DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Otwarte Mistrzostwa Ursusa w szachach dzieci do lat 9, 8, 7 i młodszych

W sobotę, 24 marca, Szkoła Podstawowa Nr 14 gościła uczestników Otwartych Mistrzostw Ursusa Dzieci do lat 9,8,7 i młodszych w szachach. W turnieju wzięło udział 100 zawodników, podzielonych na grupy według wieku i płci, przybyłych z terenu Mazowsza i innych regionów Polski.

Turniej

Zawody odbyły się dzięki bardzo dużemu wsparciu Urzędu Dzielnicy Ursus, Fundacji Wspierania Szachów w Ursusie, Szkoły Podstawowej Nr 14 i UKS Czternastka. Goszczący na imprezie z-ca burmistrza naszej dzielnicy – Kazimierz Sternik (powitany brawami) – był pod wrażeniem ilości młodych szachistów biorących udział w turnieju. Dzieciom życzył wspaniałych zwycięstw, a rodzicom satysfakcji.

Po rozegraniu 6 rund każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę, a trzech pierwszych zawodników w każdej grupie – puchary.


Zmiana nazwy

Impreza wcześniej odbywała się pod nazwą: Mistrzostwa Ursusa Przedszkolaków w szachach. Teraz górna granica wieku została podwyższona, aby dać szansę 9-latkom, którzy przeszli do grupy, w której muszą grać z dorosłymi. Andrzej Kądziołka – trener UKS Czternastka: Ten turniej jest dla nich taką rekompensatą. Tutaj mogą grać z młodszymi. Także tutaj wszyscy uczestnicy otrzymują nagrody –żeby dzieci zachęcić do gry. Jest to dla nich ważne – sami mogą sobie wybrać nagrodę, nawet taką, której rodzic by im nie kupił.

SILNE Emocje

Taki turniej jest stresujący dla dziecka, może ono w tym wieku jeszcze nie radzić sobie z emocjami – stąd nagrody dla wszystkich uczestników. Podczas trwania rund na sali znajdowali się jedynie zawodnicy, sędzia – Andrzej Żochowski i trener – Andrzej Kądziołka. Rodzice, po wprowadzeniu dzieci na salę i zajęciu przez nie miejsc, proszeni byli o wyjście na zewnątrz. Szachistom potrzebny jest spokój. – Zdarza się, że rodzic krzyczy na dziecko – zapraszamy wtedy takiego rodzica na turniej dla dorosłych, żeby zobaczył, jak to wygląda z punktu emocji. Generalnie trzeba jednak tych rodziców podziwiać, że potrafią poświęcić nawet i cały dzień, żeby być z dzieckiem na turnieju i mu kibicować. To wspaniali rodzice, tylko zapracowani. Kiedyś pracowało się do 15–16, teraz ludzie wracają zmęczeni o 19-tej.

Szachy a rozwój dziecka

Liczba uczestników Otwartych Mistrzostw Ursusa Dzieci w szachach pokazuje, że zajęcia prowadzone w przedszkolach, domach kultury, bibliotekach (tak jak w Ursusie) mają sens. Dzieci chcą grać, uczą się przy tym dyscypliny, ćwiczą pamięć i koncentrację uwagi. Szachy mają wejść do programu nauczania szkoły podstawowej w kl. 1–3. W Grecji, Hiszpanii, dawnych republikach rosyjskich – są w szkołach przedmiotem obowiązkowym. Żeby osiągnąć sukces w szachach trzeba grać, konfrontować się i uczyć od lepszych. Andrzej Kądziołka radzi, żeby przynajmniej raz w miesiącu dziecko zagrało w jakimś turnieju. Bemowo, Chylice, Piaseczno, Zielonka, Wołomin – nie trzeba daleko jeździć. Ale w tygodniu też warto wygospodarować co najmniej 15 minut na szachy. Dobrze, jeśli wśród domowników ktoś interesuje się i umie grać.

Dzieci też próbują rodziców zainteresować – to taka integracja, zacieśnia się więź rodzica z dzieckiem.

Szachy nie są sportem elitarnym, każdy ma jednakowe szanse. Ważna jest chęć i poświęcony czas.

Ważne wsparcie

Trener Andrzej Kądziołka obserwuje bardzo duże zainteresowanie szachami szczególnie wśród młodych zawodników. UKS Czternastka uczestniczył w ubiegłorocznych zawodach I ligi szachowej, które odbyły się w lipcu, w Szczyrku i zajął IV miejsce. Wśród starszych jest już inaczej. Czołowi polscy zawodnicy, którzy mieszkają na Mazowszu, reprezentują kluby śląskie, dolnośląskie, małopolskie, lubuskie. Kluby mazowieckie nie mają środków finansowych, aby zatrzymać najlepszych szachistów.

Jest to przykra, i zarazem dziwna sytuacja – większość firm mogących sponsorować kluby mieści się na Mazowszu.

Urzędy miast wspierają dzieci (najmłodszych), natomiast starsi zawodnicy (w tym młodzież) nie mają możliwości konfrontacji z lepszymi zawodnikami. Wyjątek potwierdzający regułę to Turniej im. M. Najdorfa organizowany przez Polonię Warszawa. Dlatego każde wsparcie UKS Czternastka, poprzez przekazanie 1% podatku na Fundację Wspierania Szachów w Ursusie (KRS 0000 319982), będzie bardzo pomocne.

W czerwcu w DK „Kolorowa” – kolejny turniej FIDEowski dla zawodników z rankingiem ELO.


WYNIKI

Dziewczynki do lat 7:

1. Jastrzębska Lena – MZSzach

2. Ksionek Joanna – UKS 14 Warszawa

3. Kudaj Klara – Ursus

Dziewczynki do lat 8:

1. Nurkiewicz Anna – UKS Łady Raszyn

2. Maciejczuk Zuzanna – Stoczek 45 Białystok

3. Gałajda Karolina – UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

Dziewczynki do lat 9:

1. Dzierzgowska Jagoda – KSz Polonia Warszawa

2. Kicińska Anna – UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

3. Czarkowska Dalia – UKS 14 Warszawa

Chłopcy do lat 7:

1. Mielcuch Karol – MZSzach

2. Kuczewski Mateusz – UKS 321 Warszawa Bemowo

3. Kosiński Marcin – UKS 14 Warszawa

Chłopcy do lat 8:

1. Klask Franek – UKS 14 Warszawa

2. Krogulski Max – UKS 14 Warszawa

3. Lisowski Feliks – UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

Chłopcy do lat 9:

1. Nocek Dominik – KSz Polonia Warszawa

2. Śmietanko Mateusz – UKS 14 Warszawa

3. Książek Mateusz – MZSzach

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 7/2018, 12 kwietnia 2018