DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

KULTURA wygrywa z pandemią

My cały czas pamiętamy o kulturze, bo naród, który zapomni, to naród, który ginie – tymi słowami wiceburmistrz Dzielnicy Ursus, Wiesław Krzemień rozpoczął 6 września 2020 r. w Parku Czechowickim imprezę inaugurującą kolejny sezon kulturalny. Całość poprowadziła Aleksandra Magierecka, była Naczelnik Wydziału Kultury UD Ursus. Stoiska z prezentacją swoich zaplanowanych na ten sezon działań przygotowały Biblioteka Publiczna Dzielnicy Ursus i Ośrodek Kultury „Arsus”. Na terenie przed muszlą koncertową odbywały się też gry, konkursy i zabawy dla dzieci. Prezentowano również projekty mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

FUNDACJA DLA URSUSA wystawiła swój namiot, wokół którego gromadzili się byli uczestnicy strajków 1976 i późniejsi działacze „Solidarności”. Była też wystawa wielkoformatowych zdjęć z tamtego okresu, w ogromnej większości słynnego ursuskiego kronikarza i fotografa – Ireneusza Barskiego. Alicja Szot, Stanisław Piecyk i Jerzy Kaniewski wystąpili na scenie. Stanisław Piecyk opowiedział krótko o początkach i organizacji „Solidarności”, o pierwszym, prowadzonym przez niego, walnym zjeździe delegatów w Ursusie w grudniu 1980 r., na którym zostały wybrane władze. Zachęcił też do lektury swoich najnowszych książek: „W tyglu Ursusa” i „Sinusoida życia”. Jerzy Kaniewski przedstawił działalność stowarzyszenia „Signa Temporum” (Znaki Czasu). Alicja Szot, jedna z czołowych ówczesnych działaczek, podziękowała dyrektorowi OK „Arsus”, Bogusławowi Łopuszyńskiemu, za wsparcie ich aktualnej działalności i użyczanie przestrzeni na różne projekty.

W IMIENIU BIBLIOTEKI na scenie wystąpiły: Dyrektor Agnieszka Proszowska, wicedyrektor Lidia Romanowska, kierowniczki filii: „Niedźwiadek”, „Skorosze”, „Gołąbki” i bibliotekarki. W prezentacji udział wziął także Tadek – maskotka z biblioteki „Niedźwiadek”, na którego pytania o stan przygotowań i plany biblioteki odpowiadała dyr. Proszowska.

PREZENTACJĘ OK „ARSUS” rozpoczął Dyrektor Bogusław Łopuszyński. Zaprezentował Ośrodek jako najstarszą i największą instytucję Kultury w Warszawie. W tym roku minęło 70 lat od wybudowania przy ul. Traktorzystów budynku „Arsusa”, jako zakładowego Domu Kultury fabryki traktorów. – Z powodu pandemii ominęły nas w tym roku wielkie spotkania z mieszkańcami, jak Disco Ursus, Mazowiecki Festiwal Orkiestr Dętych, Dni Ursusa czy Pożegnanie Lata, które w ubiegłych latach gromadziły nawet tysiące osób nie tylko z terenu dzielnicy, ale my działamy dalej. Nasze placówki są otwarte od 15 czerwca, kiedy tylko wydano zgodę na, co prawda ograniczoną, działalność. „Arsus” zaprasza do Galerii Ad-Hoc, w weekendy zapraszamy do kina „Ursus”. W sali kinowej będą odbywały się imprezy – oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Będzie występ Michała Bajora, będą inne występy zespołów, klubów seniora. Od października wracają czwartkowe spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na Niedźwiadek powrócił Dom Kultury „Miś – nowoczesny, doskonale wyposażony, w nowym lokalu. Zapraszamy do „Kolorowej” przy ul. Sosnkowskiego i do „Portierni” z Izbą Tożsamości – powiedział dyrektor. Kierownicy: DK „Kolorowa” – Elżbieta Zdanowska-Cozac, DK „Miś” – Paweł Wyrzykiewicz i DK „Portiernia” – Bożena Kuśmierek opowiedzieli szczegółowo o ofercie ursuskich domów kultury.

W „KOLOROWEJ” od 20 lat działa zespół „Stop & Go”, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, który wychował wiele pokoleń dzieci i młodzieży. Młodzieżowa Akademia Filmu i Aktorstwa (MAFiA) umożliwia młodym ludziom realizowanie swoich pasji i przygotowuje ich do szkół filmowych. Działają też m.in. pracownia ceramiki, szkółka szachowa Andrzeja Kądziołki i Mat Planeta dla miłośników matematyki. Najnowsze kulturalne miejsce – „PORTIERNIA” oferuje naukę gry na licznych instrumentach, fitness, zumbę, karate, tenis stołowy, warsztaty kulinarne i fotografii artystycznej, eksperymenty chemiczne i drukowanie 3D. Jest też klub podróżnika, są spotkania brydżowe, wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Otwarte zostało Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL). Grupa musicalowa „Phantasia” do grup wokalnych, muzycznych i tanecznych zaprasza mieszkańców w każdym wieku, od maluchów do osób dorosłych.

IZBA TOŻSAMOŚCI URSUSA. Izbę prowadzi samodzielnie niezwykła osoba, Agnieszka Gorzkowska. Placówka na terenie Ursusa istnieje ponad trzy lata, obecnie w historycznym budynku, jakim jest „Portiernia” (kiedyś główne wejście do ZM URSUS). – Mamy bardzo ciekawe zbiory, pamiątki, archiwalia, z których korzystają osoby piszące prace magisterskie, pasjonaci i badacze. Prowadzimy działalność edukacyjną dla dzieci, przyjmujemy wycieczki, organizowaliśmy cieszące się ogromnym zainteresowaniem spacery historyczne dla mieszkańców, nie tylko Ursusa – opowiadała pani Agnieszka. Niestety, władze dzielnicy nie są w stanie znaleźć odpowiedniego pomieszczenia na wartościowe i stale powiększające się zbiory (sala jest wykorzystywana również do innych celów – imprezowych), nie mówiąc o wyposażeniu sprzętowym i co najmniej jednej osobie więcej do pracy.

DOM KULTURY „MIŚ” to przede wszystkim seniorzy, chociaż jest też szeroka oferta zajęć dla dzieci i młodzieży. 120 seniorów stworzyło spośród siebie świetną kabaretowo-teatralną grupę „Misiaki”. Obecnie jej skład stanowi 5 kobiet i 2 mężczyzn. Seniorzy zapraszają kolejne osoby, szczególnie panów, chcących śpiewać, tańczyć, przedstawiać skecze. Dyrektor Łopuszyński zakończył festyn hasłem: – „Bądźcie z kulturą, kultura się liczy!”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 17/2020, 24 września 2020