DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Święto Niepodległości w Ursusie

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach nie istnienia na mapach Europy. Rocznica tych wydarzeń obchodzona jest uroczyście w całej Polsce.

W Ursusie uroczystości uczczenia 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął w niedzielę, 10 listopada, koncert „Polskie drogi do Wolności” w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Gołąbkach. Wokalno-aktorski zespół Sonanto przedstawił opowieść o polskiej drodze do wolności w XIX i XX wieku. Mieszkańcy wysłuchali pieśni z powstań: listopadowego – 1831 roku i styczniowego – 1863 roku, pieśni Legionów Józefa Piłsudskiego oraz utwory z okresu II Rzeczypospolitej, piosenki z II wojny światowej i z okresu powojennego aż po czasy „Solidarności”.

11 listopada przy pomniku przy ul.  Cierlickiej odbyły się uroczystości oficjalne, na które przybyło wiele delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańcy dzielnicy. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele: Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Sybiraków Warszawa Ochota – Grupa Ursus, Stowarzyszenia Dzieci Wojny, Harcerskiego Kręgu Seniorów i Starszyzny Harcerskiej, NSZZ „Solidarność” Ursus, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także dzieci i młodzież ze szkół ursuskich, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy z burmistrzami Kazimierzem Sternikiem i Wiesławem Krzemieniem, Rady Dzielnicy. Wartę honorową pełnili druhowie z OSP Ursus. Modlitwę za poległych i zmarłych odmówił ksiądz Kacper Malicki z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Całość uroczystości poprowadził kierownik DK „Miś” Paweł Wyrzykiewicz. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Po tych uroczystościach w kościele Św. Józefa odprawiona została msza święta za Ojczyznę, po której z koncertem patriotycznym wystąpił chór Cantate Deo pod kierownictwem Doroty Męckowskiej.

W świąteczny weekend w kinie „Ursus” wyświetlany był film „Legiony” z 2019 roku.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 21/2019, 28 listopada 2019