DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

URSUS. „Kulturalne Podwórko” – drugie spotkanie za nami. Będą następne.

„Niezobowiązująco, lokalnie i sąsiedzko”


Idea przyciąga coraz więcej osób

Jak ożywić nasze podwórka, place i skwery? Czy dziś w plenerze przyciągają jedynie wielkie festyny, stragany i głośna muzyka gwiazd? Nie. Kilka osób działających w kulturze i w sektorze pozarządowym po raz 2. wyszło z kameralną, kulturalną inicjatywą zarówno do młodszych jak i starszych mieszkańców. Tym razem rzecz miała miejsce w Acherówce i w Parku Achera w Ursusie. – Kiedy następne „Podwórka”? Mam nadzieję, że to nie ostatni raz? - dopytywała jedna z mam. Frekwencja mile zaskoczyła.

Organizatorzy (animatorka w ramach inicjatywy „Warszawa Lokalnie” współfinansowanej ze środków m.st. Warszawy, Ośrodek Kultury „ARSUS”) zapowiadają następne edycje – wystarczy śledzić stronę www.arsus.pl oraz Facebook wyszukując wydarzenie „Kulturalne Podwórka”. Ilość uczestników mile zaskoczyła dodając skrzydeł pomysłodawcom. Organizacyjnie pomogli nawet przypadkowi wolontariusze, jak np. rodzina z Arabii Saudyjskiej! W „Acherówce” współorganizatorem 2. edycji „Kulturalnego Podwórka” był też Klub Integracji Rodzinno-Sąsiedzkiej – instruktorki poprowadziły warsztaty robienia lalek. Nieprzypadkowo. Wcześniej bowiem spędzający popołudnie w Parku Achera obejrzeli spektakl lalkarski „Noe” (dla dzieci i dorosłych). Twórcą przedstawienia jest lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru: Adam Walny. To absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Otrzymał kilkudziesiąt nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, jest między innymi zdobywcą pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Widownia stała się aktorami

Teren od strony tarasu „Acherówki” zapełnili zaciekawieni widzowie na leżakach, krzesłach i kocach. Przed nimi wyrosła scenografia z niespotykanymi instrumentami – zaprojektowana i wykonana przez Adama Walnego. Scena ożywa, milkną rozmowy. Światło słoneczne nastrojowo przebija się przez liczne drzewa i oświetla Noego – dyrygenta. Ma zagrać koncert z partytury „Potop”. Ale orkiestra, przerażona utworem, ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaprasza zatem widza na swoją Arkę do wspólnego tworzenia. Orkiestrą stała się więc widownia! Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się i dotykały niecodziennej scenografii. Część najmłodszych w międzyczasie rysowała, zamalowywała kolorowanki, robiła biżuterię, projektowała własną przypinkę i wyrabiała ją na specjalnej maszynie. Kolejka ustawiała się też do stołu, przy którym każdy odbijał samodzielnie metodą sitodruku oryginalny wzór na torbę. Dzieci grały też w kilka podwórkowych gier. Część uczestników tej edycji „Kulturalnych Podwórek”po prostu zatrzymała się, odpoczęła, porozmawiała z nowo poznanymi osobami, napiła się orzeźwiającej lemoniady, kawy i herbaty i poczytała kulturalne czasopisma. Uczestnicy mogli też zaznaczyć markerami lokalizację następnych przestrzeni, gdzie mogłoby „zakotwiczyć się” na kilka godzin „Kulturalne Podwórko”.

Tekst i zdjęcia

Agnieszka Gorzkowska

MS 12/2017, 27 lipca 2017