DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

DNI PIASTOWA

Miasto Piastów tradycyjnie w świąteczne majowe dni obchodzi swoje święto. W roku ubiegłym święto przebiegało niezwykle okazale, gdyż zbiegło się z 90 rocznicą powstania miasta i z 1050 rocznicą chrztu Polski. W tym roku obchody Dni Piastowa były równie imponujące.

Organizatorzy wszystkich imprez to: Miasto Piastów, Miejski Ośrodek Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Program został rozłożony na dwa dni: 2 maja, kiedy cała Polska obchodzi Święto Flagi i 3 maja, kiedy świętowaliśmy 226 rocznicę uchwalenia pierwszej w Polsce i Europie konstytucji.

Wokół Ośrodka Kultury zorganizowano Park Rozrywki dla Dzieci, były też kiermasze, wystawy klubu plastyka Walor, stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Parku Miejskim przy Al. Krakowskiej powstało miasteczko rycerskie, które przygotowała drużyna z Podkowy Leśnej odtwarzająca wczesne średniowiecze. Odbywały się pokazy walk rycerskich połączone z opowieściami o zakonach rycerskich i ówczesnym uzbrojeniu.

Ogromną atrakcją był 25-metrowy balon Gaspolu na ogrzane powietrze, który miał pilotować mistrz Polski w baloniarstwie Arkadiusz Iwański. Niestety z powodu zbyt silnego wiatru balon nie mógł wystartować, ale można było zrobić sobie zdjęcia w jego koszu.

Atrakcji było przez dwa dni jeszcze więcej, nie sposób było wszystkie zobaczyć i we wszystkich uczestniczyć. Frekwencja, mimo nie najlepszej pogody, dopisała.

Planszówki przyciągnęły entuzjastów

Odbyło się VII spotkanie Piastowskiego Klubu Planszówkowego. Przybyło blisko 100 osób! VII spotkanie Klubu było wyjątkowe – odbył się pierwszy w dziejach miastach Turniej Gry w Carcassone . Jest to strategiczna gra planszowa, która ma rzesze fanów na całym świecie.

Gra Miejska „Vivat Maj, Trzeci Maj!”

Gra została zorganizowana przez nauczycieli Gimnazjum nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Do udziału w zabawie zgłosiło się dziewięć drużyn: sześć ze szkół gimnazjalnych i trzy z piastowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Szczególne podziękowania należą się p. Robertowi Piskorzowi – za wypożyczenie strojów dla wolontariuszy, którzy obsługiwali Grę. Stroje były charakterystyczne dla okresu, w którym przyjęta była Konstytucja 3 Maja.

Koncerty i występy

Wieczorami na scenie zbudowanej na placu OSP występowały zespoły: Power Play, 2 plus 1, Boys, Sound'n'Grace i Poparzeni Kawą Trzy. Trzeciego maja w ciągu dnia prezentowały się dzieci z piastowskich przedszkoli, szkół i Miejskiego Ośrodka Kultury.

Odbywały się również konkurencje sportowe, ale o tym na str. 14.

Tekst i zdjęcia  Jacek Sulewski

MS 8/2017, 11 maja 2017