DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0
facebook

Dzień Matki i Veolia Ursus Biega 2018 w Parku Czechowickim

Tego roku 26 maja wypadał w sobotę. I właśnie w ten dzień Urząd Dzielnicy Ursus zorganizował w Parku Czechowickim obchody Dnia Matki. Przygotowano część artystyczno-kulinarną oraz sportową. Zaplanowano występy na scenie muszli koncertowej, gotowanie pod okiem specjalisty od kuchni greckiej oraz VI edycję biegu Veolia Ursus Biega.

Impreza, której początek wyznaczono na godzinę 15.00 zapoczątkowała tegoroczne obchody dni Ursusa. Spacerujący po parku w godzinach przedpołudniowych mogli napotkać biało-czerwone taśmy znajdujące się na jego terenie. Pod niebieskim namiotem zorganizowano biuro zawodów. Było stanowisko jednego ze sponsorów – Grupy Auto Wimar. Linię startu wyznaczał czerwony dmuchany prostokąt z logo Veolia. Organizatorzy byli przygotowani. Ale ze spowitego chmurami nieba co jakiś czas padał deszcz. Atrybutem często spotykanym tego dnia był parasol. Po upalnym tygodniu aura postanowiła ulżyć biegaczom, ale wpłynęła też na pozostałe atrakcje. Biegacze dopisali, publiczności i kibiców było znacznie mniej niż w zeszłym roku.

VI edycja Veolia Ursus Biega

Zawody Veolia Ursus Biega na trwałe wpisały się już w tradycje majowych imprez w Ursusie i masowych imprez sportowych w Polsce. W ubiegłym roku start i metę umieszczono po raz pierwszy w Parku Czechowickim, co spotkało się z zadowoleniem większości uczestników (wcześniej start i meta były zlokalizowane na terenie OSIRu). Także porę rozpoczęcia biegu przesunięto na godzinę 17.00. Wcześniej biegacze startowali przed południem. Bieg organizowany jest w sobotę, a sobotnie przedpołudnie, po pięciu dniach pracy, to najczęściej czas na zakupy, porządki. Po południu głowa już jest wolniejsza i przychodzi czas na relaks. Sceneria parku jest bardziej malownicza, można też bezpośrednio korzystać z przygotowanych atrakcji, które towarzyszą biegowi – m.in. koncertów. W Ursusie sporo osób biega, bez względu na porę roku. Im cieplej – tym frekwencja wzrasta. Od marca na bieżni lekkoatletycznej OSiRu organizowane są otwarte bezpłatne treningi biegowe. W każdy czwartek, o godzinie 19.00, wszyscy chętni, pod okiem instruktora – Krzysztofa Wójcika – mogą dowiedzieć się, jak poprawnie przeprowadzić rozgrzewkę, jak się rozciągać i rozluźniać, jak ćwiczyć siłowo i koordynacyjnie. Prawidłowe przeprowadzanie treningu biegowego jest bardzo ważne. Zajęcia organizowane są już kolejny rok. Bieganie dla części osób jest sposobem życia. Widok biegaczy jest codziennością, a przed samym biegiem – trenujących było jeszcze więcej.

Marsz Seniora

Kwadrans przed godziną 15.00, kiedy obok sceny trwała odprawa stewardów, przed linią startu rozgrzewkę rozpoczynali uczestnicy Marszu Seniora – Nordic Walking – w ramach Veolia Ursus Biega zorganizowanego po raz pierwszy. Zgłosiło się ok. 40 osób, wśród nich burmistrz Ursusa – Urszula Kierzkowska. Uczestnicy mieli do przejścia 3 pętle po Parku Czechowickim (trasa oznaczona wspomnianymi wcześniej biało-czerwonymi taśmami) – łączna długość trasy wynosiła 1918 m.

1918–2018 ROCZNICA POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI – takie napisy mieli na koszulkach wszyscy uczestnicy Veolia Ursus Biega 2018. Po rozgrzewce, na dany sygnał, dopingowani przez relacjonującego wydarzenie – Macieja Smolińskiego – uczestnicy marszu ruszyli. Towarzyszyły im chmury, z których w pewnym momencie spadł deszcz, ale dla sportowców to żadna przeszkoda. Po przekroczeniu linii mety uczestnicy otrzymywali od ubranych w czerwone koszulki wolontariuszy pamiątkowe medale, wodę (bardzo ważne jest uzupełnianie płynów) i owoce. W Marszu Seniora nie było rywalizacji – zwycięzcą był każdy, kto dotarł do mety.

Young Ursus Voices

W czasie, kiedy uczestnicy Marszu Seniora pokonywali kolejne metry trasy, na scenie Parku Czechowickiego występ rozpoczął zespół Young Ursus Voices pod kierownictwem Krzysztofa Matuszczaka. Zaczął od piosenki Anny Jantar – „Dzień, wspomnienie lata”, następnie „Co się stało z mamą”. 26 maja to święto wszystkich mam – na zakończenie zaśpiewano więc „Rap dla mamy” zapraszając zebranych do wspólnego śpiewania. Brawa były zasłużone.

Warsztaty kulinarne z Teo Vafidisem

Teo Vafidis – podróżnik i mistrz kulinarny o greckim pochodzeniu, znany Polakom z programów telewizyjnych, w których propaguje kuchnię Hellady. Organizuje festiwale kuchni greckiej, jest autorem książki „Filozofia smaku”, którą można było kupić podczas dzisiejszego spotkania. Czytelnicy naszego dwutygodnika „Mocne Strony” wielokrotnie mogli skorzystać z przepisów, które Teo udostępniał na naszych łamach. Od 20 lat mieszka wraz z rodziną w Ursusie, gdzie mieści się też biuro podróży Hellas Travel, którego jest właścicielem. Jak mówi: – Kuchnia grecka jest prosta i codziennie możemy ją wykorzystywać. Podczas warsztatów zaproponował dwie potrawy: fileta z kurczaka (bo Polacy jedzą bardzo dużo kurczaka) i polędwicę wieprzową (trochę u nas zapomnianą na rzecz kotleta schabowego). Pod białym namiotem stojącym obok sceny rozstawiono stoły i gotowanie zostało rozpoczęte. Pomocnikiem p. Teo był z-ca burmistrza Ursusa – Wiesław Krzemień. Ale zanim zaczął kroić, padło pytanie o aktualne badania w książeczce zdrowia. Czyste ręce, dobre noże i bez stresu – to niezbędne elementy w kuchni wg. Teo Vafidisa. Przygotowywaniu produktów towarzyszył deszcz, więc nieliczni zebrani skupili się pod namiotem, dzięki czemu był możliwy bliski kontakt z mistrzem kuchni greckiej – gotowano i rozmawiano. Do gotujących dołączyła również burmistrz – Urszula Kierzkowska. Jak widać – włodarze dzielnicy nie tylko organizują imprezy dla mieszkańców, ale również aktywnie w nich uczestniczą (przypominamy, że p. Urszula wzięła udział w biegu Veolia Ursus Biega 2018 w kategorii: Nordic Walking).

Ursus Biega

Początek biegu wyznaczono na godzinę 17.00. Już godzinę wcześniej do parku zaczęli przychodzić lub przybiegać jego uczestnicy. Ogółem z 300 zgłoszonych osób (tyle odebrano pakietów startowych) do rywalizacji stanęło 280 osób. Brak upału sprzyjał biegaczom, frekwencja w parku też się poprawiła – przyszły m.in. rodziny dopingować sportowców. Trasa przebiegała tak, jak w ubiegłym roku, uczestnicy mieli do pokonania jedną lub dwie pięciokilometrowe pętle. Mieszkańcy domów i właściciele samochodów parkujących wzdłuż trasy, z kilkudniowym wyprzedzeniem, znaleźli za wycieraczkami swoich aut kartki od organizatorów z informacjami o biegu i mogących występować utrudnieniach w ruchu oraz prośbą o wyrozumiałość i gorący doping. Bieg poprzedziła rozgrzewka i na dany znak uczestnicy ruszyli. Nad ich bezpieczeństwem na trasie czuwali stewardzi i policja, wolontariusze podawali napoje. Na przekraczających linię mety czekały, tak jak w przypadku Marszu Seniora, pamiątkowe medale i owoce. – Brawo kochani, jesteście wielcy, to finisz, ręce w górę, z uśmiechem… – Maciej Smoliński zachęcał do zwiększenia wysiłku na ostatnich metrach trasy. Potem radość, ulga, pamiątkowe zdjęcia, uzupełnianie płynów… VI Bieg Ursusa przeszedł do historii.

Zespół Wokalny Urzędu Dzielnicy Ursus

Biegacze dobiegali do mety, Teo Vafidis kończył warsztaty kulinarne, a na scenie pojawił się sześcioosobowy zespół złożony z pracowników Urzędu Dzielnicy Ursus. Bardzo dobrze przyjęci w ubiegłym roku, dzielili się swoją energią ze zgromadzoną publicznością. „Bubliczki”, „Bal na Gnojnej”… Ich żywiołowy występ został nagrodzony dużymi brawami.

Nagrody dla zwycięzców

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal. Na laureatów – zdobywców 3 pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach – czekały puchary oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Wręczenie nastąpiło po występie pracowników Urzędu Dzielnicy Ursus. Na scenie pojawili się przedstawiciele władz Ursusa, zaproszono zwycięzców…

Goose Bumps

Zespół Goose Bumps to ostatnia atrakcja koncertowa przygotowana przez organizatorów Dnia Matki. Siedmioosobowy zespół wokalny (który używał tylko własnych głosów imitując instrumenty), uczestnik 11 edycji programu Must Be The Music zaprosił zebraną publiczność pod scenę i dał energetyczny koncert. Ci, którzy zostali – na pewno wychodzili usatysfakcjonowani. Na zakończenie obchodów Dnia Matki organizatorzy zaplanowali potańcówkę z zespołem Skaner przy dźwiękach disco polo.

Mazowiecka Fundacja Opieki nad Zwierzętami

Osoby odwiedzające tego dnia Park Czechowicki mogły również wspomóc Mazowiecką Fundację Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w loterii fantowej lub drobny datek. Fundacja, z siedzibą przy ul. Prawniczej 35, zaprasza osoby chcące pomagać psom. Można zostać wolontariuszem, pomagać w adopcjach zwierzaków, w remontach i pracach porządkowych.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Grzesik

MS 12/2018, 28 czerwca 2018

 

 

Wyniki Veolia Ursus Biega 2018

Open Kobiet 5 km:

 • DREJARZ- KACZMAREK Anna – Warszawa     21:51

 • CHOMA-GACA Agnieszka – Warszawa            24:15

 • MYSZKOWSKA  Agnieszka – Warszawa           25:31

Open Kobiet 10 km:

 • DAWIDZIUK – GOSK Diana – Warszawa          38:59

 • WOJTKOWIAK Marta – Warszawa        43:27

 • EPA Karolina – Warszawa        43:31

Open 5 km:

 • KIELAK Leszek – Sulejówek      18:39

 • ONUSZKIEWICZ Hubert – Natolin         19:28

 • GACA Michał – Warszawa         19:29

Open 10 km:

 • KALIŃSKI Przemysław – Warszawa-Ursus        36:16

 • FILIPIAK Sebastian – Warszawa           36:47

 • WYSOCKI Marcin – Warszawa 36:53

Nordic Walking:

 • SZLAGA Arkadiusz – Warszawa           33:45

 • UMOWSKI Rafał – Żyrardów     35:41

 • SIENKIEWICZ Grzegorz – Warszawa    35:42

 • WIERZBA Lilla – Klaudyn          37:35

 • JEDYNAK Stanisław – Warszawa          37:36

 • DZIAKIEWICZ Iwona – Żyrardów          37:36

Więcej wyników na stronie:
https://www.protimer.pl/bio/wyniki/zawody/438

MS 12/2018, 28 czerwca 2018