DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nagroda dla Dzielnicy Ursus na Wielkiej Gali Integracji

Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy otrzymał nagrodę w kategorii: „Obiekt użyteczności publicznej”  za realizację inwestycji – budowę kompleksu szkolno – sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42. Nagrodę wręczono podczas tegorocznego największego w Polsce święta osób z niepełnosprawnością, czyli 23. Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się w sobotę 17 listopada br. w warszawskiej Arenie Ursynów.

Wielka Gala Integracji co roku gromadzi niemal 3 tysiące osób z całej Polski. Od 23 lat służy podsumowaniu rocznych działań Integracji, a także daje sposobność spotkania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, polityków, samorządowców, przedstawicieli mediów, firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Podczas gali już tradycyjnie swoje rozstrzygnięcia miały konkursy „Aplikacje bez barier”, „Serwis www bez barier” oraz „Warszawska Inwestycja bez barier” organizowane w ramach wspólnego projektu Integracji i m.st. Warszawy.

Nagroda dla Dzielnicy Ursus została przyznana za najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego w konkursie „Warszawska Inwestycja bez barier 2018”. Nagrodę odebrali: burmistrz dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska oraz zastępca burmistrza Wiesław Krzemień. Podczas uroczystości obecni byli: Edyta Gawlicka – dyrektor szkoły podstawowej nr  360, Kornelia Bartyzel-Lisowska, zastępca dyrektora szkoły oraz przedstawiciele firmy SKANSKA, wykonawcy inwestycji: Robert Ciołko, Wiesław Klimek i architekt Piotr Bujnowski oraz naczelnik Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Ursus Magdalena Dobrowolska.

Wg danych z 2002 roku co siódmy mieszkaniec Polski jest niepełnosprawny lub za takiego się uważa. Uczniowie niepełnosprawni mają konstytucyjnie zapewnione prawo do edukacji. W Ursusie stworzono miejsce, w którym niepełnosprawne dzieci oraz młodzież mogą się kształcić razem ze swoimi rówieśnikami.

W 2018 roku w dzielnicy został oddany do eksploatacji kompleks nowoczesnych budynków szkolno-sportowych przy ul. Dzieci Warszawy 42. W pełni wyposażony i przystosowany do użytkowania obiekt daje możliwość kształcenia się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Istota edukacji sprowadza się do indywidualnego traktowania w procesie nauczania uczniów – mimo, że szkoła nie jest placówką integracyjną uczęszcza do niej uczeń, poruszający się na wózku inwalidzkim.

Budynek został zaprojektowany i wykonany tak, aby do minimum ograniczyć bariery urbanistyczne i architektoniczne. Zatrzymując się na przestronnym parkingu przyszkolnym z oznaczonymi miejscami dla samochodów osób niepełnosprawnych widzimy zespół budynków z dwoma boiskami oraz bieżniami biegnącymi wokół nich. Obiekty sportowe są przystosowane do zajęć sportowych, w których mogą uczestniczyć również osoby z niepełnosprawnością ruchową. Zbliżając się do budynku widzimy szeroki i łagodny podjazd dla wózków inwalidzkich (na wysokość dwóch stopni schodów) oraz szerokie, przeszklone i bez progowe drzwi wejściowe.

Wewnątrz rzucają się w oczy przestrzenne, pomalowane w jasnych, słonecznych kolorach hole i korytarze wyłożone wykładziną antypoślizgową, umożliwiające swobodne poruszanie się wózkami inwalidzkimi. Drzwi wejściowe do sali lekcyjnych są szerokie i bez progowe, a pomieszczenia są przestronne, zapewniają swobodne poruszanie się między ławkami. Wjazd na piętro zapewnia winda, w której mieści się wózek inwalidzki. Umożliwia ona również zjazd do szatni z szerokimi korytarzami i wjazdami do boksów. Łazienki są duże z możliwością manewrowania wózkiem oraz ergonomicznymi uchwytami umożliwiającymi samodzielne korzystanie z sanitariatów.

Obiekt wyróżnia się ciekawą, funkcjonalną i przyjazną architekturą, a także nowatorskimi rozwiązaniami przyjaznymi środowisku. Budynek szkolny został wyposażony m.in. w odnawialne źródło energii ľ solary, które będą przetwarzać energię słoneczną na energię cieplną do ogrzewania części wody na potrzeby szkoły. W placówce została zamontowana także instalacja do odzyskiwania tzw. wody szarej, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Obiekt powstał w latach 2016–2018. Jego koszt wyniósł 34 mln zł.


MS 20/2018, 22 listopada 2018