DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ponad 600 km za 15 zł ?

Ile kilometrów można przejechać w aglomeracji warszawskiej na jednym bilecie dobowym? Jak się okazuje – ponad 620. Redaktor, pisarz, poeta i miłośnik kolei Piotr Goszczycki ustanowił właśnie nietypowy rekord.

We wtorek 30 października pan Piotr sprawdził, jaki dystans można przejechać koleją w I strefie biletowej, wykorzystując bilet dobowy o wartości 15 zł. Próba ustanowienia takiego rekordu wymagała od niego szczegółowych przygotowań – podróż należało zaplanować tak, aby nie tracić zbyt wiele czasu na przesiadki. Konieczne było także wybranie możliwie długich relacji. Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Pasażera Kolei – Joanna Marcinkowska.

– Do ustanowienia tego rekordu potrzebowałem 40 pociągów, którymi pokonałem 626, 111 km. Cała podróż kosztowała mnie 15 zł. Gdybym miał kupić normalny bilet na każdy pociąg, zapłaciłbym łącznie 253 zł. Moja akcja pokazuje niezwykłą atrakcyjność Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD, jak również to, że podróże komunikacją miejską po stolicy są dla wszystkich opłacalne – podkreśla rekordzista.

Piotr Goszczycki jest miłośnikiem kolei o wielu nietypowych zainteresowaniach. Pochodzi z Warszawy, z wykształcenia jest mistrzem piekarnictwa, pracuje jako sprzedawca-konsultant. Swoje pasje dotyczące transportu szynowego łączy z zamiłowaniem do poezji i literatury. Jest poetą, prozaikiem i redaktorem, autorem wielu tomów wierszy, zazwyczaj wykorzystujących motywy podróży i kolei. Jest także redaktorem naczelnym portalu internetowego Literacka PKP-Jazda, promującego twórczość osób związanych z transportem kolejowym. Pan Piotr jest także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Rekord ustanowiony 30 października nie jest pierwszym w dorobku Piotra Goszczyckiego. W 2011 r. na jednym bilecie KM pokonał 1000 km jeżdżąc po Mazowszu. W 2015 r. – przejechał 720 km na bilecie dobowym Kolei Śląskich, w 2016 r. – 2 tys. km na bilecie Kolei Dolnośląskich za 35 zł, a w 2017 r. – ponad 4 tys. km na bilecie PKP Intercity na bilecie weekendowym za 81 zł.

Zarząd Transportu Miejskiego gratuluje panu Piotrowi i życzy ustanowienia kolejnych rekordów!

Rzecznik prasowy ZTM

MS 19/2018, 8 listopada 2018