DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Niezwykłe dęby na 100-lecie odzyskania niepodległości

Piastów otrzymał zgodę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na sprowadzenie do naszego miasta dwóch sadzonek nadzwyczajnych drzew. Mowa o dębach poświęconych przez Papieży. Pierwszy z nich nazwany „Dębem Niepodległości” zostanie oficjalnie posadzony 10 listopada w Parku Niepodległości przy ulicy 11 Listopada o godz. 17.00.

POZNAJMY HISTORIĘ DĘBÓW PAPIESKICH

28 kwietnia 2004 roku Papież Jan Paweł II w trakcie prywatnej audiencji udzielonej Polskim Leśnikom poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu – Chrobrego. Żołędzie te zostały wysiane w szkółce kontenerowej w Nędzy i wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek. Rok po śmierci Papieża, w 2006 roku, zostały one przekazane wszystkim nadleśnictwom i regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju. Dęby te stały się szczególną pamiątką po tym wielkim Polaku i głowie Kościoła katolickiego. Stały się także początkiem nowej, szczególnej tradycji…

Nieco ponad rok po śmierci Jana Pawła II, w trakcie kolejnej pielgrzymki leśników do Watykanu, Papież Benedykt XVI poświęcił nasiona pochodzące z najcenniejszych krajowych populacji naszych drzew leśnych – świerka istebniańskiego oraz sosen: piskiej i taborskiej. Z nasion tych wyhodowano sadzonki na szkółce kontenerowej w Jabłonnie (RDLP Warszawa). Po roku część z nich przeznaczona dla nadleśnictw RDLP Katowice została przewieziona do Nędzy, skąd w latach 2007–2009 zostały odebrane przez nadleśnictwa, by ich posadzeniem uświetnić różne uroczystości.

Stulecie odzyskania niepodległości Polski stało się okazją do kolejnej wizyty w Watykanie. Tym razem jednak delegacja polskich leśników na spotkanie z Papieżem Franciszkiem nie zabrała nasion, lecz sadzonki. W trakcie audiencji generalnej 23 maja 2018 roku Papież poświęcił sto „Dębów Niepodległości”, których wysadzenie ma upamiętnić tę szczególną rocznicę podczas uroczystości na terenie całego kraju. Pierwszy „Dąb Niepodległości” został posadzony w ogrodach watykańskich, pozostałe zaś po powrocie z pielgrzymki trafiły do Szkółki w Nędzy – jedna z nich będzie rosła w piastowskim Parku Niepodległości.

Druga sadzonka, która z okazji Jubileuszu 100-lecia Niepodległości naszego kraju zostanie posadzona w Piastowie to potomek najsłynniejszego dębu w Polsce – dębu Bartek. Jego zasadzenie będzie także godnym uczczeniem100-lecia Niepodległości Polski. O inicjatywie jego zasadzenia będziemy na bieżąco informować.


UM Piastów

MS 19/2018, 8 listopada 2018