DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Piotr Rubik w ożarowskim sanktuarium

Tegoroczna, dwudniowa, XV już edycja imprezy Dni Ożarowa Mazowieckiego była wyjątkowa z uwagi na przypadającą 50. rocznicę uzyskania przez Ożarów praw miejskich. Burmistrz miasta, Paweł Kanclerz, zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania, które rozpoczęło się w piątek 2 czerwca 2017 r. mszą świętą w intencji mieszkańców gminy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej w Ożarowie Mazowieckim.

Uroczystość uświetnił koncert Piotra Rubika The Best Of, który wraz z chórem z Wrocławia i orkiestrą symfoniczną z Jeleniej Góry wykonał znane przeboje ze swojego repertuaru. Artysta sam skomponował do nich muzykę, autorami tekstów są zaś Zbigniew Książek, Roman Kołakowski i Jacek Cygan. Rubikowi towarzyszyły na scenie znakomite solistki i soliści: Ewa Prus, Marta Moszczyńska, Zosia Nowakowska, Michał Bogdanowicz, Michał Gasz i Grzegorz Wilk. Niektóre z wykonywanych utworów zostały wzbogacone cytatami z Biblii i innych źródeł deklamowanymi przez aktora Jakuba Wieczorka.

Występ, zaanonsowany przez proboszcza parafii, ks. pallotyna Stanisława Zarosę, charakteryzowała wspaniała muzyka, na ogół żywiołowa i radosna, rozmach instrumentalno-wokalny, a także efektowne oświetlenie. Niezwykłe wrażenie wywoływały bowiem zainstalowane w różnych miejscach świątyni reflektory, rzucające różnobarwne światła rozmywające się w witrażowej mozaice.

Piotr Rubik wraz ze swoim zespołem stworzył niepowtarzalny nastrój. Soliści porwali zgromadzoną publiczność swoimi występami, nie tylko bowiem śpiewali, ale również tańczyli, żywo gestykulowali i klaskali. Charyzmatyczny kompozytor w ciepły i serdeczny sposób zwracał się do widowni, prawie przed każdym wykonywanym utworem opowiadając anegdoty ze swojego życia dotyczące m.in. okoliczności powstawania danej kompozycji. Podkreślał wyjątkową rolę wykonawców, opowiadając też, w jaki sposób trafili oni do jego zespołu. Nie zabrakło pięknych, wzruszających, a czasami dramatycznych opowieści z życia kompozytora, które jednocześnie przybliżały odbiorcom jego twórczość i muzykę.

Na ten uroczysty koncert Rubik wraz z całym zespołem przygotowali radosne i pobudzające do tańca utwory, ale nie zabrakło też tych spokojniejszych – refleksyjnych, wzruszających i lirycznych.

Tryptyk Świętokrzyski

Usłyszeliśmy skomponowane z wielkim rozmachem wokalno-instrumentalnym oratoria z Tryptyku Świętokrzyskiego, m.in. poświęcone pamięci Jana Pawła II oratorium Tu Es Petrus, a z niego utwór Niech mówią, że to nie jest miłość. W wykonaniu tego dzieła wzięli udział soliści – Michał Gasz i Zosia Nowakowska. Towarzyszyło temu odczytanie fragmentu 1 Listu do Koryntian. To bardzo piękny, żywiołowy, trochę patetyczny utwór, niosący przesłanie radości i miłości. Z cyklu Tu Es Petrus wykonano również Zdumienie, w którym nadzwyczajnie i wzruszająco zaśpiewali Michał Gasz, a także Marta Moszczyńska i Grzegorz Wilk.

Z ostatniej części Tryptyku Świętokrzyskiego, czyli Psałterza wrześniowego, zespół zaprezentował wspaniałe dzieła, m.in. Psalm dla Ciebie, Psalm kochania, Psalm z bukietem konwalii czy też Psalm Braci Aniołów.

Słynny Psalm dla Ciebie poprzedzało odczytanie biblijnego Psalmu 128, następnie Grzegorz Wilk i Marta Moszczyńska przepięknie zaśpiewali ten piękny utwór. To w nim usłyszeć można niezwykle wymowne sentencje, napisane przez Zbigniewa Książka: „Czemu ze wszystkich pragnień na świecie to ty mnie wybrałeś (wybrałaś)”.

Publiczność zachwyciła się również Psalmem kochania, ze wspaniałymi partiami wokalnymi Ewy Prus i Michała Bogdanowicza. Dzięki swojej bezpośredniości Piotr Rubik nie miał problemów z zachęceniem widowni do wspólnego śpiewania refrenu tej dumki: „Kochaj mnie, kochaj mnie kochany”. Jest to piosenka rzewna, nostalgiczna, ale z radosnym, miłosnym przesłaniem.

Psalm z bukietem konwalii został zaś zaśpiewany krystalicznymi głosami przez Zosię Nowakowską i Michała Gasza. Stworzyli tutaj wspaniały duet, a słowa Z. Książka: „Co to jest miłość, czy to uśmiech z twojego lustra...” na długo zapadają w pamięć.

Nie zabrakło również ulubionego, zabawnego dzieła pt. Psalm Braci Aniołów, w którym występują wszyscy soliści. Narrator odczytał Psalm 74, a następnie poniosła nas rytmiczna, radosna, taneczna muzyka.

Oratorium dla Świata

Widowni dane było także usłyszeć składające się z trzech części Oratorium dla Świata. Z Habitat wykonano utwór To cała prawda. Usłyszeliśmy sentencję francuskiego filozofa Pascala: „Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, a nie by ją posiadać”. Jest to hymn o tolerancji, pokoju, wierze i miłości pięknie, wzruszająco zaśpiewany przez Zosię Nowakowską i Michała Gasza wraz z resztą wykonawców i wspaniałym tekstem Romana Kołakowskiego: „Masz prawo kochać, masz prawo żyć”.

Drugim utworem z Habitat był Most dwojga serc, w którym śpiewał Piotr Rubik z Martą Moszczyńską. Stworzyli razem harmonijny duet, gdzie ich głosy razem przeplatały się i rozpływały w przepięknej muzyce. Ten ponadczasowy liryczny utwór zabrzmiał tu wyjątkowo autentycznie.

Na koncercie nie zabrakło piosenki Miłość to słowa dwa z albumu Pieśni szczęścia. Utwór z librettem Zbigniewa Książka w radosny sposób opowiada o miłości, prawości i wrażliwości na piękno, a towarzyszą mu orientalne nuty. Silny ładunek emocjonalny tego utworu sugestywnie i ekscytująco oddali soliści: Zosia Nowakowska, Michał Gasz i Grzegorz Wilk.

Cantobiografia Jana Pawła II – Santo Subito – to kolejne dzieło na solistów, chór i wielką orkiestrę symfoniczną. Libretto napisał do niej Jacek Cygan. Na koncercie można było usłyszeć m.in. utwór Miłość cierpliwa jest, lecz i niecierpliwa zaśpiewany przez wszystkich solistów.

Wykonano także inne utwory, np. Tatry strome jak krzyż – jeszcze jedno dzieło poświęcone polskiemu papieżowi. To piosenka w stylu ludowej pieśni góralskiej wychwalająca piękno tatrzańskiej przyrody.

To był ekscytujący i niezapomniany wieczór dla mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego. Publiczność wypełniła cały kościół oraz jego najbliższe otoczenie. Na koncert The Best Of przybyły rodziny z dziećmi, młodzież i dorośli. Jest to bowiem muzyka łącząca pokolenia, dająca wytchnienie i radość. Niesie ze sobą przesłanie miłości i szczęścia dla każdego człowieka. Uskrzydla i dodaje pozytywnej energii, tak potrzebnej na co dzień.

 

Tekst i zdjęcia Anna Zgutka

MS 11/2017, 22 czerwca 2017