DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Belcanto dla Niepodległej w Ursusie

Tradycyjnie, jak co roku, zespół operetkowy „Belcanto” wystąpił z koncertem patriotycznym z okazji Święta Niepodległości, w tym roku obchodzonego wyjątkowo uroczyście z powodu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Koncert pod tytułem „Nasz kraj” odbył się 14 listopada br. w Sali Widowiskowej DK „Kolorowa”. W programie koncertu znalazły się pieśni patriotyczne, w tym utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina oraz Henryka Wieniawskiego, utwory fortepianowe, a także znane utwory wokalne polskich kompozytorów. Wykonawcami koncertu byli członkowie zespołu „Belcanto” oraz zaproszeni młodzi goście. Bracia Maciej i Mateusz Bożek rozpoczęli koncert wspólnym wokalno-instrumentalnym wykonaniem poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała K. Ogińskiego, a Weronika Grabowska niezwykle uczuciowo wykonała Walca As-dur F. Chopina. Są to młodzi artyści uczący się gry na fortepianie u Dymitra Romaszko. Z utworów instrumentalnych wybrzmiały również bardzo podniośle Polonez g-moll F. Chopina oraz Rota – bardzo przejmująco i dojrzale wykonane przez Kingę Maciak oraz Katarzynę Stępień – uczennice Olgi Romaszko-Niewiadomskiej.

Koncert

Występy zespołu „Belcanto” rozpoczęła Elżbieta Chojecka wykonaniem utworu „Czy jest piękniejszy kraj na ziemi” z tekstem Wojciecha Młynarskiego. Swoim charakterystycznym wokalem podkreśliła wartość patriotyczną i przejmującą tej pieśni. Najpiękniej prezentowała swój repertuar Klaudia Kulik, sopran o niezwykłym głosie i wielkiej wrażliwości. Wykonała piosenki „Wrzosy” i „Jutro Warszawa” oraz w duecie z Krzysztofem Hołymczukiem „Ej,dziewczyno” Sta­nisława Niewiadomskiego, które spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności. Krzysztof Hołymczuk – bas baryton wykonał m.in. przepiękny znany mazur „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”. Wzruszająco zabrzmiała aria z „Halki” w wykonaniu Elżbiety Chojeckiej. Słuchacze niezwykle ciepło przyjęli także wykonania pozostałych śpiewaków, wysłuchując, ale też włączając się do wspólnego śpiewania, m.in. „Białych róż” w pięknym, chwytającym za serce wykonaniu Barbary Zegarskiej (sopran), pieśni o ułanach „Ułani, malowane dzieci” w żywiołowym wykonaniu Grażyny Żórawskiej (sopran), jak również „Pierwszej kadrowej” w wykonaniu Mirosława Jaskólskiego (bas baryton). Ignacy Olszewski (tenor) bardzo emocjonalnie wykonał „Pieśń o komendancie” i „Bywaj dziewczę zdrowe” w duecie z Barbarą Zegarską. Podniośle wybrzmiał sztandarowy utwór niepodległościowy „Piechota” w wykonaniu tenora Krzysztofa Bukowskiego. Koncert zakończył się wzruszającym i przejmującym wykonaniem przez wszystkich artystów utworu „Taki kraj” z rep. Jana Pietrzaka. Uroczystą aurę koncertu zapewniła prowadząca – Bożena Sikorska – nakreślając słuchaczom historyczne losy Polski zmierzające do odzyskania przez nią niepodległości oraz opowiadając o kompozytorach, utworach i wykonujących je artystach.

Początki zespołu, sukcesy i dokonania

Zespół operetkowy „Belcanto” działa w DK „Kolorowa” od 2002 r. Inicjatorką powołania zespołu, kierownikiem artystycznym oraz akompaniatorem jest Olga Romaszko-Niewiadomska, która również opracowuje i przygotowuje programy koncertów. Pianistka jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień, w tym odznaczona została medalem im. Janusza Górskiego za upowszechnianie kultury oraz uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, którą przyznaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół początkowo składał się ze śpiewaków zawodowych – byłych artystów Teatru Wielkiego, Operetki Warszawskiej oraz znanych chórów warszawskich. W ostatnich latach dołączyli do zespołu utalentowani śpiewacy, w tym również amatorzy. Niezależnie od statusu artyści pochwalić się mogą wieloma sukcesami na arenie muzycznej – Elżbieta Chojecka została w ostatnim czasie laureatką dwóch konkursów wokalnych – zdobyła II miejsce na XI Juwenaliach III wieku 2018 i Grand Prix Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Ojczyzna mnie woła” w Warszawie. Na tym samym festiwalu II miejsce zdobyła Grażyna Żórawska, a bas baryton – Krzysztof Hołymczyk wywalczył III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Kultura Romansu 2018” w Warszawie.

W czasie ponad 15 lat swojej działalności „Belcanto” wykonał nieodpłatnie ponad 100 koncertów o różnorodnej tematyce. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty, zawiera zarówno arie i duety operowe i operetkowe, pieśni klasyczne, ale także utwory retro, romanse, pieśni patriotyczne, kolędy czy piosenki filmowe i musicalowe.

Zespół „Belcanto”

Zdj. Ireneusz Barski

MS 21/2018, 6 grudnia 2018