DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

II Półmaraton „LASY NAD UTRATĄ” i bieg na 5 km

W słoneczną niedzielę, 13 września, w Otwartej Strefie Rekreacji przy Zalewie w Komorowie, zgromadzili się miłośnicy i sympatycy biegania. Tego dnia odbyła się II edycja Półmaratonu „Lasy nad Utratą” i bieg na 5 km. Na imprezę zapraszali: Wójt Gminy Michałowice – Małgorzata Pachecka, Stowarzyszenie Przyjazne Jutro oraz Komandor Biegu – Radosław Chlebicki. Zainteresowanie było bardzo duże.

Docierając z różnych stron w kierunku miejsca, gdzie usytuowano start i metę zawodów, mijało się po drodze sznury zaparkowanych samochodów, którymi można było dojechać tylko do określonych miejsc. Pieszo i rowerem można było dotrzeć bez żadnych ograniczeń. Start biegu na 5 km zaplanowano na godz. 10.00, a półmaratonu godzinę później. Na trasę 5-kilometrową wyruszyło 114 uczestników, do półmaratonu (21,0975 km) stanęło 225 biegaczy. Trasa w większości prowadziła przez Las Chlebowski. Uczestnicy półmaratonu mieli tam do pokonania 4 pętle o długości 4,58 km.

Po raz drugi

Impreza odbywała się po raz drugi. Miesiąc pozostał bez zmian – wrzesień, w ubiegłym roku było to tydzień później. Termin ten jest dla organizatorów dogodny i nie zamierzają go zmieniać. O frekwencję zapytaliśmy Komandora Biegu – Radosława Chlebickiego: – Zainteresowanie w tym roku jest nieco większe niż w ubiegłym, ale należy zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku było to połączenie dwóch imprez. Pierwsza to „Aktywny Komorów”, którą organizował zarząd osiedla Komorów, a druga - Bieg na 5 km i półmaraton „Lasy nad Utratą”. Obie odbywały się jednocześnie. W tym roku, ze względu na przepisy związane z pandemią, nie mogliśmy połączyć tych 2 eventów. Zawody przenieśliśmy nad Zalew, ale tutaj jest równie pięknie, jak na Placu Paderewskiego, więc tę zmianę możemy odbierać pozytywnie. Zainteresowanie byłoby jeszcze większe, ale obowiązują nas limity uczestników. W tym roku przyjęlibyśmy więcej zapisów niż w zeszłym, pomimo, że ubiegłoroczny był sponsorowany w całości przez gminę, i nie było opłaty startowej. W tym roku takową mamy, ale bardzo niską – 30 zł, nie wiem, czy jakikolwiek półmaraton ma taką. Staramy się wypromować ten bieg, by w kolejnych latach liczba uczestników przekroczyła 500 osób. W ubiegłym roku było ponad 280 osób, ale bieg był bezpłatny i nie było limitu przyjmowanych osób.

Przybliżyć lasy nad Utratą

Organizatorom przyświecało nie tylko zorganizowanie wydarzenia sportowego, połączono je z promocją gminy. Wójt Michałowic – Małgorzata Pachecka: – Półmaraton zrobiliśmy dlatego, że chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom, bliższym i dalszym, lasy nad Utratą. Pierwsza edycja była cudowna. Było chłodniej, dużo osób przyjechało z zewnątrz, z innych miejscowości. Nie wiedzieliśmy, co się wydarzy. Okazało się, że to fantastyczny pomysł, który gromadzi bardzo wiele osób i w sumie je łączy. Mamy tutaj fajne tereny, które są jeszcze terenami dziewiczymi, niezagospodarowanymi i chcielibyśmy, żeby takie zostały. Jesteśmy dość specyficzną gminą – długą i wąską. Między najdalszymi miejscowościami jest dobre 10 km i nie każdy nawet wie, ze te lasy tutaj są i są takie fajne. Pierwszy półmaraton i bieg na 5km przy okazji tego półmaratonu, tak naprawdę były promocją tego miejsca, i będziemy tę myśl kontynuować. Jest to po prostu fajne wydarzenie na poziomie sportowym, towarzyskim i na poziomie budowania kapitału społecznego – to dobra inicjatywa.

Logistyka

Przygotowanie takie wydarzenia wymaga odpowiedniej logistyki. Osoby, które zjawiły się tego dnia nad Zalewem i na trasach biegowych, mogły zobaczyć świetnie zorganizowaną imprezę. Małgorzata Pachecka: – Zabraliśmy się do tego dość profesjonalnie i już w zeszłym roku nawiązaliśmy współpracę z naszym nadleśnictwem – Chojnów i znaleźliśmy bardzo dużo zrozumienia. Pomogło to, że nadleśniczy jest wytrwałym biegaczem, uczestniczy w maratonach i półmaratonach. Ale przede wszystkim mamy biegaczy w naszej gminie, m.in. Radosława Chlebickiego – który od samego początku jest Komandorem Biegu. Dzięki niemu, od samego początku, jest to impreza profesjonalna. Przy przygotowaniach do biegu na co dzień pracuje 40 wolontariuszy, ale jest też wielu sympatyków, którzy przyłączają się w dniu zawodów.

Komandor biegu

O zadaniach Komandora Biegu opowiedział nam Radosław Chlebicki: – Komandor odpowiada przede wszystkim za stronę sportową: za klasyfikację, jest sędzią głównym zawodów i musi trzymać pieczę nad trasami biegowymi. Zadaniem komandora jest, żeby żaden biegacz na trasie się nie zgubił. To nie jest łatwe zadanie – oznaczyć trasę i zadbać, by nikt nie pozdejmował oznaczeń, bo może to spowodować bardzo poważne konsekwencje. Pomocni są wolontariusze. Znakowanie odbywa się w sobotę po południu i w nocy – jest bardzo czasochłonne. W ubiegłym roku robiliśmy to do godz. 3.00 w nocy, a teraz do godz. 23.00 i od 5.00 – zdążyliśmy ze wszystkim.

Współpraca z nadleśnictwem

Przy organizacji biegu niezbędna jest współpraca z leśnictwami i nadleśnictwem. Radosław Chlebicki: – Mamy taką umowę ramową z nadleśnictwem, która umożliwia nam bieganie po lasach. Nadleśnictwo otwiera szlabany, udostępnia drogi wewnętrzne, pożarowe, obkasza trasy biegowe, usuwa zwalone drzewa - to jest bardzo duża pomoc. We współpracy z leśnictwami i nadleśnictwem, w ubiegłym roku utworzyliśmy prawie 20 km ścieżek biegowo-rowerowych i do nordic-walkingu, bazując na naszych pięknych terenach leśnictwa Sękocin i Podkowa Leśna,. Mieliśmy w planie w tym roku zrobienie ścieżki rowerowej z Komorowa do Podkowy Leśnej, ale pandemia nam przeszkodziła – a trasa jest wyjątkowo piękna.

Ekobrygada

W przyjaznych relacjach z leśnictwami i nadleśnictwem pomaga organizatorom zaangażowanie w utrzymanie czystości w lasach. W gminie Michałowice, z inicjatywy Pani Wójt, zawiązała się grupa zapaleńców o nazwie „Ekobrygada”, która postawiła sobie za cel posprzątanie całej gminy do 2022 r. Radosław Chlebicki: – Kto był dzisiaj w lesie Chlebowskim, to widział, że jest wyjątkowo czysto. Dzięki temu możemy liczyć na życzliwe podejście nadleśnictwa, gdyż mamy własny wkład w stan lasu – organizujemy, we współpracy z gminą, akcję – „Spacer z workiem”. „Ekobrygada” – wskazuje miejsca, gdzie składa zebrane śmieci, a gmina je zabiera i oddaje do sortowni odpadów. Tak samo dzieje się w gminie Nadarzyn, z którą współpracujemy. Na naszym biegu fragment trasy biegnie wzdłuż granicy gmin: naszej – Michałowice i Nadarzyn. W biegu uczestniczą też biegacze z tej gminy. „Ekobrygada” jest uczestnikiem regulaminowym półmaratonu i dba porządek na trasach biegowych w dniu zawodów.

Rozbiegane Michałowice

W obu biegach uczestniczyli zawodnicy należący do gminnej grupy biegowej „Rozbiegane Michałowice”. To ok. 40 osób, które systematycznie od 3 miesięcy wspólnie pokonują kilometry na cotygodniowych treningach organizowanych przez Gminę Michałowice. Wójt Gminy: – W czerwcu ruszyły dwie grupy biegowe – zaawansowana, która wie, na czym polega bieganie i chce swoje techniki ćwiczyć i doskonalić, oraz grupa, która dopiero zaczęła. Obie grupy spotykają się raz w tygodniu i biegają. Treningi potrafią dać w kość, ale jest to kawał zdrowej i pozytywnej energii. Uczestników grupy można było rozpoznać po żółtych, widocznych z daleka i zwiększających bezpieczeństwo koszulkach z charakterystycznym logo.

Odniesienie do historii

Organizatorzy biegu postanowili w ciekawy sposób zwrócić uwagę na wydarzenia związane z historią Polski. Radosław Chlebicki: – Bieg i półmaraton odnoszą się do wielkich wydarzeń historycznych. W ubiegłym roku celebrowaliśmy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i przyznaliśmy nagrody za 75 miejsce w półmaratonie i biegu na 5 km – były to pakiety otrzymane od sponsorów i Muzeum Powstania Warszawskiego. To miła niespodzianka, że nagrody dostają nie tylko najlepsi. W tym roku mamy dwie nagrody za 100 miejsce – są nimi plakaty do filmu „1920 Bitwa Warszawska” z autografem autora – znanego grafika i plakacisty - Andrzeja Pągowskiego.

Konferansjer

Wśród wielu elementów, o które dbają organizatorzy imprez, takich jak dzisiejsza, jest konferansjer – czyli osoba, która całość w atrakcyjny sposób poprowadzi. Tu również było profesjonalnie. Prowadząca zawody, Aleksandra Stembnowska-Bodnar, w bardzo aktywny sposób, ze znajomością tematyki związanej z bieganiem, uczestniczyła w kolejnych punkty programu. Rozmową z organizatorami przybliżyła historię dzisiejszych zawodów, poprowadziła rozgrzewkę dla uczestników półmaratonu. Chwilę po minięciu linii mety udało jej się porozmawiać ze zwycięzcą półmaratonu – Tomaszem Mikulskim. Dowiedzieliśmy się, m.in. czy bieganie po lesie pomagało mu, czy utrudniało bieg. – Mi to pomagało, przygotowywałem się „pod Krynicę”, która się jednak nie odbyła w terminie. Chciałem ten górski bieg pobiec, więc teraz bardzo dobrze mi się biegło. – A kilometraż tygodniowy? – W najcięższym okresie to tak 140 robiłem, a ostatnio poprawiałem szybkości, tak, że: 70, 60, nawet 50…

 Wyniki

Bieg na 5 km – kategoria Open:

Kobiety:

1. KUCZYŃSKA Magdalena 00:22:04

2. RZEPECKA-GONTAR Anna 00:23:42

3. NIEDZIÓŁKA Małgorzata 00:24:56

Mężczyźni:

1. DUTKIEWICZ Maciej 00:17:25

2. DĄBROWSKI Łukasz 00:19:07

3. TOMCZAK Marcin 00:19:17

Kategoria: mieszkańcy Gminy Michałowice: Magdalena Kuczyńska i Jan Walczak
Półmaraton – kategoria Open:

Kobiety:

1. BEREZNOWSKA Patrycja 01:32:29

2. GAIK Paulina 01:33:07

3. PRUGAR FUKOWSKA Paulina 01:34:39

Mężczyźni:

1. MIKULSKI Tomasz 01:15:24

2. PEGO FERNANDEZ 01:20:19

3. MIEDZIEJEWSKI Andrzej 01:20:52

Kategoria: mieszkańcy Gminy Michałowice: Aneta Wikłacz i Artur Badysz

Społeczeństwo obywatelskie

Panią Wójt – Małgorzatę Pachecką zapytaliśmy, czy był moment wahania – zorganizować bieg, czy nie? – Działamy, bo wyszliśmy z założenia, że pomimo tej sytuacji żyć trzeba, i trzeba żyć dobrze. Lepiej jest poświęcić swój czas i energię na zapewnienie bezpieczeństwa, niż po prostu obcinać wszystkie aktywności, zamykając się w domach. Jeżeli chcemy być społeczeństwem obywatelskim, chcemy utrzymywać ze sobą jakieś więzi społeczne, to po prostu musimy mieć miejsca, gdzie będziemy razem, i tego typu wydarzenie, jak ten półmaraton, jest taką możliwością. Za tydzień będziemy mieć inne sportowe wydarzenie – „Dzień z golfem” w Sokołowie… Będziemy się starali, żeby nasze aktywności kulturalne i sportowe były na zewnątrz, na świeżym powietrzu, co nie oznacza, że kompletnie rezygnujemy z aktywności w sali multimedialnej Urzędu Gminy – one się też odbywają, tylko przy dużo mniejszej widowni. Świeże powietrze, otwarta przestrzeń daje mieszkańcom większą możliwość uczestnictwa w takich wydarzeniach, a z drugiej strony jest to poniekąd takie dobre myślenie o artystach, którzy są wtedy w stanie dać nam to, co jest dla nich ważne – swój talent… – rozwinęła swoją odpowiedź Małgorzata Pachecka.

Informacje o wydarzeniach organizowanych przez gminę można znaleźć na jej stronie i Facebooku.

Szczegółowe wyniki biegu na 5 km: https://wyniki.datasport.pl/results3253/

Szczegółowe wyniki półmaratonu: https://wyniki.datasport.pl/results3254/

Serdecznie dziękuję

lokalnym przedsiębiorcom – fundatorom wszystkich nagród dla uczestników II Półmaratonu „LASY NAD UTRATĄ” i biegu na 5 km:

Specjalistycznemu Centrum Rehabilitacji VITA, ul. Przeskok 3, lok. 20, 05-800 Pruszków;

Aptece Ostoja, ul. Berylowa 34, 05-806 Komorów;

Aptece Centralnej, ul. Jesionowa 40, 05-816 Michałowice;

Centrum Ubezpieczeń Justyna Kwiatkowska, ul. Jesionowa 5B, 05-816 Michałowice;

Piekarni Pych, ul. Jesionowa 19, 05-816 Michałowice;

Progress - Polskiej Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o., ul. Chopina 17, 05-806 Komorów;

Restauracji Magazyn 5, ul. Jesionowa 1E lok. 4, 05-816 Michałowice;

Thalgo POLAND Sp. z o.o., ul. Szkolna 12, 05-816 Michałowice

oraz wszystkiM, którzy brali czynny udział w przygotowaniu i przebiegu wydarzenia:

Komandorowi biegu – Radosławowi Chlebickiemu;

Współorganizatorowi – Stowarzyszeniu Przyjazne Jutro;

Wolontariuszom ze szkół podstawowych w Michałowicach, Komorowie oraz Nowej Wsi, którzy spisali się na medal (łącznie zaangażowanych było 50 osób);

Funkcjonariuszom z Komisariatu w Regułach, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników biegu;

Nadleśnictwu Chojnów za przygotowanie trasy biegowej w lesie;

Panu Sołtysowi Edwardowi Chruściakowi oraz Paniom z Koła Kobiet Kreatywnych w Suchym Lesie, którzy dopingowali i dbali o uczestników na punkcie żywieniowym;

Stowarzyszeniu Ekobrygada – za uprzątnięcie trasy biegowej.

Wójt Gminy Michałowice Małgorzata Pachecka

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 17/2020, 24 września 2020