DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Przedszkolaki świętują Niepodległość

Niezwykły spektakl upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 2 im. Gąski Balbinki.

Uroczystości odbyły się w niedawno oddanej, nowej części przedszkola. Piękna sala umożliwiła przygotowanie różnorodnych występów z rozbudowaną scenografią i choreografią. W przygotowania, jak powiedziała dyrektor Małgorzata Kopp, zaangażowały się wszystkie nauczycielki i cały personel przedszkola. Panie z kuchni przygotowały piękne, biało czerwone galaretki w różnych rozmiarach, którymi raczyli się przybyli na występy goście. Rolę konferansjera pełniła pani Justyna Musińska.

Niepodległość nadeszła po 123 latach jak długo oczekiwana wiosna. Musimy zachować pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę” – po tych słowach rozpoczęły się występy, w których wzięły udział dzieci ze wszystkich grup. Przedszkolaki, również te z najmłodszej grupy śpiewały, tańczyły, mówiły wiersze. Usłyszeliśmy m.in. wiersz „Katechizm polskiego dziecka” i piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż”. Wszyscy wspólnie z dziećmi odśpiewali hymn Polski. Grupa Niezapominajki wspaniale zatańczyła poloneza z wszelkimi układami. Wrażenie robiła scenografia, z dużym nakładem pracy przygotowana przez nauczycielki – mapa Polski z biało czerwonych serc, orzeł, pomnik żołnierza. Dzieci zaprezentowały się w pokazie strojów, które przygotowali rodzice wspólnie z nauczycielkami. Defilowali m.in.: powstaniec, partyzant, żołnierze różnych formacji, ułan, pielęgniarki, łowiczanki, góral.

To były wzruszające i urocze obrazki, kiedy małe dzieci wypowiadały teksty o ojczyźnie, poświęceniu, śmierci. Zaskakujące było tak świetne przygotowanie pod względem aktorskim i pamięciowym.

Głos zabrał wiceburmistrz Ursusa Wiesław Krzemień, którego dyr. Małgorzata Kopp przywitała słowami: „To jest osoba, na którą zawsze mogliśmy liczyć”. Burmistrz pogratulował dzieciom i paniom fantastycznego występu. Podzielił się refleksją, że byłoby dobrze, gdyby dorośli potrafili świętować patriotyczne rocznice tak pięknie i radośnie.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 20/2018, 22 listopada 2018