DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Rekordowa XV Tulipanada


Konkurs Piosenkarski Tulipanada już od 2003 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma on charakter otwartego, edukacyjnego przeglądu piosenki, w którym można zaprezentować utwory śpiewane w języku polskim z dowolnego repertuaru. Na scenie mogą spróbować swoich sił amatorskie zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, chóry, soliści ze szkół oraz innych placówek wychowawczych i kulturalnych, jak również twórcy działający samodzielnie. Konkurs ma na celu m.in. zmotywowanie uczestników do dalszego rozwoju muzycznego, a także umożliwienie im publicznej prezentacji swoich umiejętności wokalnych oraz wyróżnienie i promocję najlepszych. Impreza przygotowana jest dla czterech grup wiekowych, równych następującym przedziałom: 6–9, 10–12, 13–17 i od 18 lat. Piosenki mogą być zaprezentowane w trzech kategoriach muzycznych: soliści – wokaliści, chóralna i zespoły wokalno-instrumentalne.

Kiedy 15 lat temu odbył się pierwszy konkurs, do którego zgłosiło się 90 uczestników, to realizatorzy nie sądzili, że zapisze się on na trwałe w historii działalności Domu Kultury „Kolorowa”. Okazuje się, że przez ten czas wpłynęło ponad 4700 zgłoszeń – solistów, zespołów wokalnych i chórów – łącznie wzięło w nim udział około 6000 uczestników.

Rekordowa liczba wykonawców

Organizatorem konkursu jest niestrudzenie Dom Kultury „Kolorowa”, a osobiście – Pan Janusz Łukaszewicz. XV edycja Tulipanady okazała się wyjątkowa, ponieważ przyciągnęła największą liczbę wykonawców w dziejach imprezy – ponad 400. W dniach 7 i 21 kwietnia 2017 roku odbył się I etap eliminacji, a następnie, 5 maja, jury przesłuchało wszystkich uczestników konkursu zakwalifikowanych do II etapu. Podczas występów jury oceniało m.in.: precyzję intonacji, dykcję i interpretację, oprawę artystyczno-estetyczną, a także dobór repertuaru. Wyłonionych zaś 29 zwycięzców tegorocznego konkursu można było posłuchać podczas Koncertu Galowego, na wieczorze laureatów, w dniu 24 maja 2017 roku w Ośrodku Kultury „Arsus” w Ursusie.

Tę wyjątkową galę poprowadził Janusz Łukaszewicz. Słowa powitania, a zarazem gorące podziękowania skierował do rodziców, grona pedagogicznego, koleżanek i kolegów, mówiąc, że nie tylko pomagali oni w przygotowaniach do udziału w konkursie, ale także niejednokrotnie motywowali jego uczestników.

Konkursowe utwory...

W większości przypadków młodzi wykonawcy zaprezentowali się na scenie jak prawdziwi profesjonaliści. Włożyli dużo zaangażowania i pracy w nadanie prezentowanemu utworowi niepowtarzalnego klimatu, głównie dzięki odpowiedniej intonacji i interpretacji utworu. Utwory konkursowe były bardzo różne zarówno w formie, jak i treści. Wśród nich wykonano utwory piękne, liryczne, takie jak: O deszczu, jesieni i... (słowa Celina Smędra, muzyka Anna Ozner) czy Kochanie, pachniesz deszczem (słowa Jaromir Nohavica, muzyka Janusz Stokłosa i Jaromir Nohavica). Wyjątkowo przejmująco zabrzmiał utwór zespołu Dżem, skądinąd trudny do wykonania dla młodego uczestnika, pt. List do M. (słowa Ryszard Riedel, muzyka Benedykt Otręba).

Nie zabrakło również dzieła polskiego wieszcza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, pt. Pteromania (muzyka Ewa Kornecka). Usłyszeć można było też przebój Krąg życia z filmu Król Lew ze słowami Filipa Łobodzińskiego i muzyką Eltona Johna. Można było także posłuchać melodii z repertuaru ludowego, jak np. Hej, bystra woda (słowa Piotr Janczarski, muzyka i opracowanie Jerzy Krzemiński). Nie sposób zresztą wymienić tu wszystkich zaprezentowanych piosenek, ale przykłady pokazują, po jak trudny repertuar sięgali młodzi wykonawcy.

... i utalentowani wykonawcy

Najtrudniejszą rolę mieli zdani tylko na siebie soliści, którzy podczas występu musieli przekonać jury do swojego talentu, czy też do swojej interpretacji utworu. Czasami pomagały im w tym odpowiednio dobrane rekwizyty, jak trzymany przez dziewczynkę pluszowy piesek, innym razem odpowiedniego znaczenia nadawały elementy stroju, jak np. kapelusz. Ważną rolę odgrywały w interpretacji utworu gesty i taniec. Również chóry i zespoły wokalne spisały się wspaniale. Piosenki śpiewane były z pasją i energią charakteryzującą młodych wykonawców. Nie zabrakło też pięknych, barwnych lub stonowanych strojów, które stanowiły uzupełnienie całości utworu.

Nagrody i dyplomy dla najlepszych

Po koncercie nastąpiło uroczyste wręczenie laureatom nagród i dyplomów.

Patronat honorowy nad 15.  edycją konkursu objęli Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus – Henryk Linowski i Burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska. Oprócz nich na wieczór laureatów przybyli m.in.: Elżbieta Zdanowska-Cozac – kierownik DK „Kolorowa”, Wiesław Krzemień – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Bogusław Łopuszyński – Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”, Aleksandra Magierecka – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus.

Trudnej roli jury podjęli się zaś: Małgorzata Kustosz-Piątosa – jako przewodnicząca, a także Justyna Stępień, Krzysztof Matuszak i Wojciech Zieliński. Po ciężkich wahaniach postanowili przyznać nagrody (w ramce na dole – nazwiska najlepszych wykonawców).

To był niezapomniany wieczór dla uczestników i słuchaczy. Pozostajemy z nadzieją, że w przyszłym roku konkurs wzbudzi równie duże zainteresowanie.

 

Kategoria wiekowa I (6–9 lat)

Kategoria muzyczna soliści – wokaliści

  • I nagroda Stanisław Kukulski – zgłoszenie indywidualneKategoria Muzyczna Chóralna

  • I nagroda – nie przyznano
  • I

    I nagroda Chór z Przedszkola nr 197 Warszawa
  • III nagroda Chór z Przedszkola w Laskach

Kategoria wiekowa II (10–12 lat)

Kategoria muzyczna soliści – wokaliści

I nagroda Anna Draczka – Pałac Młodzieży Warszawa

Julia Gąsiorkiewicz – zgłoszenie indywidualne

Kategoria muzyczna chóralna

I nagroda

Chór „The Mints”  – Punkt Kultury Trele Morele Warszawa

II nagroda – nie przyznano

III nagroda

Chór „Cantabile” – Szkoła Podstawowa
Nr 6 Grodzisk Mazowiecki

Kategoria wiekowa III (13–17 lat)

Kategoria muzyczna soliści – wokaliści

I nagroda

Magdalena Dąbkowska – zgłoszenie indywidualne

Paulina Pytlak – Koncertowe Centrum Edukacji Muzycznej im. Fryderyka Chopina

Kategoria muzyczna chóralna

I nagroda

Chór Gimnazjum nr 93 – Warszawa

Zespół „Grupa I” – Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”

Kategoria wiekowa IV (od 18 lat)

Kategoria muzyczna soliści – wokaliści

I nagroda

Sylwia Lewicka – Gminne Centrum Kultury Kurzętnik

Kategoria muzyczna zespoły wokalno-instrumentalne

I nagroda – nie przyznano

II nagroda

Zespół „Pragma” Warszawa

Nagroda Grand Prix Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszuli Kierzkowskiej

Daria Domitrz – zgłoszenie indywidualne

 

Tekst i zdjęcia

Anna Zgutka

MS 10/2017, 8 czerwca 2017