DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Dyskusje o książkach w ursuskim plenerze

Dyskusyjny Klub Książki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus nie zawiesił swojej działalności w okresie epidemii koronawirusa. Podczas ścisłej kwarantanny klubowicze rozmawiali o książkach on-line, w sierpniu zaś odbyło się pierwsze plenerowe spotkanie, działającego przy ulicy Plutonu AK „Torpedy” 47, DKK Oddziału „Czechowice”.

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki ursuskiej biblioteki rozmawiali na świeżym powietrzu o twórczości Olgi Tokarczuk. Do dyskusji włączali się również idący na zakupy przechodnie oraz odwiedzający bibliotekę czytelnicy. Wszyscy byli mile widziani i każdy został wysłuchany, okazało się bowiem, że mieszkańcy Ursusa doskonale znają twórczość Noblistki i bardzo ją cenią. Chyba każdy czytał więcej niż jedną jej książkę, a największą popularnością cieszyły się „Księgi Jakubowe”, które na pewno do najłatwiejszych pozycji nie należą.

Być może zmęczenie ścisłą kwarantanną przyczyniło się trochę do tak wzmożonej potrzeby bezpośredniego kontaktu i rozmowy o literaturze. Uczestnikom nie przeszkadzała ani pogoda, ani nawet maseczki. Bez wątpienia przyciągnęła ich jednak przede wszystkim twórczość jednej z najwybitniejszych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarek przełomu XX i XXI wieku.

Głównym tematem dyskusji była książka – „Ostatnie historie”, którą Olga Tokarczuk napisała jeszcze przed otrzymaniem największych wyróżnień w swojej dziedzinie, takich jak The Man Booker International Prize czy Nagroda Nobla w dziedzinie Literatury. Czytelnikom nie była ona wcześniej znana, sięgnęli więc po nią z zaciekawieniem. Powieść ta składa się z trzech części poświęconych kobietom: babce, córce i wnuczce. Głównym wątkiem łączącym wszystkie trzy historie jest przemijanie. Każda z bohaterek radzi sobie z nim na swój własny sposób.

Wiele pochwał zebrały też inne książki, np. „Bieguni”, za którą autorka otrzymała Literacką Nagrodę Nike w 2008 roku, a dziesięć lat później międzynarodową nagrodę Bookera. Jeden z uczestników miał ją przy sobie i podzielił się swoimi wrażeniami z lektury. „Bieguni” nie mają tradycyjnej fabuły, za to jest tam wiele przemyśleń samej autorki na temat otaczającego ją świata.

W poprzednich, nieco chłodniejszych miesiącach, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywały się on-line. Wiosną tematem spotkania był reportaż Marcina Wójcika „W rodzinie ojca mego”, przedstawiający kulisy działalności księdza Tadeusza Rydzyka. Dyskusja za pośrednictwem komunikatora internetowego nie przyciągnęła jednak aż tylu osób, co spotkanie na żywo. To pokazuje jak wielka jest w ludziach potrzeba bezpośredniego kontaktu.

Lucyna Dąbrowska

MS 16/2020, 10 września 2020


Na 9 września br., o godz. 18.00 zaplanowano kolejne spotkanie DKK w plenerze, przed budynkiem biblioteki (Ursus, ul. Plutonu AK „Torpedy”). Tym razem jego tematem będzie bijący rekordy popularności besteller autorstwa Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”. Wstęp wolny!