DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

W gminie Michałowice będzie kolorowo na wiosnę!

Wiosną gmina Michałowice ma szansę stać się krokusową stolicą Polski. Wszytko za sprawą akcji „Gminne sadzenie krokusów”, która odbyła się w sobotę, 26 października. Wespół w zespół mieszkańcy pracowali nad ukwieceniem gminy. Łącznie zasadzono 50 tys. cebulek.

Wiosną wszystko budzi się do życia, więc byłoby dobrze, aby ta pobudka była miła, ładna i kolorowa – jak krokusy, które są jednymi z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Sadzimy je w ogrodach, parkach i skwerach, ale aby wiosną pięknie zakwitły, trzeba je posadzić jesienią. Dlatego też w sobotnie przedpołudnie i popołudnie, w 12 miejscach mieszkańcy gminy Michałowice, zachęceni przez Panią wójt Małgorzatę Pachecką, przystąpili do sąsiedzkiego sadzenia krokusowych cebulek.

Cebulki i rękawiczki niezbędne do sadzenia już na nich czekały w:

Michałowicach

przy strefie rekreacji,

u zbiegu ul. Jesionowej i Bukowej.

Michałowicach-Wsi

przy kapliczce (skrzyżowanie ul. Poniatowskiego i ul. Borowskiego).

Komorowie

na placu Paderewskiego,

placu Markowiczów.

Sołectwie Komorów

przy strefie rekreacji przy ul. Głównej,

przy placu zabaw w Kaliszowym Gaiku.

Granicy

przy świetlicy,

na placu zabaw.

Regułach

w parku,

strefie rekreacji.

Opaczy-Kolonii

przy świetlicy.

Wystarczyło więc tyko zabrać ze sobą rodzinę, znajomych i oczywiście niezbędną łopatkę lub pikownik.

Krokusy nie są szczególnie wymagające, ale niewątpliwie najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, ewentualnie z niewielkim zacienieniem. Doskonale wiedzieli o tym uczestnicy akcji, którzy staranie dobierali miejsca. Oczywiście dla zapewnienia lepszego efektu wizualnego cebulki sadzono w grupach, tak aby wczesną wiosną, kiedy będą się przebijały przez śnieg były widoczne i przybliżały nam nadchodzącą wiosnę.

Krokusy, w zależności od odmiany, mają kolor biały, niebieski, fioletowy, liliowy i żółty. Mogą też być wielobarwne. A jakie będą w naszej gminie? Tego dowiemy się już za kilka miesięcy, kiedy kwiaty ukażą się naszym oczom.

Na podstawie materiału ze strony www.michalowice.pl

fot. Mariusz Marcysiak

MS 20/2019, 14 listopada 2019


Czy wiesz, że...
Jedną z najsłynniejszych i zarazem najdroższych przypraw jest szafran, pozyskiwany z wysuszonych słupków krokusa [Crocus sativus – krokus uprawny].