DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Narodowe Święto Niepodległości


... jest najważniejszym polskim świętem. Upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli, po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772–1795. Jak co roku od 27 lat w dniu 11 listopada w całym kraju odbywały się uroczyste obchody.

Ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrał twórca Legionów, pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Ten konkretny dzień upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który został wtedy Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. W nocy został rozbrojony garnizon niemiecki, stacjonujący w Warszawie. 12 listopada 1918 r. Piłsudski przyjął misję stworzenia rządu narodowego, którą dzień później złożył na ręce Ignacego Daszyńskiego. 14 listopada Piłsudski został głową państwa, a 16 ogłosił mocarstwom zachodnim polską niepodległość. 11 listopada 1920 r. po zwycięskiej wojnie z Rosją sowiecką przyznano Józefowi Piłsudskiemu stopień marszałka. Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920, jednak obchody te były nieoficjalne i zaangażowani w nie byli głównie wojskowi. W II Rzeczpospolitej tego dnia zawsze odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, uroczystości na szczeblu państwowym i ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari w Belwederze. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku komunizmu przywrócono Narodowe Święto Niepodległości i jest to dzień wolny od pracy.

W naszym regionie, jak zawsze, tego dnia odbywało się wiele uroczystości, koncertów, odprawiane były msze święte za Ojczyznę.

W Pruszkowie mieszkańcy wzięli udział w Marszu Niepodległości oraz koncercie pieśni i piosenek patriotycznych. W obchodach uczestniczyli m.in.: Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba oraz przedstawiciele wszystkich samorządów, szkół, jednostek i instytucji z Powiatu Pruszkowskiego, który był gospodarzem obchodów. Obchodom towarzyszyła kompania honorowa 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. Majora Feliksa Kozubowskiego. Podczas swojego przemówienia Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś podkreślał, że za rok przypada setna rocznica święta 11 listopada. Wezwał do podjęcia wspólnej inicjatywy: – W okrągłe rocznice podejmuje się specjalne inicjatywy. Sądzę, że warto w tej chwili złożyć deklarację i zainicjować czyn wspólny, czyn społeczny, który byłby odpowiedzią na czyn niepodległościowy naszych przodków. Zwracam się do wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, by w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego – powiedział Starosta w swoim przemówieniu. – Jest czas, aby powołać komitet honorowy, jest czas, żeby przez rok pracować nad tym, gdzie pomnik miałby stanąć i jaki miałby być jego kształt – dodał. Wyraził nadzieję, że – ... 11 listopada 2018 roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie, by w jednym szeregu cieszyć się z niepodległości i przekazać Pomnik Niepodległości przyszłym pokoleniom.


W Piastowie uroczystości rozpoczęły się już w piątek. Po zapadnięciu zmroku przy pomniku na skwerze przed Urzędem Miasta zebrali się mieszkańcy, władze miasta z Burmistrzem Grzegorzem Szuplewskim i przewodniczącą Rady Miasta Agatą Korczak, Wicestarosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza, członek Zarządu Powiatu Zbigniew Brzeziński, harcerze, druhowie z OSP, rekonstruktorzy w mundurach legionowych, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych. W asyście pocztów sztandarowych delegacje władz, organizacji i szkół złożyły kwiaty. Mimo deszczowej pogody uroczystość przebiegła bardzo okazale.

Fot. Ewa Milun-Wall

W Ursusie o 10.30 przy Pomniku Poległych w Ii Wojnie Światowej zebrali się mieszkańcy, kombatanci, uczniowie, dyrektorzy i kierownicy placówek kulturalnych i oświatowych, wielu radnych, władze dzielnicy, reprezentowane przez zastępców burmistrza Wiesława Krzemienia i Kazimierza Sternika oraz zastępcę przewodniczącego Rady Dzielnicy Pawła Dilisa. Specjalnym elementem uroczystości było odsłonięcie nowej tablicy na odświeżonym pomniku. Ksiądz Paweł Daszczyński z Parafii św. Józefa dokonał poświęcenia i odmówił modlitwę. Delegacje władz, organizacji, placówek oświatowych, OSP i harcerzy złożyły kwiaty. Uroczystości asystowało wiele pocztów sztandarowych szkół i organizacji. Wiceburmistrz Krzemień wygłosił krótkie przemówienie, w którym przypomniał wydarzenia sprzed 99 lat. Następnie większość uczestników uroczystości udała się do kościoła św. Józefa na uroczystą mszę, po której chór „Cantate Deo” dał koncert pieśni patriotycznych.

Jacek Sulewski

MS 18/2017, 16 listopada 2017