DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastów w hołdzie Niepodległej

To była wspaniała inicjatywa. Od marca do listopada 2018 roku w Piastowie odbywała się druga już edycja Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. Ukoronowaniem cyklu biegów był Bieg Niepodległości, rozegrany 10 listopada na dystansie 5 km.

Założeniem twórców i organizatorów cyklu była nie tylko chęć usportowienia mieszkańców, ale przede wszystkim przywracanie pamięci historycznej, edukacja – nie tylko młodzieży – w zagadnieniach naszej historii i wiedzy o polskich bohaterach. Jak dowiadujemy się od burmistrza Szuplewskiego, zainteresowanie przekroczyło oczekiwania pomysłodawców. W tym roku odbyło się 10 biegów: Bieg Żołnierzy Niezłomnych (1963 m), Bieg Polskiego Państwa Podziemnego (1945 m), Bieg Chrztu Polski (966 m), Bieg Konstytucji 3 Maja (1791 m – 2 maja), Bieg Monte Casino (1944 m – 20 maja), Bieg Mazurka Dąbrowskiego (1797 m – 1 lipca), Bieg Bitwy Warszawskiej 1920 roku (1920 m – 12 sierpnia), Bieg Solidarności (1980 m – 2 września), Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy (10000 m – 7 października) i Bieg Niepodległości (5000 m – 10 listopada).

Do biegów zgłaszali się chętni z całej Polski, a w Piastowie zawiązała się wspólnie trenująca pod opieką trenera Pawła Krochmala, stale rozrastająca się grupa „Rozbiegany Piastów”. Na starcie stawali uczestnicy nawet w wieku przedszkolnym oraz urodzeni w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

W Biegu Niepodległości pobiegli zawodnicy z Piastowa i różnych zakątków Polski. Był to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości w Piastowie. Tego dnia na terenie ośrodka sportu przeważały barwy biało-czerwone. Trzech uczestników przebiegło całą trasę z dużymi, biało-czerwonymi flagami w dłoniach (byli to, widoczni na zdjęciu obok: Robert Madej – radny z Naszego Piastowa, Paweł Brzozowski – druh z OSP Piastów oraz asp. sztab. Andrzej Grochowski z komisariatu w Piastowie).
O godzinie 15.00 burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski pogratulował tym, którzy wybrali taki sposób uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i dał sygnał do startu. 107 zawodników ruszyło do walki. Trasa przebiegała ulicami Piastowa, a start i meta znajdowały się na miejskim stadionie MOSiR. Wzdłuż całej, bardzo dobrze oznakowanej trasy rozstawieni byli pilnujący porządku wolontariusze. Już po 14 minutach i 52 sekundach metę przekroczył Andrzej Starżyński, reprezentujący Klementynkę UMCS Lublin. Drugi był Paulo Veretskyi ze Starachowic – 14:56, trzeci Daniel Michałowski z Dogoń Grodzisk Mazowiecki – 16:08, czwarty Paweł Krochmal (Rozbiegany Piastów) – 16:36, piąty Konrad Kobiałka (RkAthletics/Naprzód Młociny) – 16:38, szósty Filip Cholewiński z LO im. A. Mickiewicza w Piastowie – 16:42. Na 7 miejscu zameldował się Dariusz Przewoźny z Ożarowa Mazowieckiego, 8 był Radosław Selke z Milanówka, 9 – Damian Drzewiecki z Piastowa, a 10 – Arkadiusz Pajdosz, reprezentujący piastowskie LO im. A.Mickiewicza.

Wśród kobiet zwyciężyła Valentyna Kilarska ze Starachowic, 2 miejsce zajęła Tamara Mieloch z Podkowy Leśnej, a 3 – Anna Szewczykowska (Team 360 stopni Parzniew). W kategorii 56+ wygrała Wanda Przybylak z „Rozbieganego Piastowa” przed Agnieszką Kujawską i Renatą Zielińską.

Obserwację imprezy trochę utrudniała mgła i powoli zapadający zmrok, ale jak czytamy na stronie Miasta Piastowa: „Mimo lekkiego chłodu na zewnątrz, z serc wszystkich zebranych na miejskim stadionie biło ciepło – umiłowania, patriotyzmu, dumy i oddania Polsce”.  Zawodników zagrzewały do walki legionowe i ułańskie piosenki (żurawiejki), płynące z głośników, a po biegu w namiocie czekał gorący rosół i słodkości.

Polski samochód z orłem na masce

Niezwykłą ozdobą była replika polskiego samochodu CWS T1, produkowanego w latach 1929–1931. Samochodem specjalnie aż z Wejherowa przyjechał jego twórca, Ludwik Rożniakowski. Do dzisiaj nie wiadomo o żadnych zachowanych, oryginalnych częściach CWS T1. Pan Ludwik odtworzył aż dwa egzemplarze tylko na podstawie zachowanej dokumentacji. Co ciekawe, akumulatory do produkowanych przed wojną aut pochodziły z fabryki akumulatorów w Piastowie, a części gumowe, przewody wodne, uszczelki, tuleje gumowo-stalowe do zawieszenia, dywaniki z Zakładów Kauczukowych „Piastów” S.A. W samochodzie, który uświetnił piastowską imprezę również zamontowany jest akumulator z ZAP Piastów.

Bohaterowie Piastowskich Biegów Historycznych 2018

Uroczysta dekoracja na podium objęła nie tylko zwycięzców Biegu Niepodległości, ale również bohaterów całego cyklu. Za pierwsze trzy miejsca przewidziano nagrody w wysokości 1000, 500 i 300 zł. Wśród kobiet Grand Prix zdobyła Anna Szewczykowska, na drugim stopniu podium stanęła Anna Szymanek, a na trzecim – Sylwana Gajda. Bezapelacyjnym zwycięzcą w kategorii open został Paweł Krochmal, drugi był Konrad Kobiałka, trzeci Damian Drzewiecki. Zwycięzca za wybitne osiągnięcie otrzymał nagrodę specjalną – piękną elektryczną hulajnogę. Wielki aplauz pozostałych uczestników i publiczności wzbudziła zwyciężczyni swojej kategorii wiekowej, uczestnicząca we wszystkich biegach, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Wanda Przybylak. Burmistrz Piastowa zapowiedział, że w przyszłym roku biegi będą kontynuowane i wyraził nadzieję, że być może w jeszcze liczniejszej obsadzie.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 20/2018, 22 listopada 2018