DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

eSesja w Gminie Ożarów Mazowiecki

Każdy mieszkaniec od października ma możliwość na żywo śledzić prace Rady Miejskiej podczas sesji. Transmisję można oglądać na komputerze, telefonie czy tablecie w czasie jej trwania lub potem w ramach archiwum. Głosowania radnych również odbywają się elektronicznie. Aplikacja ma na celu między innymi wyeliminowanie „papieru” podczas obrad.

eSesja w kompleksowy sposób wspomaga obsługę pracy rady miejskiej. System ten pozwala całkowicie wyeliminować dokumentację w formie papierowej. Radny, przy pomocy dowolnego urządzenia, poprzez sieć Internet ma dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów tj.uchwał wraz z załącznikami zarówno na przyszłe, jak i na archiwalne posiedzenia czy przepisów niezbędnych w pracy.
System posiada moduł „Dyskusja”, który daje radnym możliwość zgłaszania chęci zabrania głosu. Zgłoszenia są porządkowane wg kolejności oraz trybu (zwykły, ad vocem, wniosek formalny). Nazwiska zgłaszających się do dyskusji wyświetlone zostają na ekranach w sali obrad oraz na urządzeniu prowadzącego obrady. Na monitorach widoczne są również wyniki elektronicznych głosowań przeprowadzonych za pomocą eSesji. Moduł „Głosowanie” wyświetla wyniki głosowań także na urządzeniach radnych i podczas transmisji audio-wizualnej, dając tym samym możliwość mieszkańcom zapoznania się z nimi w czasie rzeczywistym. Materiały archiwalne, te na przyszłe posiedzenia oraz harmonogram obrad dostępne są pod adresem: ozarowmazowiecki.esesja.pl

W sali obrad Rady Miejskiej zostały zamontowane pulpity dyskusyjne umożliwiające zabranie głosu, po którego udzieleniu przez prowadzącego obrady, zostaje uruchomiony mikrofon dyskutanta, a jedna z trzech szybkoobrotowych kamer wykonuje na tę osobę zbliżenie obrazu, jednocześnie wyświetlone zostaje nazwisko i funkcja zabierającego głos. Przebieg sesji, wyniki głosowań oraz kolejność zgłoszeń do dyskusji wyświetlane są na kilku ekranach LCD, co znacznie ułatwia pracę radnym podczas obrad.

Transmisja z obrad Rady Miejskiej dostępna jest w dniu sesji za pośrednictwem serwisu internetowego gminy pod adresem ozarow-mazowiecki.pl. W zakładce: Strefa Mieszkańca w serwisie znajdą Państwo również archiwalne nagrania sesji.

Zgodnie ze zmianami w ustawie o samorządzie gminnym z dn. 11 stycznia 2018 r., poczynając od kadencji 2018––2023 obrady sesji Rady Miejskiej muszą być transmitowane w Internecie. Gmina wypełniając wymogi ustawy wdrożyła system informatyczny eSesja
oraz przygotowała pomieszczenie dedykowane obradom w budynku przy ul. Konotopskiej 4.

Maciej Poligaj

Referat Informatyki

MS 22/2018, 20 grudnia 2018