DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Drzewo z przekazem dla pokoleń

Mimo jesiennej aury nowy skwer pomiędzy Domem Kultury „Portiernia” a Pensjonatem socjalnym „Św. Łazarz” staje się z każdym dniem coraz bardziej zielony. W ostatnich dniach PKP PLK oraz Urząd Dzielnicy Ursus uporządkowali swoje części niewielkiego placu sąsiadującego z przejściem podziemnym na stację PKP Warszawa Ursus. Nawieziona ziemia powoli pokrywa się trawą. W pierwszy piątek października, w deszczowy poranek, kilkanaście osób wzięło dział w krótkiej, kameralnej uroczystości zasadzenia na placyku dębu dla przyszłych pokoleń w ramach VII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej 2020.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Lasami Państwowymi podjęło inicjatywę, że sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń. Jako Zarząd PTTK Oddział Ursus wybraliśmy dla tego oto dębu nazwę „Ursus” – zakomunikował uroczyście Janusz Ptasiński, jeden z pomysłodawców skromnej, jednak ważnej uroczystości. Jednocześnie, zebrani po kolei zasypywali korzenie sporych już rozmiarów młodego dębu, począwszy od Bogdana Olesińskiego – Burmistrza Dzielnicy Ursus – oraz Wiesława Krzemienia – jego Zastępcy. Następnie po łopatę sięgnął Janusz Ptasiński – Prezes Oddziału PTTK „Ursus”, Andrzej Mikołajczyk – Prezes Klubu Motorowego PTTK, Bożena Kuśmierek – Kierownik Domu Kultury „Portiernia” (obiecała czuwać nad sadzonką i o nią dbać) oraz pozostali uczestnicy uroczystości.

Będą jeszcze nowe drzewka

Od Janusza Ptasińskiego dowiedzieliśmy się, że w nadchodzącym roku w terminie wskazanym przez Urząd Dzielnicy Ursus dojdzie do uroczystego nadania imion nie tylko dla dopiero co zasadzonego dębu. Pojawi się także 7 towarzyszy, a właściwie… towarzyszek – innych gatunków drzewek. Liczba nieprzypadkowa – ma nawiązywać do historii dzielnicy, czyli słynnego Posagu 7 Panien, który stał się znakiem fabrycznym (w 1907 roku kierując się „modą na Sienkiewicza” zmieniono P7P na „Ursus”). Ponad 100 lat temu tyle właśnie panien oddało posagi na „rozkręcenie” fabryki swoich ojców. „Panny” – Hanna, Jadwiga, Wanda, Helena, Stanisława, Eliza i Aniela – będą symbolizowane prawdopodobnie przez wiśnie ozdobne. Pod nadzorem Wiesława Krzemienia i przy udziale Wydziału Ochrony Środowiska, w pobliżu drzew, ma pojawić się dodatkowo w przyszłym roku kamień z terenów pofabrycznych. Obecnie obok dębu widnieje drewniana tabliczka z informacją sygnowaną logotypami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Lasów Państwowych.

Agnieszka Gorzkowska

MS 18/2020, 8 października 2020