DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Winogrona i rodzynki ani dla psa, ani dla kota!

Parę dni temu do naszej przychodni trafił piesek, który zatruł się właśnie winogronami. Winogrona i rodzynki należą do pokarmów silnie toksycznych dla psów i kotów.

Toksyna zawarta w winogronach i rodzynkach nie jest znana, ale wiadomo, że uszkadza nerki psów i kotów, prowadząc w skrajnych przypadkach do niewydolności tych narządów. Minimalna toksyczna dawka to już kilka winogron na kilogram masy ciała zwierzaka. Nie wykluczono możliwości kumulowania się toksyny w organizmie.

Rodzynek ani winogron zwierzaki nie powinny jeść również ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych (glukoza i fruktoza).  Działają one drażniąco na przewód pokarmowy i destabilizują poziom insuliny w organizmie zwierzaka. 

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w ciągu kilku – kilkunastu godzin od zjedzenia winogron lub rodzynek i są to najczęściej: brak apetytu, wymioty, biegunka, bolesność brzucha, apatia. W następnej fazie, gdy uszkodzone zostaną nerki, pojawiają się: częstomocz, odwodnienie, a następnie anuria (bezmocz) i acetonowy oddech. Badanie krwi ujawnia podwyższony poziom fosforu, potasu, kreatyniny i mocznika.

Szkodliwe właściwości wykazują nie tylko same owoce, ale również łodygi i liście gronowe.

Jeżeli podejrzewacie, że wasz pupil mógł zjeść winogrona lub rodzynki koniecznie skonsultujcie to lekarzem weterynarii.

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

 

Przychodnia Weterynaryjna

www.ursusweterynarz.pl

02-495 Warszawa-Ursus

ul. Rynkowa 5

tel. 22 245 31 07

Godziny otwarcia

pon.–pt. 9.00–20.00

sobota 10.00–14.00

niedziela 10.00–13.00