DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

23-08-2017
Obchody Święta Wojska Polskiego. Defilada wojskowa w Warszawie
15 sierpnia 1920 r. – cud czy strategia?

Od 1923 r. do 1947 r. w dniu 15 sierpnia, w rocznicę przełomu w Bitwie Warszawkiej 1920 roku, obchodzone było Święto Żołnierza. W okresie PRL-u zmieniono je na Święto Wojska Polskiego i obchodzono 12 października – w rocznicę bitwy pod Lenino. W wolnej Polsce od 1992 r. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest ponownie 15 sierpnia.
W lutym 1919 r., wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 146 latach zaborów,  rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska. Polacy chcieli zatrzymać wojska sowieckie, zajmujące samodzielne republiki ukraińską i białoruską. Początkowo losy wojny były zmienne. Polska armia dotarła nawet do Kijowa. W maju 1920 r. Armia Czerwona rozpoczęła w kierunku zachodnim ofensywę, mającą zwiększyć zasięg rewolucji komunistycznej na całą Europę i doprowadzić do ustanowienia władzy sowieckiej. Takie były plany Lenina. 

Bitwa Warszawska
W sierpniu armie sowieckie zbliż``yły się do Warszawy i zajęły Radzymin. W tej trudnej sytuacji naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski opracował śmiały plan operacji, która później została nazwana bitwą warszawską. Rozegrana między 13 a 25 sierpnia 1920 r. bitwa stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej. Legenda utrwaliła nazwę „Cud nad Wisłą”,  jako że 15 sierpnia przypadało wielkie kościelne Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej, a właśnie tego dnia odbito zajęty przez Rosjan Radzymin, a kolejnego rozpoczęła się udana kontrofensywa wojsk polskich z kilku kierunków. Dalszy przebieg kampanii aż do 12 października, kiedy ogłoszono zawieszenie broni, to seria polskich zwycięstw. Bitwa warszawska ocaliła nie tylko niedawno odzyskaną polską niepodległość, ale była to jedna z najważniejszych bitew XX wieku w dziejach świata. Wojsko Polskie, w tym 100-tysięczna armia ochotnicza, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim zatrzymało i zwyciężyło milionową nawałę Armii Czerwonej, a także uratowało nie tylko Polskę, ale całą Europę przed niewolą i wprowadzeniem sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego.

Obchody Święta Wojska Polskiego
15 sierpnia w wielu miejscach pamięci mieszkańcy i lokalne władze składali hołd bohaterom wojny 1920 roku. Prezydent Andrzej Duda z małżonką, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i dowódcy Wojska Polskiego złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W stolicy miała miejsce wielka defilada wojskowa. W defiladzie zaprezentowało się tłumom warszawiaków i poprzez media całej Polsce 57 statków powietrznych (samoloty i śmigłowce), 176 pojazdów wojskowych (czołgi, armaty samobieżne, wyrzutnie rakiet, transportery, pojazdy specjalnego przeznaczenia), 17 pododdziałów pieszych, pluton reprezentacyjny kawalerii WP, 60 pocztów sztandarowych z różnych formacji i regionów kraju, orkiestra reprezentacyjna WP. Oprócz naszych żołnierzy - przemaszerowały oddziały przysłane przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki paktu. Defilowali m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni. Poczty sztandarowe wystawiło kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Chorwacja, Hiszpania, Niemcy i Ukraina. Trybuna honorowa była usytuowana przy Belwederze, obok pomnika Józefa Piłsudskiego. Zasiedli na niej Prezydent, Premier, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Minister Obrony Narodowej, ministrowie, posłowie, senatorowie, członkowie korpusu dyplomatycznego, generalicja. Nie zauważyłem niestety przedstawicieli opozycji.
Prezydent Andrzej Duda, najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych, złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wygłosił przemówienie, w którym podziękował żołnierzom za służbę i poruszył wiele ważnych spraw.
Powiedział m.in.: 15. sierpnia od V wieku n.e. jest obchodzony jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dla nas, Polaków, to od 97 lat święto wielkiego, polskiego zwycięstwa, święto wielkości Rzeczypospolitej, święto wielkości polskiego oręża. Wielkie święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej. Odparcie napadu bolszewików na Polskę i Europę. Polscy rycerze wiele wieków wcześniej śpiewali – Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja, bo wierzyli w opiekę Matki 
Najświętszej nad naszą ojczyzną. Wiara dodała sił ponad milionowi naszych żołnierzy 15 sierpnia 1920 roku. Wszyscy stanęli razem ponad wszelkimi podziałami niezależnie od poglądów politycznych. Zrealizowali genialny plan przeciwuderzenia przełamującego rosyjskie linie i skończyło się to klęską bolszewików. Pomagali nam Węgrzy, przysyłając do Polski amunicję, pomagali żołnierze amerykańscy. Ponad 20. amerykańskich pilotów służyło w 7. Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Kilku oddało życie, wielu zostało odznaczonych orderami VM i KW. Chcę Was zapewnić, że polskie władze starają się w jak najlepszym stopniu realizować potrzeby, które ma dzisiaj polska armia. Że czynimy wszystko, aby móc wydawać jak największe środki na modernizację polskiej armii. Oczywiście są różne koncepcje, są różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce – i ci, którzy sprawują dzisiaj władzę, i ci, którzy są w opozycji – rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne. A dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczypospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia. I jest to armia Rzeczypospolitej Polskiej, a nie czyjaś armia prywatna. To armia, którą musimy wspólnie kształtować, dla której dobra musimy wszyscy wspólnie pracować, bo jest to armia, która własną piersią broni Rzeczypospolitej – dzięki której Rzeczypospolita jest wolna, suwerenna i niepodległa. To bardzo ważne zadania – a tym najważniejszym jest to, byśmy umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę, na bezpieczeństwo Polaków. To właśnie na straży tego bezpieczeństwa ma stać dobrze wyposażony, nowocześnie wyszkolony, pełen bojowego ducha polski żołnierz. 
(...) Wierzę w to głęboko, że spokojnie i z rozwagą, w sposób zaplanowany i logiczny właśnie dzięki wszystkim tym działaniom modernizację polskiej armii i zwiększenie jej liczebności uda nam się przeprowadzić. I wierzę także głęboko, że w tym procesie zachowamy jedność jako politycy, ale że będziemy umieli również zachować jedność w ramach polskiej armii. Bo polska armia jest jedna i nie można jej różnicować poprzez rodzaje wojsk czy jakąkolwiek inną klasyfikację – wszyscy polscy żołnierze i wszystkie jednostki zasługują na szacunek. Bo szacunek dla polskiego żołnierza, jego trudu, jego bohaterstwa, jego odwagi, jego gotowości obrony ojczyzny musi być zachowany w całym społeczeństwie – od władz aż do zwykłego obywatela. To jest podstawowy element budowy silnego państwa. Wierzę, że w taki właśnie sposób będziemy realizowali nasze obowiązki – i nie mówię tutaj tylko o ludziach władzy. Mówię o naszym obowiązku jako polskiego społeczeństwa wobec polskich żołnierzy. Szacunku, szacunku i jeszcze raz szacunku! Gotowości także do służenia w polskiej armii.

To niezwykle ważne.
Wszystkim polskim żołnierzom, ich najbliższym, wszystkim pracownikom Wojska Polskiego chcę wyrazić jeszcze raz najszczerszą wdzięczność, chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia: niech Bóg ma w swojej opiece polskich żołnierzy, niech Bóg ma w swojej opiece nas, Polaków, niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczypospolitą.
Odznaczenie dla generała Fredericka Benjamina Hodgesa
W trakcie uroczystości Prezydent Duda odznaczył gen. Hodgesa, dowódcę wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki w Europie za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst i zdjęcia
Więcej zdjęć na mocnestrony.com.pl  Jacek Sulewski

MS 13/2017