DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wieczór pełen wzruszeń

19 października w Ośrodku Kultury „Arsus” odbył się ważny jubileusz: 25 lat Stowarzyszenia Klub Rodzin Abstynenckich „Zorza Ursus”. Organizacja, jako jedna z pierwszych i niezwykle potrzebnych na naszym obszarze, od ćwierć wieku wspiera osoby uzależnione oraz ich rodziny, prowadzi działalność profilaktyczną i edukacyjno-terapeutyczną dla swoich członków, sympatyków oraz mieszkańców Dzielnicy Ursus.

Zacznijcie od „Zorzy”. Jesteśmy po to, aby pomagać – wybrzmiało przesłanie Gali, którą poprowadzili: prezes „Zorzy” Paweł Bogdański i wiceprezes Leszek Bućko. – Wierzymy, że „Zorza” jest bezpieczną przystanią, a zarazem kierunkowskazem w drodze do wyjścia ze szponów uzależnienia dla osób, które szukają pomocy w walce z uzależnieniem od alkoholu, uzależnieniem od narkotyków, hazardem – przypominali na deskach „Arsusa” Zarząd oraz Członkowie świętującego stowarzyszenia. Na uroczystości obecni byli m.in. zastępca burmistrza Kazimierz Sternik wraz z rzecznikiem Agnieszką Wall, radni dzielnicy, dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński, kierownicy filii „Arsusa” (Bożena Kuśmierek z Domu Kultury „Poriernia” i Paweł Wyrzykiewcz z Domu Kultury „Miś”), członkowie Stowarzyszenia Zorza Ursus wraz z rodzinami oraz liczni przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń rodzin abstynenckich nie tylko z terenu Mazowsza – z całej Polski! Zaraz po wystąpieniach zastępcy Burmistrza oraz Dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus” Wiceprezes Krajowej Rady Związków Abstynenckich Bogdan Urban odczytał uroczysty list gratulacyjny. – Pomoc jednemu człowiekowi jest wspaniała. Pomaganie wielu jest niezwykłe – dziękował życząc dalszych sukcesów Bogdan Urban.

Początek: 1994 rok

Pomysłodawcą i inicjatorem założenia klubu w 1994 roku był ówczesny burmistrz gminy Ursus śp. Henryk Linowski oraz jego zastępca – Andrzej Sorbian. Wówczas brakowało placówek leczenia uzależnień. Nie było mowy o dostępie do zajęć terapeutycznych na terenie Gminy Ursus i jednoczesnej potrzebie wsparcia osób uzależnionych oraz ich rodzin. Zorganizowanie takiego miejsca udało się po rozmowach Burmistrza Henryka Linowskiego z prowadzącym wówczas Warszawskie Stowarzyszenie Abstynenckie śp. Andrzejem Nagielem. I tak Klub rozpoczął swoją działalność z Tadeuszem Kozubskim jako pierwszym prezesem oraz Janem Kozubskim – kierownikiem. Członkami tworzącymi Grupę Założycielską byli: Elżbieta i Zofia Kozubskie, Tomasz Kozłowski, Franciszek Świątek, Zbigniew i Beata Jasińscy, Zenon Frank oraz Wojciech Guziński. Oficjalna rejestracja Klubu w Warszawskim Stowarzyszeniu Abstynenckim nastąpiła 1 października 1994. W 2015 Zorza Ursus przystąpiła do Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich.

Coraz więcej miejsca i wsparcia

Pierwszą grupę wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych poprowadził Wojciech Plebański. Następnym terapeutą w „Zorzy” został Wiesław Piasecki. Już w początkowym okresie istnienia „Zorzy” liczba członków wynosiła ok. 30 osób z problemem alkoholowym oraz ich rodzin – przypomniała rys historyczny Klubu Marzena Zagrajek. Na przestrzeni lat działalności „Zorzy” funkcje prezesa obejmowali kolejno: Tadeusz Jankowski, Wojciech Sobczak, Danuta Pakuła, Krzysztof Grudzień, Maciej Łoziński, Halina Hys, Marzena Kolmasiak, Krzysztof Żmijewski, Maciej Łoziński Grzegorz Korelin, Marzena Zagrajek, Krzysztof Gontarek, Henryk Łapka. „Zorza” od zawsze miała swoją siedzibę w budynku dawnych władz gminnych (przy ul. Sosnkowskiego), tyle, że zaliczając kilka przeprowadzek i remontów (ostatni rok temu), często dzięki wspólnemu wysiłkowi członków klubu. W 2004 roku „Zorza” została przeniesiona do pomieszczeń, w których mieściła się wcześniej stołówka. W 2006 roku ówczesny burmistrz, a obecny zastępca Burmistrza – Wiesław Krzemień – przekazał kolejne dwa pomieszczenia do powierzchni zajmowanej przez Klub przyczyniając się tym samym do rozwoju jego działalności.

Bogactwo działań

Dziś „Zorza” to nie tylko liczne inicjatywy merytoryczne, działający 6 dni w tygodniu punkt „pierwszego kontaktu”, zajęcia terapeutyczne prowadzone przez obecnego na uroczystości psychoterapeutę uzależnień Mariusza Drabarka, coroczne wyjazdy socjoterapeutyczne. To także imprezy sportowe, m.in. coroczne Turnieje tenisa stołowego Ursus Cup (11 edycji).

W 2016 „Zorza” współorganizowała pierwszy w Polsce i Europie Europejski Turniej tenisa stołowego środowisk abstynenckich (z udziałem 34 zagranicznych zawodników z 7 krajów Europy). Wśród wydarzeń kulturalno-rozrywkowych nie można pominąć zabaw okolicznościowych organizowanych we współpracy i dzięki życzliwości Bogdana Łopuszyńskiego, czy 6 Balów charytatywnych połączonych ze zbiórką środków dla osób potrzebujących z terenu Dzielnicy Ursus (udało się zebrać ponad 25 tys. zł). Trzeba wspomnieć, że „Zorza” nie istniałaby bez funduszy, które z sukcesem od lat pozyskuje.

Moc podziękowań i łez

Organizatorzy z Klubu podziękowali za duże wsparcie i pomoc oraz długoletnią, udaną współpracę oraz życzliwość wielu Zarządów Dzielnicy Ursus. Słowa wdzięczności przyjął obecny na uroczystości Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Kazimierz Sternik. „Zorza” skierowała również podziękowania do Dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusława Łopuszyńskiego, do legendarnej prezes „Zorzy” Haliny Hys, do terapeutów uzależnień, do Ośrodka Pomocy Społecznej i Dyrektor Marzenny Szaniawskiej, Dzielnicowej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i jej kierownika Marii Jackowskiej, Wydziału Oświaty i dyrektor Barbary Dudzińskiej, Policji oraz Straży Miejskiej i zastępcy komendanta Krzysztofa Ozdarskiego. Na scenie wręczone zostały specjalnie wygrawerowane podziękowania oraz zrobiona została pamiątkowa fotografia. Nie zabrakło też prawdziwych łez szczęścia osób, którym udało się wytrwać wiele lat w trzeźwości. Hucznie i „od serca” odśpiewano na sali widowiskowej „sto lat’, a w kuluarach wszyscy mogli skosztować okolicznościowego tortu.

Część artystyczna

Uroczystość uświetnił m.in. występ Grupy musicalowej „Phantasia” działającej od bieżącego roku szkolnego w Domu Kultury „Portiernia” (w składzie: Patrycja Furmanik, Łukasz Hejzner, Magdalena Gąsiorek, Joanna Pawłowska, Tomasz Szczygielski, Katarzyna Blando, Karolina Polesiak, Diana Jaworowska). Artyści wykonali wybrane utwory musicalowe. Gwiazdą wieczoru był słynny Włoch Stefano Terrazzino – jak sam zdradził, mieszka w Dzielnicy Ursus. Towarzyszyli mu zespół oraz tancerka Paulina Biernat. Część widowni roztańczyła się i rozśpiewała pod sceną... a nawet wspólnie ze Stefano odważni próbowali swoich sił… na scenie!

Agnieszka Gorzkowska

MS 20/2019, 14 listopada 2019