DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Żródło: www.powiat.pruszkow.pl

W Pruszkowie wspólnie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości

W Pruszkowie obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały rozłożone na dwa dni świąteczne, niedzielę i poniedziałek. Odbyło się wiele imprez. Na większość z nich zapraszali wspólnie Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza i Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

10 listopada w kościele pod wezwaniem Św. Kazimierza została odprawiona uroczysta Msza Święta, po której mieszkańcy razem z Zespołem Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” śpiewali pieśni patriotyczne.

Wszyscy śpiewali Mazurka Dąbrowskiego

Wzruszającym wydarzeniem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach projektu „Niepodległa” przy Pomniku na 100-lecie Niepodległości, który znajduje się przed wejściem do budynku Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, przy ulicy Wojciecha Drzymały 30.   Na stronie internetowej Powiatu Pruszkowskiego czytaliśmy: „Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego! Niepodległa! Do hymnu to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Chcielibyśmy, żeby tradycją stało się śpiewanie hymnu wspólnie w lokalnej społeczności,   z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Wyślijmy światu sygnał, że potrafimy się zjednoczyć w tym jakże ważnym dla naszej Ojczyzny dniu!”.

I tak się stało. Przed Starostwem oprócz delegacji oficjalnych zebrało się wielu mieszkańców Pruszkowa. Po odśpiewaniu hymnu pod Pomnikiem na 100-lecie Niepodległości złożono biało-czerwone wieńce.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Piękny spektakl miał miejsce w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Najpierw dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska zaprezentowała wystawę „Ojcowie Niepodległości”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa pokazuje sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – sześciu Polaków, którzy, mimo różnych poglądów politycznych, przynależności społecznej i religijnej zjednoczyli się wokół nadrzędnego celu: niepodległości i odbudowy Państwa Polskiego.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca miesiąca w holu CKiS.

Wybitni artyści na scenie w Pruszkowie

Po obejrzeniu wystawy przybyli goście przeszli do sali widowiskowej, gdzie Stowarzyszenie K40 przedstawiło kolejny, tym razem Patriotyczny Salon Poezji pt. „Karmazynowy Poemat”. Wybrane wypowiedzi i fragmenty listów Józefa Piłsudskiego czytał Zbigniew Zamachowski. Uważny słuchacz mógł w tych tekstach znaleźć wiele ważnych stwierdzeń, niestety aktualnych do dzisiaj. Wiersze Jana Lechonia z lat 1916–1918, wydane w 1920  r. w tomiku poezji pt. „Karmazynowy Poemat”, recytowały Magdalena Zawadzka i Krystyna Tkacz. Wielki poeta był zafascynowany Piłsudskim, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości. Aktorom akompaniował na fortepianie Marcin Mazurek. Katarzyna Łochowska śpiewała piosenki legionowe. Scenariusz wydarzenia napisała prezes Stowarzyszenie K40 Ewa Telega.

Bezpośrednio po spektaklu z koncertem wystąpił Michał Bajor. Artysta zaprezentował przeboje włoskie i francuskie. Jego koncert, jak sam zapowiedział, wniósł trochę radości i pogody, choć nie zabrakło też utworów poważniejszych.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 21/2019, 28 listopada 2019