DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Koncert Laureatów i uroczyste wręczenie nagród XVI edycji Konkursu Piosenkarskiego Tulipanada

Przed laureatami Tulipanady kariera stoi otworem

Każdy Koncert Laureatów Tulipanady jest okazją do spotkania z utworami znanych, czasem już nieżyjących artystów – kompozytorów, poetów. Niekiedy twórcy pojawiają sie osobiście. Chociaż artyści występujący w konkursie to amatorzy, niektórzy bardzo młodzi, występujący po raz pierwszy publicznie, to zdarza się usłyszeć niezwykłe wykonania, na zaskakująco wysokim poziomie.

W tym roku na scenie 500-osobowej sali Ośrodka Kultury „Arsus ” w Ursusie wystąpiło kilkunastu wykonawców. Do eliminacji, odbywających się w dwóch etapach, przystąpiło ok. 200 osób z całej Warszawy i wielu innych miejscowości Mazowsza. Jury obradowało w składzie, jakiego nie powstydziłby się żaden z festiwali muzycznych najwyższej rangi: Małgorzata Kustosz-Piątosa – przewodnicząca, Justyna Stępień, Krzysztof Matuszak i Wojciech Zieliński.

Janusz Łukaszewicz – spiritus movens Tulipanady

Tegoroczny konkurs poświęcony został twórczości Anny Bernat i Barbary Kolago oraz zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego. Organizatorami Konkursu są: Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Dom Kultury „Kolorowa”, ale szczególnego podkreślenia wymaga rola Janusza Łukaszewicza – pracownika DK „Kolorowa”, który jest pomysłodawcą i faktycznym realizatorem wszystkich dotychczasowych edycji.

Patroni konkursu

Konkurs ma charakter otwartego przeglądu, do którego zapraszane są dzieci, młodzież i dorośli: amatorskie zespoły wokalne, wokalno – instrumentalne, soliści ze szkół, ośrodków społeczno-wychowawczych, placówek kulturalnych, ognisk muzycznych, a  także twórcy działający samodzielnie. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska i Przewodniczący Rady Dzielnicy Dariusz Pastor, a patronat artystyczny: Anna Bernat i Barbara Kolago. Obie panie zasiadły na widowni. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, objął konkurs patronatem honorowym. Nagrodę Grand Prix ufundowała Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska.

Tak było 9. maja w Arsusie

Przed koncertem laureatów wystąpił chór Viva Musica, prowadzony przez Alinę Małachowską, który obchodzi w tym roku 10 lat istnienia. Koncert poprowadził Janusz Łukaszewicz oraz Marysia Sieczka – laureatka ubiegłorocznej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Dzielnicy Ursus.

Galę rozpoczęła laureatka Grand Prix z poprzedniej edycji Daria Domitrz piosenką Tulipanada, napisaną specjalnie na tę okazję przez Annę Bernat i Barbarę Kolago. Po występie Darii śpiewali tegoroczni uczestnicy. Szczególnie ujęli jurorów najmłodsi uczestnicy koncertu, którzy nie ukończyli jeszcze przedszkola. Występowała również młodzież i osoby dorosłe.

W kategorii wiekowej 6–9 lat pierwsze miejsca zajęli: Zosia Kaczmarska (zgłoszenie indywidualne) i zespół „Ósemeczki (Zespół Szkół, Baniocha).

W kategorii wiekowej 10–12 lat zwyciężyli: Amelia Kaczmarczyk („Vokalmania” Studium Wokalne Marceliny Woźnej) oraz ex aequo chór „Cantare” (Szkoła Podstawowa nr 4, Sochaczew) i chór „Dźwięczne Półnutki” (Szkoła Podstawowa, Baniocha).

W kategorii wiekowej 13–17 lat pierwszą nagrodę odebrała Joanna Świrska (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, Warszawa) i Zespół Wokalny U.S.G. – „Trelemorele” (Punkt Kultury, Warszawa).

Wśród uczestników dorosłych – od lat 18 wzwyż – zwyciężyli: Tomasz Baracz (zgłoszenie indywidualne) i Paulina Serwatka (Gminny Ośrodek Kultury, Zakroczym).

Nagrodę Grand Prix Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszuli Kierzkowskiej otrzymał Kamil Januszkiewicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie.

Puchary i nagrody wręczali: Anna Bernat i Barbara Kolago – autorki wielu nagrodzonych piosenek oraz Wiesław Krzemień – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Kazimierz Sternik – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Anna Lewandowska – radna Dzielnicy Ursus, Aleksandra Magierecka – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus, Bogusław Łopuszyński – Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”, Elżbieta Zdanowska-Cozac – Kierownik Domu Kultury „Kolorowa”.

Rozmowa z Barbarą Kolago


Jak Pani ocenia poziom dzisiejszego koncertu?

Z wielką radością słuchałam piosenek, które dzieci sobie wybrały. Dałyśmy do wyboru ok. 70 naszych piosenek. Byłyśmy ciekawe, które z nich dzieci wybiorą, i wybrały właśnie te najbliższe naszym sercom. To dobrze, że dzieci dopuszczone do konkursu są już po wcześniejszych eliminacjach, a więc wyselekcjonowane. Jury było bardzo dobre, profesjonalne. Widać, że dzieci mają dobrych instruktorów, mają rodziców, którzy poświęcają dużo czasu na to, żeby się umuzykalniały, co cieszy szczególnie teraz, w czasach komputerów, tabletów, smartfonów. Jest naprawdę godne uznania, że są ludzie, którzy w swoje pociechy chcą zainwestować właśnie w ten sposób.


Jak słyszałem, Panie od dawna tworzycie nierozerwalny duet?

Poznałyśmy się w Polskim Radiu. Ja pracowałam w redakcji dziecięcej. To były czasy, kiedy tworzyło się programy dla przedszkoli i szkół. Anna Bernat była w kręgu poetów, współpracujących z naszą redakcją. Trwa to już bardzo długo. Współpracę rozpoczęłyśmy w 1970 roku. Zaczęłyśmy razem tworzyć na użytek Polskiego Radia. Potem przeszłam do telewizji. Większość piosenek była tworzona na konkretne potrzeby Radia i Telewizji, dla konkretnych wykonawców. Napisałyśmy wspólnie ponad 200 piosenek. Praca na rzecz dzieci, ciepło, które od nich emanuje, oddziaływuje na nas i trzyma nas w formie.

Czy zwróciła Pani na kogoś z wykonawców szczególną uwagę?

Tak, „wpadła mi w ucho” Sonia, która śpiewała piosenkę Calineczka. Myśmy z Panią Anią stworzyły cykl bajek śpiewanych i właśnie Calineczka ten cykl otwiera. To było premierowe wykonanie i ona wyśpiewała to tak pięknie, że byłyśmy wzruszone. Dziewczynka, która wygrała poprzednią edycję, to już jest zawodowa piosenkarka. Pewnie się czuje na scenie, umie się zachować.

Zaprosiły Panie kilkoro dzieci do udziału w koncercie. Co to za koncert?

Założyłam fundację „Muzyczny krąg”, która ma popularyzować utalentowane dzieci. Raz w roku, we wrześniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Orderu Uśmiechu, którego sama też jestem kawalerem, organizujemy w multiteatrze Bemowo koncert, na który wyławiamy perełki z różnych festiwali, przede wszystkim najmłodsze dzieci. Występują tam zespoły wokalne i taneczne, orkiestry dziecięce i soliści.

n Świadczy to o tym, że Tulipanada może otwierać, nawet tym najmłodszym, drogę do kariery. Dziękuję za rozmowę i życzę obu paniom połowu jak największej liczby umuzykalnionych „perełek”.

(JS)

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 10/2018, 24 maja 2018