DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Światowy Dzień Życzliwości w „Nansenie”

Światowy Dzień Życzliwości, 21 listopada, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół im. F. Nansena w Piastowie spędzili na zabawie, ale nie tylko. Kierując się słowami Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż – zapamiętam, pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie”, postanowili wykorzystać ten dzień na początek kolejnej akcji, tym razem pod hasłem Uczymy się empatii poprzez czyny – niezwykle ważnej umiejętności społecznej każdego człowieka.

W środę, 21 listopada, od rana w Nansenie wielkie poruszenie. Przed tablicą na głównym holu tłoczą się uczniowie, szczególnie klasy maturalnej, by zamieścić „ na drzewie” swoje życzliwości dla innych na specjalnie przygotowanym kolorowym listku, przeczytać życzenia i życzliwe słowa skierowane dla innych, poszukać coś pod swoim adresem.

Już kilka dni przed Światowym Dniem Życzliwości na tablicy w holu głównym zamieszczono „instrukcję zachowania się”; obowiązkowo strój z elementem koloru żółtego, pożądany uśmiech i ewentualny drobiazg dla kolegi/koleżanki, kanapka czy jabłko.

Uczniowie tego dnia mieli okazję podzielić się wiedzą, miłym słowem, powiedzieć komplement osobie, do której w innych okolicznościach nie mają odwagi podejść, do czego zachęcali nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na holu czekał na gości poczęstunek w postaci owoców i paluszków, u pani Reginy Radziszewskiej, dyrektora szkoły – pyszne cukierki, a w bufecie – zwiększona ilość prażonej cebulki, jak żartowali uczniowie.

Bawili się wszyscy, bo w Nansenie jest ku temu odpowiedni klimat. Szkoła jest kameralna, wszyscy się znają, a nawet lubią. Przygotowując uroczystości, imprezy – uczniowie i pracownicy szkoły współpracują ze sobą. Urocza pani Danusia raz dba o czyste korytarze, innym razem chwyta za kredki i wspólnie z uczniami wyczarowuje kwiaty na ściany.

Ogłoszony został także plebiscyt na najbardziej życzliwego kolegę/koleżankę i nauczyciela. Na zwycięzców czekają dyplomy, które zostaną wręczone na uroczystym apelu, ale nie tylko. Zwycięzcy staną się także ważnymi „łącznikami” w społeczności szkolnej, liderami kolejnych akcji, dobrych doświadczeń rozwijających empatię, refleksyjność i inne cechy niezbędne do dobrego samopoczucia.

Zabawa tak się wszystkim podobała, że dzień życzliwości przerodził się w tydzień i na pewno w jakimś stopniu swoją rolę spełnił, ale najlepszym sprawdzianem będzie życie. Jedno jest pewne – empatia odgrywa ważną rolę w relacjach międzyludzkich: pomaga budować więzi rodzinne, przyjacielskie i zawodowe. Dlatego uczniowie w Nansenie nadal będą pogłębiać wiedzę, jak przyjmować punkt widzenia drugiej osoby.


 Życie zawsze ma sens dla tego, kto umie ukoić ból bliźniego.

Helen Keller

Empatii można się uczyć na różne sposoby


Empatia (gr. empátheia „cierpienie”) to „zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza)”.

Celem człowieka empatycznego jest współodczuwanie wraz z kimś, a nie wobec kogoś. Dlatego stara się on jak najdokładniej „wejść w buty” drugiego człowieka.

Do czynników mających największy wpływ na nasz poziom empatii zalicza się: predyspozycje biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Na temat ostatnich jest wiele teorii, można jednak uznać, że sposób życia i środowisko mają istotny wpływ na poziom współodczuwania w okresie dzieciństwa, dojrzewania, dorosłości. Oprócz domu rodzinnego szkoła jest więc miejscem, gdzie młody człowiek nabywa umiejętności i pewności siebie, które pozwalają mu wchodzić w relacje z innymi ludźmi i porozumiewać się w skuteczny i zadowalający sposób.

Czy empatii można się nauczyć? Można, uważa pedagog z Nansena, choć nie jest to proste. Czasem jest tylko potrzebny do tego odpowiedni wspomagający bodziec, zdarzenie, które pozwoli spojrzeć inaczej na otaczającą rzeczywistość. Jak, w tym przypadku, Światowy Dzień Życzliwości.Joanna Sztroman

MS 21/2018, 6 grudnia 2018