DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

• Odsłon łącznie: 0
facebook

GRAND PRIX PIASTOWSKICH BIEGÓW HISTORYCZNYCH

Bieg Niepodległości

W Piastowie pierwszym punktem obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był bieg na dystansie 5 km ulicami Piastowa 10 listopada 2019 roku. W Biegu Niepodległości, który był ostatnim w tegorocznym cyklu 12 Piastowskich Biegów Historycznych wzięło udział 113 biegaczy obojga płci. Dolną granicą wieku było 16 lat, ograniczenia w górę nie było. Wszyscy uczestnicy ukończyli bieg. Każdy na mecie otrzymywał pamiątkowy medal i na wszystkich czekała, według opinii już posilonych, wyśmienita grochówka. Zwyciężył Kamil Szymaniak z czasem 16,11 min., drugi był Paweł Krochmal, a trzeci Radosław Lucjan Selke.

Wśród pań jako pierwsza przebiegła linię mety Aleksandra Szafrańska, druga była Renata Kwiatkowska, a trzecia Agnieszka Brogowicz-Stępniewska.

Klasyfikacja generalna dwunastu Piastowskich Biegów Historycznych

Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Agnieszka Brogowicz-Stępniewska (865 pkt), drugie – Anna Ślusarczyk (651 pkt), trzecie – Renata Kwiatkowska (620 pkt). Zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc uczestniczyły we wszystkich 12 biegach tegorocznego cyklu. Miejsce 4 zdobyła Marlena Kopka, 5 – Dagmara Kasprzyk, 6 – Renata Lesiewicz.

Klasyfikację generalną mężczyzn wygrał Kamil Szymaniak (800 pkt), na drugim miejscu znalazł się Igor Glapiński (539 pkt), a na trzecim – Arkadiusz Pajdosz (523 pkt). Kolejne miejsca zajęli: 4 – Paweł Szymański, 5 – Aleksander Czajka, 6 – Konrad Kobiałka. Sławomir Wasilewski przeszedł cały dystans z kijkami do Nordic Walking. Bieg zamknęły panie Renata Zielińska i Agnieszka Kujawska.

Symbole niepodległości

Druhowie z OSP przebiegli dystans 5 km niosąc polskie flagi. Członkowie Stowarzyszenia Rozbiegany Piastów wystąpili w narodowych, biało-czerwonych barwach. Przed linią mety pełnili wartę rekonstruktorzy w mundurach żołnierza Legionów Józefa Piłsudskiego i mundurze amerykańskim, w których to walczyli żołnierze polonii, przybyli aby wesprzeć nowo powstającą polską armię w walce o wolność.

Puchary, nagrody i medale

Wspaniałe puchary i nagrody wręczali zwycięzcom: Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Zastępca Burmistrza Przemysław Worek i kierownik MOSiR Jerzy Derlatka. Całą imprezę profesjonalnie poprowadził Mariusz Walczak.

Burmistrz Szuplewski podziękował wszystkim, którzy wspierali i pomagali w organizacji wszystkich Biegów Historycznych w 2019 r. Dyplomy z tej okazji otrzymali m.in.: OSP Piastów, Komisariat Policji w Piastowie, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przychodnia Piastun, ratownicy medyczni, wolontariusze, Ewa i Mariusz Walczakowie.

Najważniejsze, że pamiętamy o tych, którzy byli przed nami, dzięki którym możemy dzisiaj świętować piękne Święto Niepodległości Polski i cieszyć się wolnością na codzień. Dziękuję, że udało nam się zbudować wspólnotę osób rozumiejących jak ważna jest historia i jak ważna jest wspólnota osób, które mają wspólną pasję – bieganie. Czekamy do lutego 2020 r. na pierwszy bieg kolejnego cyklu Biegów Historycznych – powiedział burmistrz.