DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Zawitali do Pruszkowa poeci


Wieczorem, 22 października br., w Spółdzielczym Domu Kultury w Pruszkowie został przedstawiony program poetycki pod niebanalną nazwą „Wylatują nad miasto poeci”. Tuż po 19:00 w sali koncertowej zrobiło się nastrojowo, inteligentnie, lekko i dowcipnie, jednym słowem – było iście koncertowo. Impreza została zorganizowana w ramach cyklu „Salonik z kulturą”.

Przed pruszkowską, licznie zgromadzoną publicznością wystąpili znani i wielokrotnie nagradzani twórcy: Andrzej Ozga, Antoni Muracki i Marek Bartkowicz. – Będzie o poetach, o poezji i o wszystkim, co jest wokół tego tematu i co nam przyszło do głowy. – zapowiedział na początku występu na scenie Antoni Muracki. – Będą wiersze nasze, nasze pieśni, ale także Jonasza Kofty, Andrzeja Bursy, Krzysztofa Nurkiewicza czy Andrzeja Waligórskiego – dodał. Gościnnie wystąpił także Mirosław Czyżkiewicz, zaś za oprawę muzyczną odpowiadali kompozytorzy: Piotr Sawicki (fortepian) i Witold Cisło (gitara).

Jaka jest dziś rola poezji?

Tematyka podejmowanych utworów istotnie koncentrowała się na poezji. W prezentowanych tekstach wielokrotnie pojawiała się refleksja na temat roli poezji w dzisiejszych czasach – czy jest ona nam dziś jeszcze w ogóle potrzebna? Czy obecnie jest jeszcze miejsce w naszym życiu na mitologiczne Muzy?

Warto dodać, że stawiający te pytania tego wieczoru artyści mają z poezją do czynienia na co dzień. Marek Bartkowicz to aktor, literat, autor scenariuszy i przekładów piosenek, a do tego animator kultury i reżyser. Wydał dwie płyty: „Rozciąłem na pół” i „Hotel bez klamek”. Laureat OPPA 2000 – Grand Prix im. Janusza Kofty i innych festiwali piosenki niebanalnej. Kolejny artysta – Andrzej Ozga jest aktorem, piosenkarzem, reżyserem, autorem i satyrykiem. Ukończył PWST w Warszawie, a jego twórczość została trzykrotnie doceniona w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Z kolei Antoni Muracki to przede wszystkim poeta, muzyk, kompozytor, tłumacz, pieśniarz, twórca programów literackich i kabaretowych. Jest członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W 2004 roku utworzył autorski program kabaretowo-muzyczny o nazwie „Salonik z kulturą”, do którego zaprasza najwybitniejszych twórców z dziedziny teatru, piosenki, poezji, jazzu, muzyki czy kabaretu. Głównym celem „Saloniku” jest popularyzowanie twórczości literacko-muzycznej wysokiej klasy.

I tradycja, i współczesność

Już samo podejmowanie tej tematyki, a mianowicie refleksja nad kondycją poezji w dzisiejszych czasach świadczy o dużym dystansie twórców. W swoich utworach prezentowali także ogromny dystans do samego słowa – bawili się słowem, sięgali po barwne metafory i inne środki artystyczne, wzbogacali je rytmiką, rymami, odpowiednią oprawą muzyczną. Czynnikiem wspólnym przestawianych tekstów był także duży humor w różnych postaciach – od lekko prześmiewczych i ironicznych treści, poprzez traktowanie rzeczywistości z przymrużeniem oka, aż do zabawnych i trafnych puent. W utworach Murackiego, Bartkowicza i Ozgi pojawiało się także wiele odniesień do „starych mistrzów”, wspaniałych wzorców polskiej poezji i teatru, udowadniając tym samym, że tradycja i współczesność mogą się ze sobą przeplatać z korzyścią dla obu stron. Liczne odwołania do dzieł poprzednich epok wzbogacają współczesne utwory, same zaś zyskują szansę na ponowne zaistnienie w dzisiejszym świecie.

Mieszkańcy Pruszkowa, którzy wypełnili salę koncertową niemal po brzegi, na bieżąco doceniali występ bijąc po każdym utworze gromkie brawa. Mówiąc krótko – bawili się znakomicie. W kontekście refleksji, czy poezja jest dziś jeszcze w ogóle potrzebna – wydaje się, że odpowiedź jest oczywista. A przynajmniej zgromadzonym w pruszkowskim SDK zapewniła wspaniały, wartościowy wieczór. 

Tekst i zdjęcia Marlena Hess

MS 19/2017, 30 listopada 2017