DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Marcin Wicha

Wielokrotnie nagradzana książka Marcina Wichy, z zawodu grafika, to krótkie impresje wspomnieniowe. Autor porządkuje rzeczy po śmierci matki – pamiątki, zdjęcia i przede wszystkim książki. Każdy przedmiot wywołuje osobne wspomnienia, które stopniowo przybliżają czytelnikowi jej obraz.

Życie tej niezwykle silnej i charakternej kobiety naznaczone było powojennym antysemityzmem, niespełnioną obietnicą lepszego życia i codzienną walką o normalność. Relacja autora z matką nie była łatwa, z tekstu przebija jednak czułość, pozbawiona tak popularnego dziś sentymentalizmu.

Wicha podejmuje tu także temat żydowskiej tożsamości, żałoby oraz historii swojej rodziny.

Książka została pozytywnie przyjęta przez krytykę, a jej autor otrzymał za nią m. in. Paszport „Polityki”, Nagrodę Literacką NIKE oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Historia przemocy”

Eduard Louis

To druga autobiograficzna powieść młodego i dobrze zapowiadającego się francuskiego pisarza. Wydarzenia pewnej wigilijnej nocy zmienią całe życie młodego paryżanina, wracającego wieczorem do domu.

W swojej książce Louis skupia się przede wszystkim na relacji sprawca-ofiara oraz na konsekwencjach przemocy. Oprócz jej wnikliwej analizy prezentuje nam również obraz współczesnego Paryża, do którego uciekł bohater pochodzący z opresyjnej, zubożałej francuskiej wsi. Wzajemne uprzedzenia, stereotypy, ubóstwo, nierówności klasowe wyłaniają się praktycznie w każdej retrospekcji, a sama opowieść jest relacją z koszmaru, który odciska swój ślad na reszcie życia Eduarda.

Ta niezwykle poruszająca anatomia przemocy powinna być lekturą obowiązkową dla tych, którym tak łatwo przychodzi bagatelizowanie cudzych krzywd. Warto wiedzieć z czym mierzy się ofiara, która nawet jeśli przeżyje, to właściwie nigdy już nie odzyska całkowitej równowagi.

Mity polskiego września 1939”

Sławomir Koper, Tymoteusz Pawłowski

Autorzy tej popularnonaukowej publikacji próbują się zmierzyć z mitami i legendami, którymi z biegiem lat obrosły wydarzenia wojny 1939 roku. Weryfikują fakty i opinie na temat głównych wydarzeń i postaci. Stają w obronie polskiej armii i generała Rydza-Śmigłego. Stawiają i obalają hipotezy, na przykład taką czy sojusz z Niemcami byłby korzystny dla Polski?

Czasem odnosi się wrażenie, że niektóre rozdziały pisane są pod z góry założoną tezę, brakuje w nich głębszej analizy. Mimo że nie wszystkie teorie autorów są przekonujące, książkę czyta się z zaciekawieniem. Stanowi ona dobre uzupełnienie wiedzy historycznej, którą czytelnik odświeża sobie w trakcie lektury, a także rewiduje własne zapatrywania na temat powszechnie znanych faktów.

Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 17/2020, 24 września 2020

Wszystkie wyżej wymienione pozycje są dostępne w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, przy ul. Plutonu AK „Torpedy” 47.