DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS: W tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim przepadła większość pomysłów

Na co zagłosowali mieszkańcy

30 września poznaliśmy projekty, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach VII edycji budżetu obywatelskiego. Warszawiacy wybrali do realizacji 359 projektów – 18 ogólnomiejskich i 341 dzielnicowych. Koszt ich wykonania wyniesie 83 mln zł z budżetu miasta. W dzielnicy Ursus do realizacji przeszły tylko 22 projekty z 65. zgłoszonych. Co wynika z tegorocznych wyników? Na jakich projektach najbardziej zależy mieszkańcom – tym, co zagłosowali?

W tegorocznej edycji oddano ponad 4 tys. więcej głosów niż w 2019 roku. Łącznie zagłosowało 109 025 mieszkańców Warszawy. Większość – 99,6% – wybierała pomysły przez Internet. Reszta wybrała tradycyjne karty papierowe. Zagłosowało więcej kobiet niż mężczyzn (62% głosujących to warszawianki, a 38% – warszawiacy). Najczęściej głosowały osoby w wieku między 35. a 44. rokiem życia – prawie 35% głosujących. Łączny udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze wiekowej głosujących stanowi aż 62,5%. Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Żoliborzu – zagłosowało tam 90 osób na 1000 mieszkańców dzielnicy. W Ursusie oddano 4267 głosów, czyli na 1000 mieszkańców przypadło 71 głosów. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w dzielnicy Śródmieście – 31, a najmniej – 10 – w Wesołej.

Duży wybór projektów związanych z zielenią i ekologią

Wertując 18 zwycięskich projektów ogólnomiejskich już można zauważyć, że niemal połowa dotyczy ochrony środowiska: głównie nasadzeń drzew i roślin, działań ekologicznych takich, jak stworzenie eko punktów w całej Warszawie. Jeden zakłada wybudowanie 10 ogrodów deszczowych przy pięciu budynkach użyteczności publicznej na terenie Warszawy. Wygrał także pomysł na rozwój kolonii jerzyków poprzez instalację 50 budek lęgowych na budynkach placówek oświatowych w pobliżu zbiorników wodnych, terenów zieleni i dużych osiedli mieszkaniowych. Trzy dotyczą budowy infrastruktury rowerowej. Jeden zakłada stworzenie sali rehabilitacyjnej dla podopiecznych schroniska na Paluchu.

Jednym z najbardziej potrzebnych społecznych pomysłów, który będzie realizowany we wszystkich dzielnicach poza Bemowem, jest Świadomy niewidomy – oznakowanie w języku Braille'a w całej Warszawie.

Za 850 000 zł oznakowane zostaną miejsca użyteczności publicznej tabliczkami z napisami w języku Braille’a – będą informowały o godzinach i dniach pracy instytucji, wskazywały klamki w drzwiach do budynków, pokoje do załatwiania spraw, numery pięter, telefony. Trzeba zaznaczyć, że tegoroczne wyniki Budżetu Obywatelskiego wywołały sporo kontrowersji i oburzenia polityków PiS, jak np. wygrana trzech toalet publicznych za prawie 2 mln zł czy niemal 700 nowych ławek również za blisko 2 mln zł. Jednak ideą jest zgłaszanie i wybieranie pomysłów przez samych mieszkańców. Widocznie takich realizacji warszawiacy potrzebują. Wciąż jednak tylko mała część mieszkańców stolicy bierze czynny udział w Budżecie Obywatelskim.

Mało projektów kulturalno-edukacyjnych i integrujących mieszkańców

W dzielnicy Ursus prawie jedną piątą wszystkich projektów stanowią te dotyczące środowiska i czystości:

1) Więcej zieleni w Ursusie,

2) Antysmogowe kwietniki miejskie w dzielnicy Ursus,

3) Czystość na trawnikach – trzy psie stacje z koszem na psie „grubsze” sprawy,

4) Altana dydaktyczna – moje spotkanie z przyrodą.

Zaskakująco sporo projektów infrastrukturalnych będzie realizowanych na potrzeby szkół: SP 383, SP 14, SP 11.

Na szczęście, nie doszło do sytuacji, że przepadły wszystkie pomysły kulturalne, edukacyjne oraz integrujące społeczność, jednak liczba tych zwycięskich jest zaskakująco niska. Realizowane będą jedynie:

1) Koncerty (nie)poważne,

2) Letnie kino plenerowe dla dzieci i młodzieży,

3) Wyprzedaże garażowe w Ursusie,

4) Wakacyjne bajki dla dzieci,

5) Warsztaty motywacyjne dla kobiet – wspomagające samorealizację kobiet w Ursusie,

6) Chcemy ratować – warsztaty z zakresu pierwszej pomocy.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w przyszłym roku uda się dokupić dla Biblioteki Publicznej w Ursusie nowości wydawnicze, e-booki i defibrylatory. Klub seniora „Promyk” zyska sprzęt komputerowy, a Dom Kultury „Kolorowa” kolejny piec do wypału ceramiki. Odbędą się także treningi sportowe dla dzieci i potrzebne konsultacje logopedyczne. Szkoda, że nie zwyciężyły takie pomysły, jak bezpłatne zajęcia z integracji sensorycznej, II Zlot Zabytkowych Traktorów, organizacja zabawy karnawałowej dla seniorów, warsztaty dziewiarskie, nagłośnienie z udogodnieniami dla osób z dysfunkcjami słuchu i reszta innych wartościowych projektów.

Według reguł Budżetu Obywatelskiego: jeśli najwięcej głosów zdobyły bardzo drogie propozycje, powoduje to, że ostatecznie na zwycięską listę trafia mniej projektów z braku przeznaczonej puli środków. I tak też stało się w tej edycji w wielu dzielnicach, także w Ursusie.


Agnieszka Gorzkowska
MS 18/2020, 8 października 2020