DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Muzyczne wspomnienie papieża Polaka

W piątek, 11 października, na scenie sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” wystąpił znakomity zespół Trebunie-Tutki z towarzyszeniem Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego w widowisku „Nuty Wielkiego Pasterza”, poświęconemu postaci św. Jana Pawła II.

To muzyczne wspomnienie papieża Polaka, związanego z górami i ludźmi, zapowiedzieli, przedstawili artystów i przywitali publiczność Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Katarzyna Świtalska i Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński. Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Liderem zespołu jest Krzysztof Trebunia-Tutka. Jego styl muzyczny ukształtowały tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny. Jest autorem zarówno tekstów jak i muzyki, śpiewa, tańczy, gra na wielu instrumentach.

Zespołowi towarzyszył Warszawski Chór Międzyuczelniany pod batutą Borisa Somerschafa, działający przy kościele Świętej Anny w Warszawie od 1964 r. W skład chóru wchodzą studenci i absolwenci stołecznych wyższych uczelni.

Cały koncert był prowadzony przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. W przerwach między utworami opowiadał anegdoty i prawdziwe historie z życia Karola Wojtyły. Przypomniał, jak papież 8 czerwca 1979 roku wylądował w Nowym Targu. Ze sceny zabrzmiały też słowa Papieża, wypowiedziane w czasie mszy św., odprawionej na początku pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski: – „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Wtedy, 40 lat temu, rzeczywiście w miliony Polaków jakby wstąpił nowy duch i odwaga, co doprowadziło w 1989 roku do kresu komunizmu w Polsce i Europie. – Wreszcie przyszła wolność wyczekana i wywalczona przez pokolenia Polaków – zakończył Krzysztof Trebunia-Tutka. Złożyło się to na opowieść o papieżu, który mówił o sobie – „Tam (w górach – przyp. red.) spędziłem prawie całe swoje życie i byłem waszym góralskim biskupem, kardynałem, a na koniec zostałem góralskim papieżem. Tegoście się nie spodziewali”.

A wszystko było wyśpiewane i wypowiedziane piękną, góralską gwarą. Wstęp na to wielkie wydarzenie był bezpłatny. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która szczelnie wypełniła pięćsetosobową salę Arsusa.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 20/2019, 14 listopada 2019