DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Znamy zwycięzców V edycji Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”

Trudne tematy na deskach „Arsusa”

Młodzieżowe grupy teatralne z aktorami w wieku 14-20 lat zmierzyły się w Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” - konkursie teatralnym organizowanym od 2014 roku  i po raz pierwszy, 4 lata temu, również w Ośrodku Kultury „Arsus”. 

Dzięki otrzymanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowaniu dla ogólnopolskiego projektu „Spotkajmy Się Teatralnie” (realizowanego przez Fundację „Teatrikon” od 2011 roku) finał Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” odbył się w czerwcu w Ośrodku Kultury „Arsus”. Ogólnopolski festiwal stanowi zwieńczenie rocznych działań sieci bliźniaczych, młodzieżowych przeglądów teatralnych. Sieć tworzą Warszawa wraz z Białymstokiem, Bydgoszczą, Olsztynem, Rzeszowem i Lublinem. „Zwierciadła” to ogólnopolskie wydarzenie teatralne promujące młodych artystów; dostają możliwość wystąpienia przed liczną widownią ze spektaklami, których tematyką nie jest wyidealizowana, fantastyczna rzeczywistość, ale ogólne prawdy skłaniające widza do refleksji.

Możliwość poszerzenia wiedzy o teatrze

Na 3-dniowy festiwal w „Arsusie” przybyła młodzież z Torunia, Kraśnika, Białegostoku, Rzeszowa i Warszawy. Specjalnie dla nich zorganizowane zostały warsztaty teatralne w kilku turach z pracy z ciałem, głosem, tekstem i ożywiania przedmiotu. Zajęcia i warsztaty czekały także dla organizatorów i instruktorów młodzieżowych grup teatralnych. Dotyczyły np. sieciowania, nowych metod pracy z młodzieżą, pedagogiki teatru. Spotkania prowadzili specjaliści z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego oraz Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych.

Rywalizacja 5. zespołów

Decydujący był 3. dzień „Zwierciadeł”. Wówczas, w piątek 8 czerwca, na Sali Widowiskowej w „Arsusie” grupy z całej Polski przedstawiły spektakle podczas prezentacji finałowych. 30-minutowe przedstawienia o dowolnej tematyce wystawiło 5 teamów teatralnych: Teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o. z Torunia, Teatr NOTOCO z Kraśnika, Teatr Prestidigitator z Białegostoku, Grupa Adamarek z Rzeszowa oraz Teatr Moralnego Niepokoju z Warszawy. Warto zwrócić uwagę, że ostatnia z wymienionych grup tworzona przez wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 z Warszawy zwyciężyła w tegorocznej mazowieckiej edycji „Zwierciadeł” (również w Ośrodku Kultury „Arsus”). Jury nagrodziło ich sztukę pt. „Chcę żyć” (scenariusz i reżyseria: Marcin Kostyra).

Spektakl upamiętnia Kacpra Zasadę – nastolatka, który odebrał sobie życie we wrześniu zeszłego roku.  Jako wrażliwy, cierpiący na depresję, nie dał sobie rady z agresją rówieśników, dokuczających mu prawdopodobnie przez inny ubiór i inną orientację seksualną – „Chcę żyć” jest naszym protestem przeciwko nietolerancji – tłumaczyli wcielający się w role młodzi aktorzy, którzy sami na co dzień doświadczają wykluczenia, choć innego rodzaju.

Jury – ludzie teatru

Grę teamów z całej Polski oceniało Jury w składzie: Monika Rokicka (pedagog, instruktor i reżyser teatralny z wieloletnim doświadczeniem; od 18 lat działa czynnie w środowisku artystycznym, będąc opiekunem teatralnych grup młodzieżowych; prowadzi warsztaty teatralne, literackie oraz treningi kreatywności dla młodzieży i dorosłych; autorka interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych i kulturalnych), Joanna Krukowska (pedagożka teatru, animatorka społeczno-kulturalna. Pracuje w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego jako koordynatorka programu Lato w teatrze. Członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Zainicjowała i prowadzi stałą grupę „nieLETNICH krytyków teatralnych”) oraz Andżelika Piechowiak (aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Ukończyła wydział aktorski Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz dwuletniego studium w Warszawskiej Szkole Fotografii. Właścicielka Agencji Produkcyjnej „Palma” zajmującej się produkcją spektakli teatralnych wystawianych na scenach teatrów w całej Polsce. Występowała na deskach takich warszawskich teatrów jak: Teatru Nowego, Teatru Komedia, oraz Teatru Bajka. Popularność przyniosły jej liczne role telewizyjne, m.in. w serialach „Lokatorzy”, „Pogoda na piątek”, „Plebania”, „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „Rodzina zastępcza”, serial „M jak miłość”).

Za „aktualne tematy”

Statuetkę „Dużego Zwierciadła” i I miejsce na V Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” zdobył Teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o. o. z Torunia za sztukę „Witaj”. Jury doceniło młodych aktorów za podjęcie ważnych i aktualnych tematów oraz wyróżniającą się pracę zespołową. „Witaj” opowiada o ogromnej pustce, samotności, o pytaniach bez odpowiedzi. Pytaniach banalnych dla dorosłych a dla młodego człowieka priorytetowych – na których buduje swoją tożsamość i relacje z otoczeniem. Młody człowiek tworzy sobie kolorowy świat zastępczy, ucieka w rzeczywistość wirtualną, ale to nie pomaga – już wie, że różowe okulary to bzdura. Chce być członkiem rodziny a nie… „pomocą domową.”

Wyróżnienia

II miejsce zdobył Teatr NOTOCO dzięki autorskiemu, ósmemu spektaklowi „A ty?” przyznanym za odwagę w podjęciu za pomocą teatralnej metafory, środków teatru plastycznego i lalkowego trudnego tematu molestowania. Jury doceniło również wyjątkowe walory wizualne i wyróżniające się umiejętności wokalno-ruchowe. Wyróżniony został natomiast Teatr Prestidigitator – za ciekawą formę, oryginalny pomysł i poczucie humoru w sztuce „Paszczodźwięki, gębotwory, tupotrzaski…” – wariacji teatralnej na temat znaczenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej w relacjach międzyludzkich; poszukiwaniem dźwięków i muzyki teatru. Wyróżnienie trafiło także do wymienianego już Teatru Moralnego Niepokoju za autentyczność i swobodę w kreowaniu teatralnej rzeczywistości oraz odważne wykorzystanie przestrzeni w przedstawieniu „Chcę żyć”.

Nagrodę publiczności oraz wyróżnienie za dynamikę i oryginalną koncepcję spektaklu zdobyła grupa teatralna Adamarek za grę „Sen mój, nie twój…” – opowiadający o historii pewnej dziewczyny i jej zmaganiach z rzeczywistością.

Wspaniały wolontariat z Liceum w Ursusie

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że zarówno podczas kilkudniowej V edycji Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” jak i tej kwietniowej mazowieckiej w organizację włączyli się licznie wolontariusze – uczniowie  LVI LO im. L. Kruczkowskiego w Dzielnicy Ursus. Występom przyglądali się, prócz młodych widzów, Anna Michalak-Pawłowska (Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej, twórca i dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych dla dzieci i młodzieży „Dorożkarnia”, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie), Wanda Kopcińska (radna Dzielnicy Ursus, przewodnicząca Komisji Oświaty, członkini Komisji Kultury, Sportu i Spraw Społecznych), Beata Żeromska (dyrektor LVI LO), Bogusław Łopuszyński (dyrektor OK „Arsus”), a nawet sam pomysłodawca „Zwierciadeł”: Dariusz Figura.

 

Agnieszka Gorzkowska

Zdj. Jacek Sulewski

MS 12/2018, 28 czerwca 2018