DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

URSUS. Koncert Laureatów 40. Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego  „Warszawska Syrenka”

40 lat minęło...
WARSZAWSKA SYRENKA

„Warszawska Syrenka” to konkurs artystyczny dla dzieci i młodzieży posiadający wyjątkowo długą tradycję. Przetrwał nawet zmiany ustrojowe. 11 kwietnia 2017 r. w Ośrodku Kultury „Arsus” odbył się dzielnicowy finał 40. edycji konkursu.

Co roku w eliminacjach do konkursu bierze udział nawet kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Organizatorami eliminacji są szkoły podstawowe, gimnazja i ośrodki kultury. Na przesłuchania finałowe do Mazowieckiego Instytutu Kultury przyjeżdża ok. 200 dzieci z Mazowsza – połowa spoza Warszawy. Podstawowe zadania Warszawskiej Syrenki to ujawnianie młodych talentów recytatorskich, pobudzenie aktywności artystycznej, popularyzacja literatury i kształtowanie nawyku czytania oraz ożywienie kontaktu z poezją polską i zagraniczną.

W tym roku honorowy patronat nad etapem dzielnicowym konkursu objęli: przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus dr Henryk Linowski i zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień. Do konkursu w Ursusie przystąpiło 94 uczestników z 6 szkół podstawowych i 6 gimnazjów. Uczniowie byli oceniani w trzech kategoriach. Komisja obradowała w składzie: Halina Bednarz – Porada, Damian Czarnecki i Bożena Iwaniukowicz.

W kategorii szkół podstawowych klas I – III miejsce I przyznano Aleksandrowi Susfałowi z II kl. Społecznej Szkoły Podstawowej STO Nr 4, II miejsce – Małgorzacie Dąbrowskiej z II klasy SP Nr 4 filia Konińska, III miejsce – Amelii Janus z I kl. SP Nr 11. W kategorii szkół podstawowych klas IV – VI miejsce I przyznano Konstancji Kuźmie z kl. VI SP Nr 11, miejsce II – Marcie Bilskiej z kl. IV SP Nr 4 ul. Walerego Sławka, miejsce III – Dominice Dancewicz z kl. IV SP Nr 11. W kategorii gimnazjów I miejsce przyznano Jagodzie Tomaszewskiej z Gimnazjum 133, II miejsce ex aequo – Małgorzacie Mortce z Gimnazjum 133 i Alicji Tomaszewskiej z Gimnazjum 131, III miejsce ex aequo – Izabeli Adamiak z Gimnazjum 131 i Zuzannie Kacprzyckiej z z Gimnazjum 132. Z uwagi na wysoki poziom tegorocznych uczestników komisja przyznała aż 34 wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia na scenie Arsusa wręczali: burmistrz Krzemień, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Wanda Kopcińska, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Aleksandra Magierecka i dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński.

Jak powiedziała Bożena Iwaniukowicz, organizatorka etapu dzielnicowego z ramienia Ośrodka Kultury „Arsus”, szczególne uznanie jury wzbudziła praca opiekunów z SP Nr 11 i Filii SP Nr 4 przy ul. Konińskiej. Wielu recytatorów z tych szkół uzyskało wysokie noty za dobór repertuaru dostosowany do wieku wykonawcy oraz ciekawie wykonane prezentacje. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach 23 kwietnia wzięli udział w przesłuchaniach finałowych.

 

Tekst i zdjęcia  Jacek Sulewski

MS 8/2017, 11 maja 2017