DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Bezsenna Noc z historią

Za nami 15. jubileuszowa edycja warszawskiej pełnej tłumów Nocy Muzeów. Wśród ponad 240 placówek także w Dzielnicy Ursus nie zabrakło atrakcji. Frekwencja wyniosła łącznie we wszystkich otwartych placówkach w Ursusie ok. 1000 osób! Dzieci podstawiały nawet do podstemplowania specjalną kartkę – dokument poświadczający ich obecność na Nocy Muzeów.

– Chętni do zobaczenia kolekcji po byłej Fabryce Ursus zgromadzili się przed wejściem już na pół godziny przed otwarciem. Ostatnia grupa wyszła 40 minut po północy – relacjonuje Kazimierz Okraszewski, który oprowadza grupy po zakładowym Muzeum w hali nr 270. Oszacował, że połowę zwiedzających stanowili mieszkańcy stolicy, a połowę prawdziwi pasjonaci traktorów z Ursusa. Nie zabrakło także dzieci i młodzieży. Nawet po raz drugi, podobnie, jak rok temu, odwiedzili Dzielnicę miłośnicy marki Ursus z Wrocławia. – Miałem również satysfakcję, bo sporo gości stanowili moi byli praktykanci z Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, którzy ciepło wspominali Zakład – umożliwił im praktyczne szkolenie i zapoznanie się z nowoczesnymi technikami wytwarzania – wspomina Noc Kazimierz Okraszewski.

 

Narzędzia z… czekolady

Wielu zwiedzających Muzeum Ursusa było tam kierowanych z Izby Tożsamości Ursusa, gdzie również z atrakcji skorzystało wielu mieszkańców i przyjezdnych. W tym roku  z okazji obchodów 100. rocznicy Niepodległości zwiedzających przywitał wielokrotnie nagradzany Chór Cantate Deo pod batutą Doroty Męckowskiej. Po wykonaniu kilku pieśni patriotycznych Chórzyści zaśpiewali też ze słuchaczami wybrany utwór w ramach krótkich warsztatów. W międzyczasie można było własnoręcznie wykonać badżę z tegorocznym logotypem „Noc Muzeów w Warszawie” i kilkoma innymi wzorami do wyboru. Tłumy gromadziły się przy warsztatach prowadzonych przez Manufakturę Czekolady, współfinansowanych przez Urząd Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy i Ośrodek Kultury „Arsus”.  Można było wykonać dowolną ilość narzędzi z czekolady przypominających o Zakładach. W tym roku ekspozycję uświetniły nigdy nie pokazywane muzealia: pięknie zdobiona waza wykonana dla ZM „Ursus” we Włocławku, kolekcja proporczyków dot. miasta Ursus, ZM „Ursus”, ZDK „Ursus”. Pierwszy raz wystawiona została również nabyta w tym roku kolekcja działającego przez wiele lat TKKF „Promyk” oraz kolekcja Zygmunta Purzyckiego – jednego z byłych dyrektorów ZM „Ursus”.  Wśród innych wypożyczonych cennych pamiątek znalazły się: czapka służbowa gen. brygady Franciszka Mroza, ręcznie wykonany kalendarz w obozie sowieckim w Riazaniu autorstwa Nestora Dudka ps. „Kuba”.

 

Koszulki z... motywem patriotycznym

W sąsiadującym Ośrodku Kultury „Arsus” w holu zwiedzający oglądali wystawę fotogramów najsłynniejszego fotografa dzielnicy – Ireneusza Barskiego, nagrodzonego w tym roku Odznaką Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Wystawa powstała w ramach jednego z projektów budżetu partycypacyjnego. Złożyło się na nią 31 dużych zdjęć, pokazujących fabrykę ZM „Ursus” i miasto nierozerwalnie z nią związane na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W Galerii Sztuki Współczesnej AD-HOC można było zapoznać się z wszystkimi projektami koszulek przesłanych na konkurs na koszulkę z motywem patriotycznym – organizatorami byli Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy  oraz Ośrodek Kultury „Arsus”. Podczas Nocy Muzeów wręczono również nagrody i wyróżnienia za najlepsze projekty. Nagrodzone prace zostaną nadrukowane na koszulkach.

 

Autentyczne archiwalia z międzywojnia

W tym roku zachwyciła również ekspozycja przygotowana przez Harcerski Krąg Seniorów w Ursusie „Niepodległość harcerstwem znaczona”, którą obejrzało niemal 300 osób! Sala widowiskowa o powierzchni 120 m² zamieniła się w  salę muzealną z wystawą „Skauci i niepodległość”. Gabloty przyozdobiły eksponaty, dokumenty, fotografie  a nawet kroniki z okresu międzywojennego. Wyświetlane były filmy: „Harcerze polscy hufca syberyjskiego” oraz „Spacer po Ursusie, cz. 1 Czechowice”. Wrażenia można było przelać na papier w księdze pamiątkowej. Wszystkie placówki w tę bezsenną, muzealną noc zwiedzili również Burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska wraz z Pracownikami Wydziału Kultury na czele z Naczelnik Wydziału Kultury Aleksandrą Magierecką oraz radnymi. Ekspozycję Izby oglądał również i dokumentował swoim niezawodnym okiem najsłynniejszy fotograf Ursusa – Ireneusz Barski – wraz z Dyrektorem Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy Bogusławem Łopuszyńskim.

 

Agnieszka Gorzkowska

Fot. Ireneusz Barski

MS 11/2018, 14 czerwca 2018