DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Rekinarium w Ursusie

Zapewne niewielu zdaje sobie sprawę, że w Ursusie jest rekinarium. A nawet dwa! Dwa razy w tygodniu w SP 381 oraz SP 383 spotkać można rekiny, bo „rekin” to po japońsku „same”. Te małe Rekiny na każdym treningu doskonalą się w judo – wywodzącej się z ju-jitsu sztuce walki, w której celem jest doprowadzenie do upadku przeciwnika na plecy lub obezwaładnienie przeciwnika leżącego na plecach.

Skąd Rekiny w Ursusie? We wrześniu 2015 r. kilku młodych pasjonatów judo powołało do życia klub SameJudo. Początkowo klub działał w Markach, Ząbkach i Zielonce i przez dwa lata zdołał zbudować pozycję jednego z najmocniejszych klubów na Mazowszu.

Już w grudniu 2015 r. dzieci trenujące w klubie przywiozły pierwsze trofeum w klasyfikacji drużynowej z międzynarodowego turnieju na Słowacji. A to był dopiero początek. Aktualnie klub regularnie zdobywa trofea drużynowe na turniejach krajowych i zagranicznych, a jego zawodnicy – będący członkami kadry wojewódzkiej – odnoszą sukcesy indywidualne w rozgrywkach krajowych na poziomie młodzika i juniora młodszego.

Klub rozpoczął swą działalność w Ursusie we wrześniu 2017 roku, dzięki współpracy z wcześniej wymienionymi szkołami. Od tego momentu dwa razy w tygodniu ursuskie Rekiny rozwijają swe umiejętności pod czujnym okiem trenera. 3 marca 2018 r. zawodnicy skontrolowali swoje postępy na Zimowym Turnieju Klubowym. Mimo krótkiego stażu treningowego pokazali doskonałą technikę, a kibice mogli obejrzeć wiele wspaniałych walk zakończonych ursuskimi zwycięstwami. Wszyscy judocy wykazali się ogromną wolą walki, świetnie się bawili i wrócili do domów z workiem medali.

Już wkrótce przed Rekinami kolejne bardzo ważne starcie. W dniach 24-25 marca w Markach zorganizowany zostanie po raz trzeci turniej SameJudo Cup. W ubiegłym roku do turnieju zgłosiło się ponad 1000 uczestników z 20 krajów. W tym roku swój udział potwierdziły już ekipy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Francji, Anglii, Szwajcarii, Rumunii, Łotwy, a ich liczba wzrasta z dnia na dzień.

Pomoc innym, poza zmaganiami sportowymi, jest dla judoków niezwykle ważna. Dlatego też przy okazji turnieju organizowana jest zbiórka krwi dla dzieci z chorobami nowotworowymi. 25 marca w niedzielę przed SP3 w Markach (ul. Duża 3), w której odbywać się będzie turniej, stanie mobilny punkt poboru krwi. Już w ubiegłym roku we współpracy z fundacją Judo Sport Walki z Rakiem zebraliśmy ponad 20 litrów krwi. W tym roku chcemy pobić ten rekord.

Gorąco zachęcamy do przybycia i kibicowania małym Rekinom na tak wielkim turnieju oraz pomocy innym przez oddanie cząstki siebie!

MS Nr 5, 15 marca 2018