DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

7 Ważnych zasad aby utrzymać twojego pupila w dobrej kondycji

Opieka nad zwierzętami domowymi to nie lada wyzwanie i obowiązek. Decydując się na psiego czy kociego towarzysza, zobowiązujemy się do podjęcia wszelkich starań aby zapewnić mu jak najlepsze warunki co zagwarantuje mu długie życie w zdrowiu i szczęściu.

Brzmi banalnie? Niestety, czasami rzeczywistość wygląda inaczej… W opiece nad zwierzętami popełniamy też błędy wynikające najczęściej z niewiedzy czy zabiegania. Prawda jest taka, że często z braku czasu i zbyt szybkiego tempa życia zaniedbujemy także sami siebie. To niestety rodzi bardzo szybko wiele problemów. Otyłość, cukrzyca, problemy stomatologiczne to tylko początek. Dlatego każdy opiekun czworonożnego towarzysza powinien przestrzegać 7 zasad, które pozwolą na monitorowanie zdrowia i dobrostanu swoich podopiecznych a jeżeli zajdzie taka potrzeba – na szybką interwencje medyczną.

Przeczytajcie i zapamiętajcie te siedem zasad, które są zalecane przez lekarzy weterynarii – to wskazówki do długiego, zdrowego i szczęśliwego życia waszych zwierzaków.

7 ważnych zasad:

1. Staraj się utrzymać u swojego pupila prawidłową wagę, co pozwoli uchronić go przed chorobami takimi jak otyłość, cukrzyca czy choroby stawów. Diagnostyka i leczenie tych przewlekłych chorób jest kłopotliwe i nieprzyjemne dla zwierząt ale także często bardzo kosztowne.

2. Zapewnij swojemu psy regularne spacery. Ruch na świeżym powietrzu to nie tylko świetna aktywność fizyczna, zdrowa dla was obojga ale także możliwość rozwoju psychicznego. W trakcie spaceru, pies poznaje nowe zapachy, miejsca co dostarcza mu odpowiedniej stymulacji a co za tym idzie rozwój emocjonalny.

3. Odpowiednio dobrana, pełnowartościowa dieta to klucz do sukcesu. Obecnie na rynku mamy możliwość wyboru spośród wielu producentów gotowych karm suchych i mokrych. Cena w tym przypadku może być pomocną wskazówką bowiem w najtańszych produktach nie znajdziemy zbyt wielu składników odżywczych. Możecie też, korzystając z porad dietetyka, sami komponować dietę waszego pupila jednak jest to dość czasochłonne. Poproście o pomoc swojego lekarza weterynarii.

4. Raz do roku wykonaj badania kontrolne w swojej przychodni weterynaryjnej. To bardzo łatwy i niedrogi sposób aby w razie pojawienia się problemów zdrowotnych móc szybko zareagować.

5. Przestrzegaj terminarza profilaktycznych szczepień ochronnych. Wykonuj je zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dotyczy wszystkich zwierząt domowych ale szczególnie trzeba troszczyć się w tej kwestii o zwierzęta młode oraz te już starsze.

6. Pamiętaj o profilaktyce przeciwpasożytniczej. Regularne podawanie preparatów przeciwpasożytniczych pozwoli uchronić twojego pupila przed wieloma bardzo nieprzyjemnymi i często niebezpiecznymi chorobami. Robaki wewnętrzne, świerzb, nużeńce pchły czy kleszcze można skutecznie eliminować.

7. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o zabiegu kastracji czy sterylizacji u swojego futrzaka. Te zabiegi wykonane w odpowiednim wieku, pomogą utrzymać pupila w zdrowiu i z pewnością podniosą wasz wspólny komfort życia.

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 21/2018, 6 grudnia 2018


Przychodnia Weterynaryjna

www.ursusweterynarz.pl

Godziny otwarcia

pon.–pt. 9.00–20.00

sobota 10.00–14.00

niedziela 10.00–13.00

02-495 Warszawa-Ursus

ul. Rynkowa 5

tel. 22 245 31 07