DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ranking najlepiej rozwijających się gmin i miast

Czy samorządy z naszego regionu odniosły sukces?

Pracownicy naukowi Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego opracowali ranking „Sukces kadencji” dla pisma samorządowego Wspólnota. – Uważamy, że pokazanie, gdzie sukcesów było najwięcej, jest interesujące i ważne w obliczu naturalnych podsumowań mijających czterech lat – tłumaczą autorzy zestawienia. Z rankingu wybraliśmy dla Państwa dane określające, jak wypadły: Michałowice, Piastów, Pruszków oraz Ożarów Mazowiecki.

Paweł Swianiewicz – profesor ekonomii, kierownik w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW – oraz Julita Łukomska – adiunkt w tej samej katedrze – oparli swój ranking na najnowszych dostępnych danych. Pochodzą głównie z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz z kilku innych źródeł. – Zazwyczaj najnowsze dane dotyczą sytuacji w końcu 2017 roku, a nasze porównania dotyczą okresu 2013–2017 (czyli z ostatnim pełnym rokiem mijającej kadencji włącznie) – wyjaśniają. Sukcesem w rankingu określają wypadkową działań samorządu i korzystnego lub niekorzystnego splotu okoliczności. Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych, na które składają się: sukces finansowy, ekonomiczny, infrastrukturalny oraz społeczny.

Pruszków

Jeśli wziąć pod uwagę średnią z dwóch ostatnich kadencji, najlepiej wypadają wśród miast powiatowych Wieliczka i Sucha Beskidzka. Miasto Pruszków w rankingu miast powiatowych (ich łączna ilość to 267) zajęło dobrą 6. pozycję, jeśli porównać do ubiegłej kadencji, kiedy było na 254. Pod względem sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej). Pruszków uplasował się na… 1. miejscu, cztery lata temu na 262. Jeśli chodzi o sukces ekonomiczny (związany ze stanem gospodarki lokalnej), Pruszków zajmuje 5. miejsce – w poprzedniej kadencji 101. Biorąc pod uwagę sukces infrastrukturalny (odnosi się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej), Pruszków zajął 97. miejsce. To i tak wyżej, niż 4 lata temu – wówczas był na 248 miejscu. Ostatni wskaźnik cząstkowy – sukces społeczny (w swej zmienionej nieco formie zastąpił stosowany przez autorów badania cztery lat temu wskaźnik sukcesu edukacyjnego), to w ostatniej kadencji widać spadek w stosunku do poprzedniej: ze 157 na 170.

Ożarów Mazowiecki i Piastów

Najlepiej wypadają wśród małych miast (w zestawieniu pod nazwą „inne miasta”) Ożarów Mazowiecki i Józefów (woj. mazowieckie). – Rozwój oświaty, budowa nowoczesnych szkół oraz przedszkoli w Ożarowie Mazowieckim pozwoliły (…) wskoczyć na podium w ogólnym podsumowaniu naszego rankingu – zwracają uwagę twórcy rankingu. Na 590 miast ogólny sukces Ożarowa Mazowieckiego wyliczony został na 2. miejsce (4 lata temu 11.), a Piastowa na 30. To dla Piastowa duży skok wzwyż, bo aż o 405 miejsc wyżej niż w poprzedniej kadencji. A jak wyglądają wyniki dla poszczególnych składowych? Pod względem sukcesu finansowego Ożarów Mazowiecki zajął 8. pozycję (15 w poprzedniej kadencji), a Piastów odpowiednio 32 (514). Sukces ekonomiczny dla Ożarowa wyliczono na 16. pozycję (spadek o 12 miejsc w stosunku do 4 lat wcześniej), a dla Piastowa na 35. miejsce (skok w górę aż o 304 miejsca). Zarówno Ożarów, jak i Piastów odniosły sukces infrastrukturalny. Ożarów jest obecnie na 12. miejscu (był na 42), a Piastów na 417 (był na 525). Bardzo dobrze dla obu miast wypadło zestawienie sukcesu społecznego. Piastów w tegorocznym rankingu zamyka pierwszą 10-tkę (poprzednio miejsce 229), zaś Ożarów odnotowuje 2. pozycję z 523 sprzed 4 lat.

Michałowice

Najlepsze wśród gmin wiejskich to Czosnów (woj. mazowieckie) i Jaworze (śląskie). Sukces Michałowic wyliczony został na 10. pozycję na 1555 miejsc! W poprzedniej kadencji gmina zajęła 326. miejsce. Najgorzej Michałowice wypadły biorąc pod uwagę sukces społeczny: z 222. pozycji 4 lata temu na 424 obecnie. Sukces ekonomiczny i finansowy w bieżącym rankingu to dla Michałowic odpowiednio 6. i 22. miejsce (poprzednio 82. i 1548.). Pod kątem infrastruktury sukces Michałowic określony został na 122. pozycję (322. poprzednio).

Mazowsze w czołówce

Co ciekawe, sami autorzy badania podsumowują, że zestawienie sugeruje, iż nie udało się w minionej kadencji znacząco zredukować różnic między poziomem rozwoju zachodniej i centralnej oraz wschodniej części kraju. Na 32 mazowieckie gminy w czołówce rankingu aż 29 to samorządy położone w granicach tej aglomeracji. Nie w aż tak znaczącej liczbie, ale w czołówkach zestawień pojawiają się także gminy z aglomeracji poznańskiej, trójmiejskiej, krakowskiej, wrocławskiej i łódzkiej. Ponadto, żadnej gminie nie udało się zająć pierwszego miejsca w rankingu dwa razy z rzędu, czyli w kadencjach 2010–2014 i 2014–2018). Jeśli wziąć pod uwagę średnią z dwóch ostatnich kadencji, najlepiej wypadają wśród miast wojewódzkich Warszawa i Wrocław. Wśród pozostałych miast na prawach powiatu za najlepsze, wg badania, uznane zostały Bielsko-Biała i Tarnów.

Na podstawie rankingu „Sukces kadencji”, dostępnego na www.wspolnota.org.pl

Agnieszka Gorzkowska

MS 19/2018, 8 listopada 2018