DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kino Retro dla wszystkich.
Międzypokoleniowe bezpłatne pokazy w Ursusie

Kino Retro. Międzypokoleniowe bezpłatne pokazy filmowe w Ursusie to projekt skierowany przede wszystkim do seniorów, ale także do młodszych mieszkańców dzielnicy czy Warszawy. W międzypokoleniowej grupie oglądamy współczesne, dobre i nagradzane filmy. Po pokazach z udziałem gości specjalnych dyskutujemy na tematy, które oglądane filmy poruszają. Pokazy odbywają się w Kinie Ursus w Ośrodku Kultury Arsus (ul. Traktorzystów 14). Udział w pokazach jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowany przez Ośrodek Kultury Arsus. Aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: http://etnograficzna.pl/kino-retro.

Program 2019


4 września (środa), godz. 17.00

Słodki koniec dnia (2019)

reż. Jacek Borcuch

Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Życie Marii toczy się w rytmie włoskiej prowincji, do czasu gdy na jej relacjach z mężem i córką zaczynają się pojawiać rysy, w miarę jak angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem Nazeerem. Kreacja Krystyny Jandy w filmie została nagrodzona na festiwalu Sundance.

Po filmie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzi Karolina Grzegorzak, facylitatorka i trenerka.


2 października (środa), godz. 17.00

Gloria (2013)

reż. Sebastián Lelio

Gloria to 58-letnia kobieta z Santiago w Chile, która nie zamierza spędzić reszty życia w samotności. Dziesięć lat temu rozwiodła się, a jej dzieci dawno są już „na swoim”. Gloria może więc zająć się wprowadzaniem w życie swojego planu – znalezienia miłości. W jednej z dyskotek dla singli Gloria spotyka Rodolfo .

Premiera filmu „Gloria” odbyła się na festiwalu filmowym Berlinale, gdzie wcielająca się w rolę Glorii Paulina Garcia została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki.

Po filmie zapraszamy do dyskusji, w której weźmie udział Renata Hryciuk, antropolożka kultury i latynoamerykanistka. Rozmowę poprowadzi Karolina Grzegorzak, facylitatorka i trenerka.

23 października (środa), godz. 17.00

Kobieta idzie na wojnę (2018)

reż. Benedikt Erlingsson

Halla prowadzi podwójne życie. Z jednej strony jest stateczną szefową uznanego chóru, kobietą emanującą ciepłem i szczerością, z którą można porozmawiać o wszystkim. Z drugiej jednak zatwardziałą aktywistką walczącą z ukrycia z postępującą industrializacją islandzkiej prowincji, nie obawiającą się stosować metod, które wielu określa ekoterroryzmem.

Halla nie zważa na konsekwencje swych czynów, dla niej liczy się przede wszystkim zachowanie naturalnego piękna Islandii. Kiedy pewnego dnia dowiaduje się, że lata oczekiwania na adopcję zakończyły się sukcesem, staje na życiowym rozdrożu. Którą drogę wybierze?

Po filmie zapraszamy do dyskusji z udziałem Joanny Pawluśkiewicz, jednej z najważniejszych postaci protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Rozmowę poprowadzi Karolina Grzegorzak, facylitatorka i trenerka.

30 października (środa), godz. 17.00

Ursus – historia kina

Budynek kina Ursus, w którym niegdyś mieścił się zakładowy ośrodek kultury przy fabryce ciągników, od prawie 70 lat stanowi ważne miejsce na kulturalnej mapie dzielnicy. Wkrótce, ze względu na upadek fabryki i przekształcenia własnościowe, przestanie istnieć. Wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Ursusa stworzymy film, który opowie jego historię. Zapraszamy na pokaz i spotkanie z twórcami.

Udział bezpłatny. Zapraszamy!

Organizator:  Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Współorganizator: Ośrodek Kultury Arsus

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019

Partner: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Patronat medialny: Radio RDC, „Mocne Strony”, „Flesch Mazowsza”


MS 16/2019, 12 września 2019