DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Święto Pracy

We wtorek, 1 maja będziemy obchodzić Międzynarodowe Święto Pracy. Kiedy zostało ustanowione i dlaczego? W jaki sposób świętują ten dzień inne kraje? Jak traktujemy go współcześnie? Zapraszamy do krótkiej historii o Święcie Pracy.

Początki

Święto Pracy zaczęto obchodzić w 1890 roku, aby upamiętnić strajk robotników, którzy zginęli w Chicago w 1886 roku, walcząc o swoje prawa i ośmiogodzinny dzień pracy. Ściślej mówiąc, protestowali oni przeciwko niskim płacom, bardzo złym warunkom świadczenia pracy oraz dniówkom trwającym po dwanaście godzin. Obecnie jest to międzynarodowe święto wszystkich ludzi pracujących. Jego pełna nazwa to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W czasach PRL-u organizowano tego dnia bardzo huczne tzw. pochody pierwszomajowe. Odbywały się wówczas liczne wiece i manifestacje, podczas których prym wiodły treści mocno ideologiczne i polityczne. Uczestnictwo w uroczystościach było obligatoryjne.


Na świecie

Warto przyjrzeć się, w jaki sposób 1 maja jest celebrowany w innych krajach. Przykładowo w Grecji wypada wówczas nie tylko Święto Pracy, ale także dzień kwiatów i życia, odradzających się po długiej zimie. Zbieranie polnych kwiatów, niebo pełne latawców, skoki przez ogień i pikniki na wsi to grecka forma obchodów tego dnia. Z kolei we Francji 1 maja to, oprócz Święta Pracy, także Święto Konwalii. Uznawana za symbol szczęścia, pomyślności i młodości konwalia jest przez Francuzów ofiarowywana tego dnia – w postaci przepięknych bukietów – ich najbliższym. Co ciekawe, choć Święto Pracy jest świętem międzynarodowym, to nie wszędzie obchodzi się je właśnie 1 maja. W Stanach Zjednoczonych jako tzw. Labor Day, przypada w pierwszy poniedziałek września. Wynika to prawdopodobnie stąd, by uniknąć skojarzeń ze wspomnianym, krwawym stłumieniem manifestu chicagowskich pracowników z 1886 roku.


Współcześnie

W Polsce dla wielu osób Święto Pracy stało się niejako symbolem Polski Ludowej. Wraz z upadkiem komunizmu celebrujemy ten dzień znacznie spokojniej. Dziś większość Polaków traktuje go przede wszystkim jako okazję do zorganizowania sobie dłuższego „wolnego”. I właśnie z tego punktu widzenia w tym roku 1 maja wypada bardzo korzystnie, bo we wtorek. Z kolei w czwartek przypada Święto Konstytucji Trzeciego Maja, czyli kolejny dzień ustawowo wolny od pracy. Można więc chodzić w tym czasie do pracy w przysłowiową kratkę lub – kosztem trzech dni urlopu – zrobić sobie aż dziewięć dni wolnego. Oczywiście pewnie nie każdy może sobie na to pozwolić. Tym jednak, którzy skuszą się na taki scenariusz życzymy wspaniałego wypoczynku i cudownej, wiosennej pogody.


Marlena Hess

Fot. Ireneusz Barski

MS 8/2017, 26 kwietnia 2018