DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Podwarszawski Piastów dołącza do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Piastów, podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

W ramach obchodów, w Piastowie, 20 listopada zostaną podświetlone na niebiesko miejskie budynki i obiekty użyteczności publicznej (m.in. Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i biblioteka miejska). Tym samym rozpocznie się cykl wydarzeń, w ramach którego 30 listopada odbędzie się uroczyste zakończenie IV edycji Dyktanda Miejskiego „Gżegżół­ka”. W dyktandzie biorą udział dzieci i młodzież z piastowskich szkół.

Uroczystość zakończy występ dzieci, którego elementem będzie nawiązanie do uchwalonej przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. W ramach obchodów miasto przewiduje również cykl spotkań, w ramach których zaplanowano czytanie książek Janusza Korczaka. W kwietniu 2020 r. Piastów planuje organizację marszu gwiaździstego dzieci i młodzieży ze szkół, zakończonego koncertem na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Cykl wydarzeń związanych z obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka zakończy festyn dla dzieci i młodzieży w czerwcu 2020 r. – informuje Barbara Rotowska, naczelnik Wydziału Administracyjnego Urzędu Miejskiego w Piastowie.

Niezrównany Janusz Korczak pisał o tym, że dziecku jest „potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”. Rozumiemy i dostrzegamy ogromną rolę dzieci i młodzieży w rozwoju całego społeczeństwa, w tym naszej lokalnej społeczności – tłumaczy burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski. – Dlatego też uznając zbiór zasad i norm wynikających z Konwencji o prawach dziecka włączamy się w światową akcję związaną z obchodami 30 rocznicy jej uchwalenia. Liczymy, że naszym śladem pójdą inne miasta.

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

Bardzo cieszymy się, że tak wiele miast na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowało się dołączyć do obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o 41%. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Więcej informacji o Konwencji o prawach dziecka na stronie: prawadziecka.org

Kontakt:

Urząd Miejski w Piastowie

Barbara Rotowska

Naczelnik Wydziału Administracyjnego

brotowska@piastow.pl

Tel.: 22 770-52-10

UNICEF Polska

dr Monika Kacprzak

Rzecznik Prasowy

mkacprzak@unicef.pl

Tel.: 48 22 56 80 381 l Kom.: 509 224 588

MS 20/2019, 14 listopada 2019