DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kierunek: Kultura ➧ Kolorowa

Niczym niewyróżniający się spośród architektonicznych zabytków poprzedniej epoki budynek przy Sosnkowskiego. Przed wejściem okrągły filar oklejony szczelnie kolorowymi plakatami – jesteśmy we właściwym miejscu.

DOM KULTURY „Kolorowa’’

Działająca od wielu lat placówka to filia dużego ośrodka kultury „Arsus”.Przed nami kolejny „sezon artystyczny” i jest to odpowiedni moment, żeby przyjrzeć się dorobkowi instytucji, a jest o czym pisać.

Propozycje dla mieszkańców

Wszyscy mieszkańcy Ursusa znajdą tu dla siebie interesujące propozycje. Dzieci mogą poszerzać swoją wiedzę zarówno z przedmiotów szkolnych (matematyka, języki obce), jak i umiejętności artystycznych (taniec, plastyka, gra na instrumentach).

Pracownia ceramiczna skupia wokół siebie miłośników lepienia w glinie niezależnie od wieku. Prężnie działa chór seniorów.

Można by długo wyliczać aktywności dostępne dla mieszkańców, bo lista jest bardzo długa. Zachęcamy więc do odwiedzenia naszej strony: www.kolorowa.arsus.pl, na której wymienione są wszystkie propozycje dla mieszkańców w różnym wieku.

Centrum Wysokiej Kultury

Dzięki konsekwentnie prowadzonej działalności „Kolorowa” niewątpliwie stała się centrum „kultury wysokiej”. Ktoś zapyta: czyli jakiej? i dla kogo? „Kolorowa” od lat wypełnia misję przypisaną domowi kultury. Kultura wysoka to taka, która wymaga od odbiorcy zatrzymania się i wsłuchania w dźwięki czy słowa przekazywane przez artystę. A w „Kolorowej” rozbrzmiewają zarówno dźwięki, jak i słowa.

Muzyka w wielu odsłonach

Od 14 lat systematycznie w trzecią niedzielę miesiąca sala widowiskowa wypełnia się melomanami, dla których grają artyści parający się muzyką klasyczną w jej najróżniejszych odsłonach. Powodzenie tych koncertów stało się asumptem do zorganizowania cyklu „Poranki muzyczne” dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje rozpoczęty w styczniu bieżącego roku projekt koncertów etnicznych, przybliżających młodym odbiorcom i ich rodzicom kultury narodów zamieszkujących tereny Polski, a szczególnie dzielnicę Ursus.

2019 to w dziedzinie muzyki szczególny rok ze względu na obchody jubileuszu 200 urodzin Stanisława Moniuszki, ale także na jubileusze Marii Szymanowskiej i Grażyny Bacewicz.

Wszystkie te szczególne daty znalazły odzwierciedlenia w planach koncertowych „Kolorowej”.

W maju Moniuszko był bohaterem koncertu dla dorosłych, a przed nami jubileuszowe koncerty dla Szymanowskiej i Bacewicz.

Można by rzec, że Kolorowa muzyką stoi, ale inne dziedziny sztuki są równie doceniane przez dyrekcję domu kultury.

WYSTAWY

Systematyczne wystawy sztuk plastycznych, szczególnie malarstwa, często są połączone z recitalami instrumentalnymi młodych wykonawców.

Wystawa fotografii Ireneusza Barskiego pt. „Ursus wczoraj i dziś” przez ostatnie miesiące przyciąga uwagę bywalców domu kultury. Artysta na swoich fotografiach uwiecznił historię Ursusa, co może być szczególnie interesujące dla nowych mieszkańców naszej dzielnicy, a starszym przypomina dawne czasy Ursusa – miasta z jedyną w Polsce fabryką traktorów.

Spotkania z poezją

Słowo mówione zajmowało zawsze ważne miejsce w ofercie kulturalnej Kolorowej.

Tu pojawia się postać Hanny Dunowskiej. Znakomita aktorka przez lata przybliżała miłośnikom najpiękniejsze strofy poezji. Poezja pozostanie, lecz Hanny Dunowskiej już nie usłyszymy. Aktorka zmarła 1 sierpnia tego roku, pozostawiając po sobie niezapomniane wspomnienia i wielki żal.

„Kolorowa” to dobry kierunek dla poszukujących kultury we wszystkich jej przejawach i dobrej, rozwijającej zabawy.

NASZA KADRA

Pracownicy instytucji to profesjonalny zespół instruktorów, na których wiedzy można polegać i z pełnym zaufaniem oddać w ich ręce swoje dzieci.

 

Zapraszamy na Koncert muzyki kameralnej

15 września (niedziela) godz. 16.30

Wstęp wolny

DOM KULTURY „Kolorowa’’

Warszawa Ursus, ul. Sosnkowskiego 16

www.kolorowa.arsus.pl


DK „KOLOROWA”


MS 16/2019, 12 września 2019