika Rokicka.

Wszystkie pozostałe grupy otrzymały III miejsca. Jurorzy zdecydowali się przyznać dodatkowe wyróżnienia aktorskie. Zwycięzcy z grupy „Assunta” zostali wyróżnieni statuetką „Małe Zwierciadło” i zakwalifikowali się do Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” w Lublinie. Ogólnopolski festiwal stanowi zwieńczenie rocznych działań sieci bliźniaczych, młodzieżowych przeglądów teatralnych.  Sieć tworzą Warszawa wraz z Białymstokiem, Bydgoszczą, Olsztynem, Rzeszowem i Lublinem. Podczas festiwalu w Lublinie odbędą się pokazy spektakli, które zwyciężyły w 6. wojewódzkich przeglądach – najlepszy z nich otrzyma statuetkę „Dużego Zwierciadła”. Spotkania są świetną okazją by zobaczyć, jak w artystyczny sposób młodzi opowiadają o sprawach dla nich ważnych. „Zwierciadłom” będą towarzyszyć wydarzenia w zaprzyjaźnionych instytucjach. Warto przypomnieć, że I Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” miały miejsce właśnie w OK „ARSUS” w 2014 roku.


Tekst i zdjęcia

Agnieszka Gorzkowska

MS 6/2017, 12 kwietnia 2017

Grupa teatralna z LVI LO z Ursusa: Teatr Crow

Zwycięska Assunta (pojedzie do Lublina w czerwcu 2017 na Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” – to festiwal będący zwieńczeniem rocznych działań sieci bliźniaczych, młodzieżowych przeglądów teatralnych

Jurorzy. Od lewej: Krzysztof Wilkowski, Andżelika Piechowiak, Sławomir KosylRozmowa z DARIUSZEM FIGURĄ

– twórcą „Zwierciadeł”

Podczas Mazowieckich Spotkań Teatralnych w OK. „Arsus” obecny był również twórca „Zwierciadeł” – Dariusz Figura (Fundacja „Teatrikon”). Przedstawił dla nas genezę festiwalu i plany na rozwój działalności.

„Zwierciadła” powstały…

– …15 lat temu w Lublinie, jeszcze kiedy byłem licealistą. W szkole znajdowała się scena, która była niewykorzystywana. Chcieliśmy ją zaanimować. Ponadto, naszym zamiarem było stworzyć festiwal, który nie opierałby się stricte o rywalizację i wynoszenie wszystkiego na „poważne nurty”. Młodzi ludzie mieli się czuć dobrze, łatwo integrować, robić coś dla siebie nawzajem.


Dla jakich grup wiekowych są „Zwierciadła”?

– Głównie skupiamy się na szkołach ponadgimnazjalnych. Wiek licealny to specyficzny czas wchodzenia w dorosłość. Wiele spektakli wykonywanych przez młodzież pokazuje moment zmagania się z problemami, podchodzenie do tematów bardzo poważnych albo patrzenia na nie w krzywym zwierciadle. W Warszawie mamy wyjątkową sytuację, kiedy „Zwierciadła” odbywają się w domu kultury. W większości miast, w których działamy, festiwal odbywa się w szkołach: salkach teatralnych albo gimnastycznych. To daje unikalny klimat.

 

Czy są limity zgłoszeń dla grup teatralnych?

– Staramy się nie wprowadzać ograniczeń. Wiele z występujących u nas teatrów często po raz pierwszy mierzy się z publicznym wystąpieniem. Publiczność weryfikuje, jurorzy dają cenne wskazówki na przyszłość. W każdym spektaklu staramy się dostrzec coś wartościowego, co młodzi mogą rozwijać.

 
Istnieje możliwość zgłoszenia się wyłącznie z autorsko opracowanym przez siebie scenariuszem, czy można korzystać z opracowań?

– Do tej pory scenariusze przygotowywała i zgłaszała młodzież. W kwietniu na naszej stronie internetowej zostanie uruchomiona baza ze scenariuszami teatralnymi. W pierwszej odsłonie będzie bazować na cyklu Zeszytów ze scenariuszami młodych twórców, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży na Sztukę Teatralną i Scenariusz Filmowy „Nie tylko na scenę” pod redakcją Justyny Ścibor, wydawanych przez OK. „ARSUS”. Jednocześnie będziemy starali się pozyskiwać scenariusze autorskie prezentowane podczas „Zwierciadeł” na poszczególnych edycjach.


Jakie macie plany na rozszerzenie działań?

– Obok „Zwierciadeł” chcemy zorganizować warsztaty teatralne lub małe formy pokazowe spójne z ideą festiwalu. Jesteśmy już po rozmowach z warszawskim Teatrem 6. piętro. Zaczynamy również współpracę z Instytutem Teatralnym. Mam nadzieję, że przed nami coraz więcej dodatkowych wydarzeń. Zwierciadła odbywają się raz do roku w sześciu województwach oraz ma miejsce także edycja ogólnopolska – w czerwcu. Ale mamy w planach, by ta impreza miała charakter wędrujący i nam było łatwiej poznawać specyfikę różnych miast. Marzy nam się święto teatru.

Rozmawiała

Agnieszka Gorzkowska

MS 6/2017, 12 kwietnia 2017