DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

„Biblioteka to ludzie”– 71 lat Biblioteki Publicznej w Ursusie

10 maja był wyjątkowym dniem dla Biblioteki Publicznej w Ursusie. Poza wspaniałym jubileuszem ponad 70-letniej działalności placówka obchodziła jednocześnie Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozdane zostały także nagrody, które otrzymali laureaci konkursów prowadzonych przez bibliotekę.

Uroczystość odbyła się w gościnnych progach współpracującego z placówkami Biblioteki Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Całość poprowadziły Dyrektor Biblioteki – Agnieszka Proszowska oraz Wicedyrektor – Lidia Romanowska. Jubileusz był okazją, by obejrzeć prezentację przedstawiającą bogate 71 lat istnienia placówki. Wyświetlone zostały m.in. dawne siedziby biblioteki – pierwsza znajdowała się przy ul. Cierlickiej. Obecne kierownictwo biblioteki przedstawiło także dokonania i sylwetki swoich poprzedników i poprzedniczek. Nie zabrakło pięknych wspomnień i fortografii z najważniejszych spotkań autorskich. Zaprezentowano również liczne nagrody, jakie Biblioteka zdobyła na przestrzeni lat (np. Nagroda im. Kierbedziów, Medal Pro Masovia). Wspomniano o bogatej współczesnej ofercie, na którą składają się: Dyskusyjne Kluby Książki, Klub Malucha, Klub Gier Planszowych, lekcje biblioteczne i wiele innych. Ze sceny każdy został też zaproszony na zbliżające się wydarzenia – takie, jak m.in. Noc Bibliotek, Lato w Mieście.

Lokalna biblioteka znana na świecie

– Nasza biblioteka znana jest na całym świecie. Jako pierwsza brała udział w międzynarodowych projektach i konkursach. Uczestnikami wydarzeń były osoby z ponad 10. krajów europejskich – przypominała Dyrektor Biblioteki Agnieszka Proszowska. Wymieniła również tytuły kilku książek wydanych przez Bibliotekę na temat środowiska lokalnego. Przypomniała, że pierwszy Uniwersytet III Wieku w stolicy został założony właśnie przy ursuskiej Bibliotece. Podziękowała także słuchaczom i Pani Prezes Lucynie Wasilewskiej za długą i owocną współpracę. Podkreśliła, że biblioteka jest miejscem przyjaznym seniorom, o czym świadczy np. czynny w każdy wtorek w godzinach porannych Cyfrowy Punkt Wsparcia Seniora w bibliotece przy Plutonu Torpedy.

Bibliotekarz – zawód warty docenienia

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Ważnym punktem programu było przedstawienie i nagrodzenie wszystkich Pracowników Biblioteki i docenienie ich wysiłku za ciężką pracę, jaką na co dzień wykonują popularyzując nowe technologie, a przede wszystkim czytelnictwo w kraju, gdzie większość społeczeństwa nie czyta. Dzisiejsza biblioteka to jednak nie tylko książki, a również możliwość rozwoju i ogromny potencjał działania. Z rąk Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – Burmistrz Urszuli Kierzkowskiej oraz Zastępców – Kazimierza Sternika i Wiesława Krzemienia – Bibliotekarze i Bibliotekarki odebrali gratulacje i awanse zawodowe.

Nagrody w dwóch najważniejszych konkursach

Rozdane zostały również nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Słoneczna Zakładka (tematem tej edycji była „Biblioteka marzeń”). Jury wyłoniło 27 laureatów i przyznano 14 wyróżnień w kategoriach wiekowych. Wręczono również nagrody dla najlepszych czytelników – w tym roku zmienione zostały zasady tego konkursu i wprowadzono grywalizację. – Trzeba było nie tylko wypożyczyć odpowiednią liczbę książek, ale również wziąć udział w Dyskusyjnych Klubach Książki, spotkaniach autorskich, czy napisać recenzję, namalować ilustrację do przeczytanej książki – tłumaczyła Agnieszka Proszowska.

W planach nowa filia dla biblioteki

Wiesław Krzemień zwrócił przy okazji uwagę, że w planach jest budowa nowego domu kultury, gdzie również znajdzie się miejsce dla biblioteki. Serdeczne podziękowania otrzymali wolontariusze za swoje zaangażowanie w pomoc innym oraz uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki. Ostatnim punktem uroczystości był występ muzyków i solistów. Przy dźwiękach fortepianu przedstawili najbardziej znane utwory operowe i operetkowe, a nawet taniec „tarantella”.

Ważni goście

W uroczystości wzięli udział także: Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński, Naczelnik Wydziału Kultury w Dzielnicy Ursus Aleksandra Magierecka, dyrektorzy warszawskich bibliotek oraz szkół i przedszkoli współpracujących z Biblioteką w Dzielnicy Ursus: przewodniczący Związków Zawodowych Mirosław Koper, Przewodnicząca Komisji Kultury i Spraw Społecznych Marianna Jaguścik, Przewodnicząca Komisji Oświaty Wanda Kopcińska, a także inni radni: Ryszard Rogal, Anna Lewandowska, Prezes Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Wasilewska.

O laureatach konkursów wymienionych w tekście można przeczytać tutaj:

 

Agnieszka Gorzkowska

MS 10/2018, 24 maja 2018