DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

„Ale jaja!”. Koła Gospodyń Wiejskich i Biblioteka wydały książkę

Na początku każdego pomysłu jest obraz, który wszystkie stare rzeczy łączy w jedną nową. I tak powstała nasza książka:7-latki gotują. Ale Jaja!”.

Wiedzieliśmy, że w naszej gminie działają Koła Gospodyń Wiejskich oraz dwa duże podmioty rynku książki („Olesiejuk” i „Platon”), a sam pomysł przyszedł nam do głowy dzięki ilustratorce Emilce Zielińskiej. I tak Kołu Gospodyń Wiejskich w Święcicach podrzuciliśmy „jajo” – temat do pisania. Wkrótce przyłączyły się do nich panie z Koła w Piotrówku Małym i ruszyliśmy z pracą. W składzie i druku pomogło nam Wydawnictwo Olesiejuk, przepisy testowała córka naszej bibliotecznej koleżanki Aleksandra Marsula, a w sprawie dystrybucji porozumieliśmy się z firmą Platon sp. z o.o. z Macierzysza. Wszystkim dziękujemy, bo to prawdziwa koalicja na rzecz samodzielności dzieci, na początek w kuchni.

Książka przygotowana jest dla pięcio-siedmiolatków, zawiera najprostsze przepisy na jajko w kuchni i ma być dla dzieci wstępem do samodzielnego używania rąk i głowy w domu. Przecież kuchnia to największe laboratorium.

Dlaczego jajko?

A właśnie – to kolejna z tych starych rzeczy, które układają się w nową. Do tej pory, jeśli wyjrzeć z najwyższych okien naszych domów, widać pola. Przez całe setki lat byliśmy tu rolnikami. To duża część dziedzictwa gminy i zamierzamy je przypominać. Co więcej, chcemy z pomysłu „7-latki gotują…” zrobić – o ile uda nam się sprzedać tę książeczkę – całą serię. Fajnie byłoby dać dzieciom książeczki z przepisami na jabłko, ogórka, kartofla, a nawet banana. Koła gospodyń wiejskich powoli myślą, które przepisy opracować w pierwszej kolejności.

Zapraszamy do biblioteki po książki.

Wojciech Albiński,

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

MS 20/2019, 14 listopada 2019