DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Ożarowskie dożynki 2017

Tegoroczne Dożynki  w gminie Ożarów Mazowiecki odbyły się w Ołtarzewie. Rok temu świętowano w Płochocinie, dwie wcześniej edycje miały miejsce w Ołtarzewie. Płochocin – Ołtarzew…

Obchody Święta Plonów rozpoczęły się w niedzielę, 3 września, mszą dziękczynną w intencji rolników, odprawioną w kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie, podczas której w procesji z darami ofiarowano  chleb i wieniec dożynkowy – symbole owoców ziemi i urodzaju. Dalsze obchody miały miejsce na pobliskim boisku UKS Ołtarzew przy ul. Parkowej.

Gdy któryś  z mieszkańców gminy, budząc się rano, w niedzielę, wyjrzał przez okno – mógł mieć wątpliwości, czy impreza się odbędzie – wokół chmury i deszcz.

Dożynkowe atrakcje, zabawy, konkursy

Organizatorzy – DK Uśmiech – byli jednak świetnie przygotowani, nawet i na taką ewentualnośc. Zadaszona scena, zabezpieczone kable, ogromny namiot – pod którym przybyli goście mogli korzystać z części przygotowanych atrakcji. Były – prowadzone przez animatorów – gry i  zabawy ruchowe dla dzieci, m.in. przeciąganie liny, wyścigi z woreczkami na głowach, rzuty do celu. Chętni mogli wykonać eksperymenty chemiczne i puszczać banki mydlane. Oblegane było stoisko, gdzie najmłodszym malowano buźki.

Ożarów Mazowiecki obchodzi w tym roku 50-lecie nadania praw miejskich – z tej okazji m.in. wydano kolorowankę z charakterystycznymi dla miasta miejscami: fontanna, szkoła, biblioteka, oraz gry planszowe – „Wolica” i „Ożarowiak młody” – wszystkie można było otrzymać właśnie pod namiotem.

Biblioteka Publiczna  w Ożarowie, wraz z filiami w Święcicach i Józefowie,  przygotowały „Bigos literacki”, czyli wymienialnię książek. – Czytelnicy mogą do nas przynosić wszystkie książki – mówiła kierownik placówki w Ożarowie, p. Ewa Sobieraj – a my darujemy każdej z nich drugie, a nawet  trzecie życie. Nie oddajemy książek na makulaturę, tylko podczas akcji takich jak tutaj, każdy może przyjść i wziąć coś do poczytania dla siebie. To taka wymiana książek. Na wszystkich imprezach plenerowych, na Dożynkach, na Dniach Ożarowa, od zawsze, odkąd zaczęliśmy się na nich pojawiać – ludzie korzystają, czasami trzeba książki dowozić.

Koła Gospodyń Wiejskich z Piotrkówka Małego i Święcic, jak co roku,  przygotowały degustację tradycyjnych potraw – chętni mogli  pożywić się m.in. chlebem ze smalcem i ogórkiem. Strudzeni mieli możliwość odpoczynku na  rozstawionych leżakach.

Urząd Miasta i Gminy w Ożarowie, wspólnie z placówką terenową KRUS w Błoniu zorganizował konkurs plastyczny „Pamiętaj zuchu, nie dochodź do maszyn w ruchu”. Jego celem było zmniejszenie ilości wypadków, którym ulegają dzieci pomagające w gospodarstwach i wykonujące niebezpieczne prace.  Udział wzięło 26 dzieci w wieku 6–15 lat. Komisja w składzie: Bożena Kobylińska – kierownik placówki terenowej KRUS w Błoniu, Katarzyna Rykowska i Teresa Młynarczyk – z Urzędu Miasta i Gminy, oceniała prace pod względem jakości i tematyki – wyłoniono 6 najlepszych – każde dziecko dostało nagrodę ufundowana przez burmistrza.

Po wyjściu z namiotu można było skorzystać z rozstawionych na terenie UKS Ołtarzew stoisk gastronomicznych  z przekąskami  oraz gorącymi i zimnymi napojami. Oferowano również darmowy poczęstunek: kiełbaski i kaszankę z grilla, które można było spożyć w ogrodzonej strefie z ławami i stolikami. Także tutaj organizatorzy zadbali, żeby nikomu nic nie leciało na głowę.  Deszcz, gdyby padał, uniemożliwiłby jedynie korzystanie dzieciom (za 0 złotych) z dmuchanych zabawek i karuzeli, rozłożonych obok lunaparku, a dorosłym postrzelanie z łuku pod okiem członków  Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego. 

Lokalni artyści na scenie, wręczanie nagród, medali

Ale padać przestało i kiedy o 14.00 rozpoczęły się występy na scenie – tylko chmury, mokra trawa i gdzieniegdzie błoto, przypominały o deszczowym przedpołudniu. Parasole nie były potrzebne, przydały się za to kurtki i bluzy z długim rękawem. Wrzesień przypominał, że w tym miesiącu będziemy się witać z jesienią. Ale na scenie było gorąco.

Występy artystyczne rozpoczęli wykonawcy lokalni. Prowadząca imprezę przybliżała ich sylwetki, dzięki czemu, kiedy ci zaczynali występ, nie byli już dla publiczności anonimowi. Punktualnie o 14-tej na scenę wyszedł zespół  ludowy Ożarowiacy, po nich scenę opanowały żywiołowe Wesołe Wdówki z Płochocina (w składzie: 7 pań i 1 pan) – w ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. przebój zespołu AKCENT – „Przez twe oczy zielone”.

Po występie KAPELI  Z UŚMIECHEM na scenie pojawili się uczestnicy wędkarskiego konkursu spławikowego o Puchar Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. Nagrody wręczał osobiście fundator – Paweł Kanclerz. Zawody odbyły się na Łowisku Glinianka w Ołtarzewie.

Uczestnicy (zgłosiło się 20 osób) startowali w dwóch kategoriach:  juniorów i seniorów. Złowiono ponad 20 kilogramów ryb. Wśród juniorów zwyciężył Patryk Powoniak – 1550 pkt. Wśród seniorów – Piotr Nowicki – 3470 pkt. Wszystkim uczestnikom pogratulowano i życzono „połamania kija na następnych zawodach”.

Burmistrz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Cichal,  uhonorowali także reprezentantki drużyny unihokeja z Ożarowa Mazowieckiego. W sezonie 2015/16 zespół Ambra Ożarów Mazowiecki po raz pierwszy wystartował w Salming Ekstralidze Kobiet w Unihokeju i zajął VI miejsce. Dagmara Zadrożna została uznana za najlepszą bramkarkę w Polsce (ze skutecznością 80% obronionych strzałów), dzięki czemu otrzymała powołanie do kadry narodowej. Trenerka i każda z zawodniczek  otrzymały upominki, a  burmistrz obiecał – O ten zespół warto i trzeba dbać, dlatego od nowego sezonu warunki gry ulegną diametralnej zmianie. Będziemy kończyli halę widowiskowo-sportową i to będzie właściwe miejsce dla bardzo dobrego, ekstraligowego zespołu. Jak ktoś gra w ekstralidze – musi pomału mieć ekstra warunki do gry. My to zapewnimy…

Oficjalne otwarcie Festynu

Po występie Ożarowskich Kumoszek – amatorskiego zespołu seniorów, istniejącego  od 1978 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie Festynu Dożynkowego przez Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego – Pawła Kanclerza i  przewodniczącego Rady Miejskiej – Andrzeja Cichala. W krótkim wystąpieniu burmistrz mówił – (…) Pamiętajmy o trudach pracy rolnika, jaka to ciężka praca, jak nieprzewidywalna. Dziś nie wystarczy być producentem, ale trzeba potrafić sprzedać to, co się wyprodukuje.

Andrzej Cichal przywitał zgromadzoną publiczność, przedstawił swoich współpracowników z Rady Miejskiej, po czym usłyszeliśmy – Życzymy Państwu udanej zabawy, mamy nadzieję, że wszystko będzie OK. Dożynki uważamy za otwarte!.

Ale obaj panowie nie opuścili jeszcze sceny, na której zaczęło pojawiać się coraz więcej osób. To kolejny punkt obchodów Święta Plonów. Radny Grzegorz Pietrzak zgłosił propozycję, żeby uhonorować  najbardziej zasłużonych  rolników z terenu tutejszej gminy. Burmistrz pomysł poparł, przedłożył odpowiedni wniosek Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi i ponad 30 osób – tych, którzy całe życie pracowali na roli, poświęcając swój czas, zdrowie, a nawet i sprawy rodzinne, „żeby chleba na naszych stołach nie zabrakło” – otrzymało medale „Zasłużony dla rolnictwa”. – Medal jest piękny, godny i trochę waży – musicie mi uwierzyć na słowo – zapewniał Burmistrz. Najstarszy z odznaczonych miał ponad 100 lat. 

Po tych bardzo miłych chwilach na estradzie zainstalował się ostatni przedstawiciel lokalnej sceny muzycznej – zespół Alibi Blues z Ożarowa. Jak sama nazwa wskazuje, ze sceny usłyszeliśmy żywiołowo wykonywanego bluesa. – Chodźcie tu do nas – zachęcał wokalista coraz liczniej przybywającą publiczność.


Występy gwiazd

Od kilku lat organizatorom ożarowskich dożynek udaje się zapraszać czołowych przedstawicieli polskiej sceny kabaretowej i muzycznej. Gościli tutaj Grzegorz Halama, Neo-nówka, Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Łowcy.B, grali i śpiewali Golec uOrkiestra, Enej, Maciej Maleńczuk i Psychodancing. W ubiegłym roku występował nieodżałowany Zbigniew Wodecki…

Gwiazdami tegorocznej edycji Ożarowskich Dożynek byli: Grzegorz Hyży – znany przede wszystkim młodszej widowni, Kabaret Moralnego Niepokoju – znany z „Tygodnika moralnego niepokoju”, Kabaretowej Sceny Dwójki i „Ucha Prezesa” oraz legenda polskiej sceny muzycznej – zespół Perfect, obchodzący w tym roku 40-lecie istnienia.

Grzegorz Hyży, finalista   trzeciej edycji programu X Factor, zaśpiewał  piosenki z dwóch dotąd wydanych płyt – debiutanckiej – „Z całych sił” z roku 2014 i  tegorocznej – „Momenty”. Występ był energetyczny – na  początku  scenę spowiły dymy, spośród których ukazywali się poszczególni muzycy. Artysta chętnie ujawniał kulisy powstania niektórych piosenek…

Kabaret Moralnego Niepokoju wystąpił w składzie czteroosobowym – męskim, stąd nie dane nam było usłyszeć skeczu „Jerzyk dzisiaj nie pije”. Grupa ma jednak bardzo bogaty repertuar, a co rusz powstają nowe pomysły, tak że na ich występach nikt się nie nudzi. Panowie cały czas prezentują wysoki poziom.

Perfect nie może zejść ze sceny

Najliczniejszą publiczność zgromadził ostatni wykonawca. Perfect  na scenie pojawił się o 20.30 – zaczęli ostro – od „Chyba nie umarłem”, potem było „Idź precz”, „Bla bla bla”, po którym frontman zespołu – Grzegorz Markowski – przywitał się z publicznością. Zespół nie skupił się wyłącznie na odegraniu evergreenów – obecne były utwory z ostatnich płyt studyjnych – „DaDaDam” i „Muzyka”. Wykonania wzbogacały wizualizacje świetlne.  Z klasyki zagrali m.in. „Nie mogę Ci wiele dać”, „Pepe wróć”. Przed wykonaniem „Autobiografii” Grzegorz Markowski wyznał, że zawsze jest bardzo skupiony, kiedy ma ją zaśpiewać – wielką nobilitacją dla zespołu był wybór tej piosenki przez słuchaczy radiowej „Trójki” na piosenkę wszechczasów. Na zakończenie bloku podstawowego zagrali „Ale wkoło jest wesoło” z pięknym solem gitarzysty – Dariusza Kozakiewicza oraz „Chcemy być sobą”. Po muzykach widać było, że granie dzisiejszego wieczoru sprawia im dużą frajdę. Aplauz publiczności sprawił, że nie schodzili ze sceny. Na bis zebrani usłyszeli „Lokomotywę z ogłoszenia”, „Nie płacz Ewka” i utwór, od którego zaczęli koncert – „Jeszcze nie umarłem”. Na koniec – zespołowy głęboki ukłon i, przy dużych brawach, zespół opuścił scenę.


Do zobaczenia w maju...

Burmistrz Ożarowa – Paweł Kanclerz żegnając zgromadzoną publiczność, dziękował za wspólną zabawę – Byliście wspaniali – i zapraszał na Dni Ożarowa w maju – Pomyślcie, kto ma wystąpić, ja parę propozycji już mam…

 

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 14/2017, 14 września 2017