DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ekologiczne pojazdy w Piastowie

Na terenach sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piastowie, 16 września 2018 r., w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się piknik ekologiczny.

Burmistrz miasta Grzegorz Szuplewski, który w swoich działaniach kładzie duży nacisk na ekologię, czyste powietrze, a co za tym idzie termomodernizację budynków i elektryfikację środków transportu był obecny od początku do końca na imprezie i z zainteresowaniem i znajomością tematu oglądał ekspozycję i rozmawiał z wystawcami.

Swoją działalność zaprezentowały firmy, zajmujące się usługami i produkcją właśnie w tym zakresie. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in.: samochód Renault Twingo przerobiony na pojazd elektryczny z silnikiem o mocy 20 kW i z baterią 14 kW, która wystarcza do przejechania ok. 140–150 km. Jak informował przedstawiciel firmy, są w stanie zelektryfikować każdy pojazd, ale łączy się to z dość wysokimi kosztami. Były też samochody rekreacyjne z silnikiem 15 kW i baterią 10 kW mogące przejechać ponad 100 km, w których pełne ładowanie baterii trwa 5–6 godzin oraz trójkołowy samochód SAM RE-Volt – pierwszy seryjnie produkowany pojazd elektryczny w Europie. Duże zainteresowanie wzbudzał bezemisyjny, cichy skuter Vectrix, będący już w seryjnej produkcji. Firma zajmuje się napędem do pojazdów. Produkuje silniki, łączy je z falownikami i montowane są do tego baterie, które powstają na miejscu w Piastowie.

Pan Sebastian z grupy CDE poinformował o współpracy swojej firmy z Piastowem w obszarze działań ekologicznych, energetycznych, dążących do poprawy życia mieszkańców. Zauważył, że od nas zależy, jak będziemy żyć teraz i w przyszłości. Możemy na to wpływać poprzez poprawę powietrza, którym oddychamy, kreację otoczenia, w którym żyjemy, jak również dzięki technologiom służącym tym celom. Na to składa się redukcja niskich emisji, działania termoizolacyjne, elektromobilność. W Piastowie to już się dzieje. Prowadzone są m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii. Te działania skutkują tym, że będziemy lepiej żyli, zdrowiej jedli, pili czystą wodę, oddychali czystym powietrzem.

Swoje stoiska zaprezentowały również: Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie, Piastowskie Archiwum Miejskie i Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie. Muzeum przedstawiło w swojej ekspozycji pojazdy i urządzenia, wyprodukowane wiele lat przed erą elektryfikacji środków transportu.

Dzieci miały do dyspozycji wielkie dmuchane zabawki. Mogły również wziąć udział w ekologicznym konkursie z nagrodami.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 17/2018, 11 października 2018