DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wielki sukces szachistów UKS „Czternastka”

O tym, że klub UKS „Czternastka” ma wielu uzdolnionych szachistów, a systematyczna praca prowadzona przez trenera Andrzeja Kądziołkę, począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, przynosi dobre owoce w turniejach rozgrywanych w kraju i za granicą, oraz że klub zaliczany jest do czołówki szachowej Mazowsza, pisaliśmy już kilkakrotnie na naszych łamach. Szachiści z Ursusa biorą udział i odnoszą sukcesy nie tylko w turniejach lokalnych, ale także regionalnych oraz krajowych rangi mistrzostw Polski. Trzy lata temu UKS „Czternastka” zadebiutował w I lidze juniorów, a w tym roku, po raz pierwszy uczestniczył w zawodach Ekstraligi – i od razu z ogromnym sukcesem – drużyna zajęła 2 miejsce!

Ekstraliga. Ekstraliga, czyli Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów to zawody, w których bierze udział dziesięć najlepszych drużyn w Polsce. Każdy zespół składał się z 6 zawodników: 2 juniorów starszych do 18 lat, 2 juniorów młodszych do 14 lat, dziewczyna starsza do 18 lat, dziewczyna młodsza do 14 lat. Grają w swoich kategoriach. Każdy grał z każdym, czyli trzeba było rozegrać po dziewięć partii. Tegoroczne rozgrywki odbyły się w Ustroniu, w dniach 31.07–09.08. Rywalizowali zawodnicy Ekstraligi oraz I Ligi. Żeby awansować do najwyższej klasy rozgrywek trzeba awansować z I ligi – wchodzą dwa pierwsze zespoły. W ubiegłym roku UKS „Czternastka” zajął 3 miejsce i w tym roku miał walczyć o awans, ale okazało się, że wycofała się jedna z drużyn: Katowice-Szopienice, której nie udało się skompletować składu, i UKS „14” weszła na jej miejsce. Trener UKS „Czternastka” – Andrzej Kądziołka: – Ucieszyliśmy się, bo wiedzieliśmy, że na pewno dobrze wypadniemy – beniaminek zawsze jest groźny. Mieliśmy bardzo dobry skład i atmosferę. Przed turniejem mówiono, że o wynikach zadecydują niuanse. U nas była super rewelacyjna atmosfera i wola walki, zawodnicy wszystko z siebie dali. Jak nie wyszło jednemu, to drugi łatał dziurę. Gdzie indziej presja była niesamowita, a u nas nie było żadnej, ale znaliśmy swoja wartość i mieliśmy doskonały skład. Jakub Fus (kapitan drużyny) i Jonasz Baum – to zawodnicy z czołówki, Marysia Malicka (przyszła do nas z Polonii Warszawa), Zuzia Rejniak, Przemek Zdybel, Jakub Janeczko i Szymon Pancewicz.

Atmosfera i wola walki. Andrzej Kądziołka: – Drużynowe Mistrzostwo Polski to jedna z najbardziej prestiżowych imprez. Turniej był bardzo wyrównany. Partie trwały nawet po 4–5 godzin – szachy klasyczne. Grało 10 zespołów. Zgłaszani są zawodnicy rezerwowi – my mieliśmy jednego. Można wtedy zaskoczyć składem, jest też szansa, żeby któryś z zawodników odpoczął. Niepotrzebnie zgubiliśmy punkty z drużynami, które spadły. Z Chylicami przegraliśmy kompletnie wygrany mecz – to wypadek przy pracy. Nikt nikomu nic nie mówił po tej porażce. W innych zespołach po porażkach były awantury, które psuły atmosferę. Później ze Śródmieściem Wrocław zremisowaliśmy, a dalej daliśmy już koncert gry – wszystkie czołowe drużyny o wyrównanych składach ograliśmy 4:2. Szczególnie zmotywowani byliśmy na mistrza – Czarną też ograliśmy 4:2 – mają u siebie byłego naszego zawodnika – Tymoteusza Czernka. Czarna ma w składzie prawie samych mistrzów Polski, finansuje im wyjazdy na mistrzostwa świata, Europy. UKS „Czternastka” takich możliwości nie ma.

Mistrzem Ekstraligi została drużyna LKSz GCKiP Czarna, która zdobyła 14 pkt. Srebrny medal wywalczyła drużyna UKS Czternastka Warszawa (13 pkt), a brązowy – MKSz Rybnik (11 pkt). Do I ligi spadły drużyny KS Laura Chylice oraz MUKS MDK Śródmieście Wrocław. Indywidualnie Maria Malicka zdobyła złoty medal, Jakub Fus srebrny, a Zuzanna Rejniak brązowy.

Promocja Ursusa. Wicemistrzostwo Polski to historyczny sukces promujący Dzielnicę Ursus m.st. Warszawy na tak wysokim szczeblu rozgrywek. W Polskim Związku Szachowym zarejestrowanych jest 600 klubów skupiających kilkadziesiąt tysięcy zawodników. Zespół UKS Czternastka od lat jest w czołówce szachowej na Mazowszu, ale oprócz trenera Andrzeja Kądziołki i zawodników nikt nie wierzył, że drużyna może odnieść sukces na arenie krajowej. Sukces jest tym większy, że klub dysponuje bardzo skromnym budżetem w porównaniu z pozostałymi drużynami, które brały udział w zawodach. Aktualny sukces drużyny UKS Czternastka nie byłby możliwy bez wsparcia Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy oraz Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Sponsor. Warunkiem odnoszenia kolejnych znaczących sukcesów jest wsparcie finansowe, bez którego jest to bardzo trudne. Andrzej Kądziołka: – U nas w klubie jest aktywnych 60 zawodników, dla porównania – w „Czarnej” jest ok. 20. Mamy coraz więcej talentów. Nie grozi nam , że jak czołowy zawodnik odejdzie, to nie będziemy mieli zawodników. U nas tworzymy kolektyw, nie promujemy jednego zawodnika. Po lidze byliśmy na wyjeździe, też w Ustroniu – 26 osób. Dzieci chcą grać coraz więcej, obozy kosztują. U nas głównymi sponsorami są rodzice. My jesteśmy klubem, który właściwie egzystuje ze składek. Jest Fundacja Wspierania Szachów, ale to, co zbierzemy z 1 procenta to kropla w morzu. Wcześniej pomagał nam „Ebejot”, który praktycznie w Ursusie już nie działa. Żeby zawodnik się rozwijał, to rodzic, sponsor, klub – to obojętnie – musi mieć finansowanie. Jednorazowo otrzymaliśmy za ubiegłoroczne sukcesy (punkty ogólnopolskie) środki finansowe od Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy. Pieniądze dajemy dla dzieci. Żeby mieć możliwość wystąpienia o pieniądze do miasta czy dzielnicy potrzeba 20 procent wkładu własnego, a my takowego nie mamy. Dlatego tak bardzo potrzebny jest klubowi sponsor…

Szachy a koronawirus. Nie mogło zabraknąć pytania: Jak koronawirus wpłynął na zajęcia i turnieje szachowe?

Andrzej Kądziołka: – Na początku marca wszystko padło. Ostatni turniej jaki zorganizowaliśmy to Mistrzostwa Ursusa Kobiet 8 marca. Potem miasto zgodziło się na zajęcia on-line (prowadził Piotr Murdzia – raz w tygodniu). W lipcu dzielnica dała mi zajęcia on-line z dziećmi młodszymi z Ursusa– przez Zoom – nie ma limitu uczestników. Pokazuję partie, tłumaczę , pytam… Teraz będzie prowadził Piotr Murdzia (raz w tygodniu – 3 godziny). Turnieje zaczęły się od WOM w lipcu – reżim, dezynfekcja, maseczki (przy planszy już nie są obowiązkowe), maksimum 150 osób na sali, kibice na korytarzu w maseczkach. Zagraliśmy rewelacyjnie… Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będziemy grali w Ekstralidze, mieliśmy w I lidze walczyć o awans. Teraz jest natłok imprez. W październiku zawody 2 ligi – liczymy na awans do pierwszej. Od początku września wracamy do zajęć stacjonarnych – to pierwsze zajęcia od marca.

Zajęcia szachowe. Zajęcia szachowe w Klubie UKS „Czternastka” w roku szkolnym 2020/2021 będą się odbywać w Domu Kultury „Kolorowa” oraz w Szkole Podstawowej nr 14, w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Zajęcia dla grupy początkującej odbywają się tylko stacjonarnie, a zajęcia dla grupy zaawansowanej on-line i stacjonarnie. Ze względu na pandemię COVID-19 w DK „Kolorowa” wprowadzono limit 10 osób, które mogą uczestniczyć jednocześnie w zajęciach prowadzonych w jednej sali. Nie ma limitów w SP nr 14. Dzieci na zajęciach nie muszą zakrywać twarzy. Opiekunowie nie mogą przebywać w salach, w których odbywają się zajęcia. Uczestnictwo w zajęciach grupy zaawansowanej on-line możliwe po kontakcie z prowadzącym.

Harmonogram zajęć dla grup początkującej i zaawansowanej oraz wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie: uksczternastka.org.pl

Życzenia. Szachistom UKS „Czternastka” życzymy sukcesów w nadchodzących turniejach, a klubowi znalezienia sponsora, żeby móc pielęgnować to, co udało się dotąd stworzyć.

Wojciech Grzesik

MS 16/2020, 10 września 2020

Zdjęcie udostępnili: Justyna Kotkowska (prezes Fundacji Wspierania Szachów w Ursusie) i Andrzej Kądziołka (trener UKS „Czternastka” w Ursusie)