DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” we współpracy z Urzędem Dzielnicy zorganizowała wielkie święto dla mieszkańców Ursusa

Piknik i spartakiada na 50- i 60-lecie

W sobotę, 12 maja, w Ursusie odbywały się imprezy związane z 60. rocznicą powstania Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ursus” i 50. rocznicą powstania Osiedla Niedźwiadek. Przed południem w Szkole Podstawowej nr 11 odbywały się zawody sportowe, a do późnego wieczora w Parku Czechowickim Jubileuszowy Piknik Rodzinny.

14 lutego 1958 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” została wpisana do rejestru sądowego i właśnie tę datę przyjmuje się za jej narodziny. Do 1965 roku spółdzielnia budowała mieszkania wyłącznie na potrzeby ZM „Ursus”. Po tej dacie stała się ogólnodostępna. Obecnie spółdzielnia zarządza trzema osiedlami: „Kolorowa”, „Niedźwiadek” (15 tys. mieszkańców) i „Sobieskiego”. Łącznie to 174 budynki, w tym 126 mieszkalnych, 328 221 m2 powierzchni użytkowej i 307 209 m2 powierzchni mieszkalnych.

Imprezy rocznicowe rozpoczęła spartakiada

W spartakiadzie w SP nr 11 odbyły się m.in.: Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa RSM „Ursus”, zawody sportowe w różnych dyscyplinach, konkursy i wielki mecz futbolowy między reprezentacjami Urzędu Dzielnicy i RSM „Ursus”, w którym „urzędnicy” zwyciężyli 7 : 4. Trzy bramki strzelił  kierownik Zespołu Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ursus – Norbert Pyza, co potwierdza jego sportowe kwalifikacje.

Na scenie się działo

Muszla koncertowa w Parku Czechowickim była centralnym miejscem pikniku. Burmistrz Urszula Kierzkowska, zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz prezes RSM „Ursus” Robert Gorzycki powitali zgromadzoną publiczność, a następnie wręczyli nagrody i puchary uczestnikom porannego turnieju piłkarskiego.

Na scenie wystąpili: Młodzieżowa Grupa Musicalowa Anny Kałużnej z Ośrodka Kultury „Arsus”, Wesołe Nutki, Wiolinki, Kameleon, Tęczowe Nutki z SP 11, zespoły seniorów z Domu Kultury „Miś” – „Wesoła Chata” i „Misiaki”, zespoły Akcent z Zenkiem Martyniukiem oraz Boys z Marcinem Millerem. W międzyczasie odbywały się konkursy dla publiczności, w których nagrody ufundowali sponsorzy. Były to m.in. karnety na różne zajęcia i zabiegi, a wśród nich karnety do nowego studia „Zielono Mi” z ulicy Ryżowej na ćwiczenia yogi, pilates i zdrowego kręgosłupa. W ramach jednego z konkursów trzeba było zaśpiewać fragment piosenki Akcentu lub Boys. Zwyciężczyni wybrana przez publiczność zaśpiewała „Małą figlarkę” Akcentu.

Atrakcje dla dzieci, harcerze, policja, strażacy

Na terenie parku dzieci mogły bawić się w dmuchanych zamkach i na zjeżdżalniach, na ruchomej ściance wspinaczkowej, w wiosce indiańskiej, na bungee, budować z klocków „LEGO”. Były też przejażdżki na kucykach dla najmłodszych. Druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze Szczepu 123 WDHiGZ im. Zgrupowania AK „Chrobry II” w Ursusie postawili swoje namioty, w których prezentowali zdjęcia z życia szczepu, udostępniali gry planszowe i opowiadali o swojej organizacji. Jak powiedział szczepowy, phm Michał Rozbiewski, już od rana harcerze uczestniczyli w imprezie na Niedźwiadku, gdzie rozpalili harcerskie ognisko, piekli kiełbaski, prowadzili gry. Zorganizowali również terenową grę rodzinną w poszukiwaniu czechowickiego złota, w trakcie której trzeba było m.in. wspinać się po linie i wbijać gwoździe. W pikniku wzięli udział przedstawiciele: Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ursusie, Policji, Straży Miejskiej oraz Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Można było obejrzeć sprzęt, porozmawiać, wziąć udział w konkursach. Wszyscy uczestnicy konkursów tematycznych otrzymali drobne upominki.

Disco polo rządzi. Kiedy przyszedł czas na występy Zenka Martyniuka i Boysów publiczność tłumnie zgromadziła się nie tylko pod sceną, tłum był i na górce, skąd był doskonały widok na scenę i na całym pobliskim terenie – wszak to największe gwiazdy disco polo. Na zakończenie do późnych godzin wieczornych trwała potańcówka w rytm przebojów zespołu Forte. Piknik udał się wspaniale, w czym niewątpliwie pomogła piękna pogoda.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 10/2018, 24 maja 2018