DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

100 lat niepodległości w gminie Michałowice

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Michałowice w wielu miejscach z dumą obchodzili to szczególne dla Polaków święto.

 Tuż przed Dniem Niepodległości, 100-lecie w gminie Michałowice świętowali: Oddział Rejonowy PZERiI, mieszkańcy Nowej Wsi i Opaczy-Kolonii oraz michałowiccy seniorzy i przedszkolaki.

8 listopada Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zorganizował Michałowicki Przegląd Piosenki Patriotycznej Biała Róża, który odbył się w sali multimedialnej urzędu gminy. Tego samego dnia, w świetlicy w Nowej Wsi, mieszkańcy mogli obejrzeć przepiękne widowisko artystyczne w wykonaniu młodych artystów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.

9 listopada, już po raz ósmy, sołtys i rada sołecka Opaczy-Kolonii zaprosili mieszkańców na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, do którego poprowadził zgromadzoną publiczność chór Czerwone Korale. Natomiast przedszkolaki w Michałowicach tego dnia uczciły 100. rocznicę odzyskania niepodległości wykonaniem hymnu w języku polskim i migowym oraz patriotycznym pokazem mody.

10 listopada Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło nr 2 w Michałowicach przygotowało spotkanie dla seniorów – koncert pieśni patriotycznych przeplatanych monologami na temat ich powstania i czasów z nimi związanymi w wykonaniu chóru Michałowiczanka.

Natomiast w niedzielę, 11 listopada – od Nowej Wsi, przez Komorów, po Michałowice – wszyscy mieszkańcy gminy Michałowice radośnie świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Tego dnia punktualnie o godz. 12:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi mieszkańcy, którzy licznie zgromadzili się na dziedzińcu, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji i odśpiewali hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”.

W Michałowicach uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:30 mszą świętą za ojczyznę, po której odbył się przepiękny koncert patriotyczny w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz chóru Strzyżowskiego. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na piknik, na którym nie zabrakło strażackiej grochówki, potraw z grilla oraz okolicznościowego tortu i słodkiego poczęstunku.

W Komorowie na placu Ignacego Paderewskiego o godz. 13:30 rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W tym roku uczestnicy zatańczyli także poloneza, a na zakończenie wszyscy byli częstowani gorącymi napojami i żołnierską grochówką.

Wielkie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Michałowice zakończyło się późnym popołudniem, ale bez wątpienia było ono pełne pamięci o dawnych czasach, jak również przepełnione dumą i radością z wolności, którą dziś możemy się cieszyć.

Urząd Gminy Michałowice

MS 20/2018, 22 listopada 2018