DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Z okazji 100. lat niepodległości i 125. rocznicy założenia fabryki Ursus

Mural o 125-letniej historii fabryki w Ursusie i historii dzielnicy już wkrótce ozdobi „Arsus”

Dzięki Fundacji dla Ursusa na dwóch najbardziej eksponowanych ścianach Ośrodka Kultury „Arsus” powstanie w czerwcu jedno z większych malowideł wielkoformatowych w Warszawie. Atrakcją będzie możliwość współpracy mieszkańców przy nanoszeniu fragmentu grafiki pod nadzorem plastyków.

– Stworzony przez nas mural będzie pokazywał 125-letnią historię Zakładów Mechanicznych Ursus i dzielnicy, która powstawała obok zakładu. Rejon ten może pochwalić się istotnym wkładem zarówno w walkę o wolność w czasie wojny, jak i działania mające na celu ochronę i respektowanie praw człowieka i wprowadzanie zmian demokratycznych w czasach PRL – poprzez strajki w 1976 roku, współtworzenie KOR i KSS KOR, jak również wkład w powstanie NSZZ Solidarność. Projekt łączy zarówno walory historyczne, kulturowe i symbolikę – tłumaczą pomysłodawcy muralu z Fundacji dla Ursusa. Przypominają, że Sienkiewiczowski Ursus to symbol mocarza, a współczesny – to nowoczesne ciągniki rolnicze i autobusy elektryczne. Symbolicznym wydaje się również miejsce realizacji projektu – elewacja Ośrodka Kultury „Arsus” (przy ul. Traktorzystów 14). Miejsca, które przez 68 lat istnienia i budowy dzięki Zakładom nie tylko stanowi centrum życia kulturalnego dzielnicy, ale również było „świadkiem” ważnych wydarzeń historycznych.

Jeszcze więcej symboli

Wielkoformatowy przekaz będzie też uniwersalny – zwróci uwagę na istotne w dziejach polskiej historii momenty, jak powstanie Niezależnych Związków Zawodowych, strajki ogólnokrajowe czy chociażby Stan Wojenny. – Wydźwięk uniwersalny niosą również sylwetki założycieli i cała historia „Posagu siedmiu panien”. Pokazują nie tylko dążenie do rozwoju technologicznego, ale również poświęcenie udziałowców podczas realizacji ich wielkiego marzenia. Całe 125 lat historii Zakładów to kronika ukazująca rozwój technologiczny, ale również budowanie społeczności lokalnej budowanej przez kilkanaście tysięcy pracowników fabryki – podkreślają działacze Fundacji dla Ursusa.

Historia w przystępnej formie

W ostatnich latach Dzielnica Ursus bardzo się rozbudowuje i osiedla się tu mnóstwo mieszkańców z całej Polski. Autorzy pomysłu wzięli te okoliczności pod uwagę:  – Ważnym elementem prac nad muralem będzie przeznaczenie części powierzchni na interaktywną współpracę przy nanoszeniu grafiki przez mieszkańców, którzy pod nadzorem plastyków będą mogli namalować fragment projektu. Chcemy do nich dotrzeć i opowiedzieć im za pomocą muralu historię miejsca w którym się osiedlili. Może dzięki wspólnemu malowaniu sąsiedzi nie tylko wzajemnie się poznają. Dowiedzą się, że na miejscu ich bloku mieszkalnego przez dziesiątki lat był zakład silnika, odlewnia czy narzędziownia.

Szkoda, że nie wszystkie ściany…

Projekt muralu nazwany „Historia zapisana na murach. Mural o 125-letniej historii ZM Ursus i historii Ursusa” Fundacja przygotowała w ub. roku na podstawie badań historycznych i materiałów źródłowych. Pierwotnie wykonanie projektu obliczone zostało na kwotę 135 tys. zł. Malowidło miało pokryć całą elewację zniszczonego przez czas Ośrodka Kultury. Ostatecznie kwota zadania została zmniejszona do 50. tys. zł, co pozwoli na ozdobienie najbardziej widocznych ścian: zachodniej oraz południowej (elewacja od strony ul. Traktorzystów i nad wejściem do Kina Ursus). Malowidło zobaczy tysiące przechodniów i podróżnych: z okien samochodów i pociągów przy ul. Traktorzystów. Prawdopodobnie jeszcze przed sesją Rady Miasta st. Warszawy w maju Rada Dzielnicy Ursus wcześniej podejmie uchwałę o przeznaczeniu środków na realizację muralu. Autorzy z Fundacji dla Ursusa mają także plan, by wspólnie z Dzielnicą Ursus przygotować broszurę dostępną dla wszystkich. Będzie tłumaczyć historię prezentowaną na muralu.

Agnieszka Gorzkowska

MS 8/2017, 26 kwietnia 2018